Jump to content

Vw T4 - jante si cauciucuri


Undo
 Share

Postare recomandată

poti pune dar vor fi foarte inalte si iar janta nu are latimea necesara sa tina drept cauciucul va sta gen gogoasa cu incarcatura pe curva va face balans destul de mare

noobsound care e ideea sa pui cauciucri atat de late pe jante inguste in afara de a o face foarte instabila ? si extraordinar de inalta , eu am avut 205/65/16 pe 7J si facea balans pe curbe plus ca era extraordinar de inalta , iