Jump to content

Vw T4 - jante si cauciucuri


Undo
 Share

Postare recomandată

cipriantransporter

mersy colegu.am vazut ca si tie iti place sa il modifici ai aratat un tip de jante similare cu astea de tabla normale doar ca erau iesite mult in afara...ai gasit jantele alea??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele acelea se fac din 2 seturi de jante ;)

1 - se taie la strung exteriorul uneia.

2- se taie la strung interiorul alteia

3 - se sudeaza cu aliaj interiorul taiat pe exteriorul altei jante

4 - se centreaza.

5 - se sableaza si se vopseste. 

6 - have fun! :D

dar nu am ajuns sa mai fac si asta. ;) Stiu si cine face asa ceva in Bucuresti, doar ca n-am avut timpul necesar si momentan am ceva planuri personale  mult mai importante  :D

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat ajuge manopera la la sudare?costul unui al 2 lea set de jante bineinteles,si ce marime pui cauciucurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al doilea set de jante l-am gasit la 200 lei. exact acelasi model, pcd, etc.

Sudatul si taiatul / set parca era 400 lei.

Mai dai vreo 200 lei pe sablat si vopsit (50 lei/janta) 

Cauciucurile raman aceleasi : 205-60-R15 si vor arata asa:

post-61162-0-11069500-1340565199_thumb.j
post-61162-0-75341200-1340565184_thumb.j

Pret total - aprox 800-1000 lei.

Cele de aici din poze, sunt cam 9-10J si cauciucuri de 205. (Merge pus si 215/225 dar nu vor mai fi asa intinse;) - aici ramane la gustul fiecaruia). 

Partea buna la tipul asta de jante - Sunt jante tari, bune de carat, bine facute si nu va stii nimeni ca sunt jante modificate (nici cei de la RAR). 

Partea mai putin buna - Ajungi aproape la costurile unor jante de aliaj. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai ramane sa le ai trecute si in carte ca altfel...au de lucru si cei de la rar. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce sa le trec in carte din moment ce raman la acelasi diametru, aceleasi cauciucuri?  Nicaieri in carte nu ti se trece latimea jantelor ci doar latimea cauciucurilor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se monteaza cauciucuri  specificate in CI no problem!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta e si ideea. Jantele se modifica doar in latime, iar cauciucurile raman aceleasi (cele specificate in CI)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ noobsound

 

Am vazut ca ai jante de aliaj originale de T4 modelul 2.

Din ce am vazut se preteaza foarte bine la motorizare ta cu 150 de cai.

Ce parere ai sau ce parere au  alti colegi daca as pune acest gen de jante pe un T4 Multivan din 97 cu motor 2.5 102 CP.?

Se modifica cu ceva parametrii in care va lucra/ trage masina?

 

Imi plac foarte mult acest gen de jante.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va arat si eu jantele mele , OZ route .

Sper sa va placa !

post-100909-0-75722400-1360953982_thumb.

post-100909-0-73307000-1360953990_thumb.

post-100909-0-51406100-1360953999_thumb.

post-100909-0-42518400-1360954009_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place cum ai facut capacele si rotile dau bine pe masina! Sa le rulezi sanatos si multi km! ;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al doilea set de jante l-am gasit la 200 lei. exact acelasi model, pcd, etc.

Sudatul si taiatul / set parca era 400 lei.

Mai dai vreo 200 lei pe sablat si vopsit (50 lei/janta) 

Cauciucurile raman aceleasi : 205-60-R15 si vor arata asa:

 
 

Pret total - aprox 800-1000 lei.

Cele

de aici din poze, sunt cam 9-10J si cauciucuri de 205. (Merge pus si

215/225 dar nu vor mai fi asa intinse;) - aici ramane la gustul

fiecaruia). 

Partea buna la tipul asta de jante - Sunt jante tari,

bune de carat, bine facute si nu va stii nimeni ca sunt jante

modificate (nici cei de la RAR). 

Partea mai putin buna - Ajungi aproape la costurile unor jante de aliaj. 

 

Astea sigur sunt făcute din 2 perechi identice? Întreb pentru că mă bate gândul cam tare să îmi fac și eu așa ceva.

 

Parcă bucata sudată e puțin mai mare în diametru decât corpul jantei, sau mi se pare mie. Văd că anvelopele sunt pe 16". Așa sunt jantele stock pentru modelul ăsta?

Modificat de nxtaz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele seturi de jante sunt si trebuie sa fie identice! Nu conteaza ca sunt de 16 in poza. Tu iti faci pentru jantele tale: daca ai de 15" cu inca un set de 15  ti le faci asa ;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut pentru vw 1302 ( kafer 72), in felul urmator: am luat 2 jante ( una originala -kafer si una golf4); taiat mijlocul jentii originale cu priderea de fuzeta ( distanta la prezoane 4x130) de cerc. taiat janta de golf 4 la fel. Din cele 4 parti rezultate am luat mijlocul de la kafer si cercul de la golf4 si le am unit( centrate in strung si sudate). Montat anvelope 195/65/15 tubeless si cam atat.

post-2037-0-71213700-1361019677_thumb.jp

post-2037-0-70902500-1361019832_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cipriantransporter

nop iar un bai,am schimbat jantele cu un alt model care imi placea mai mult tot pe 16,(am avut pe 15 prima data)astea au cauciucurile cam 45% 55 205 16 si ma interesam de cauciucuri am gasit 205 60 16C,am motorul destul de slabut 88 cp cu masura asta cred ca o sa il oboseasca si nu o sa mai traga...sau pot sa cumpar normale(55 fara C pt ca nu am gasit 55 C) fara sa am probleme cu politia?si inca ceva se pot omologa astea pe 16 ca nu le am in talon?

 

acum cer scuze ca tot intreb nu sunt in tara si cand ajung acasa sunt pt scurt timp...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut unele reinforced nu C,acum nu ma pricep dar sa te ghidezi dupa indicele de greutate; da le poti omologa cele pe 16,cu o hartie de la RAR cum ca pe acest tip de masina sunt si echipari de jante pe 16.bafta

Sent from my HTC One X

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rectific putin spusele colegului " cabina", rog sa nu se supere nimeni.  Adresa de la un dealer VW catre RAR precum ca s-au montat jante cu dimensiunile respective si le trece RAR-ul in C.I.V., in talonul nou nu se mai trec dimensiunile jantei si anvelopei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totul ok pana te opreste RAR-ul in trafic si la verificari vede ca esti incaltat necorespunzator si atunci incepe show-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipriantransporter

deocamdata sunt in italia aici nu cred ca pot avea probleme cand o sa intru in tara asta o fie primul dru spre R.A.R.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rar-ul nu aproba decat dimensiunile care s-au montat din fabrica pe acel model si in acel an de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipriantransporter

un prieten pe un golf 3 a omologat niste marimi care sigur nu sunt si nu au fost montate vreodata pe golf...in general si cu rarul asta merge cu pile si cunostinte...spe ca eu sa nu am probleme pt ca pe t4 sunt din fabrica jante pe 16 in cazul in care ai dreptate.sanatate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare all , noobsound mi am pus si eu pe caravelle  jante ca si ale tale bbs pe 16 si dupa 1 luna am vrut sa imi schimb placutele de frana si surpriza imi agata foarte putin in etriere ,sa fie problema ca mi au dat altfel de placute sau cum al meu nu e de 150 de cp? ce zici care ar putea fii cauza?.multumesc

post-100814-0-50998700-1371581983_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alte placute  sigur  ...   la 150 cp  etrierul e mai mare  ...  nu merg  jante pe 15  .. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante Road America cu cauciucuri 205/65/16C :)

Fotografie0192.jpg

Fotografie0187.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am luat niste jante de Mercedes,pe C-klasse au fost,prezoane de care trebuie sa caut?si inele dar alea se gasesc mai usor;am inteles ca la Mercedes e 66.6 si la noi 57.1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!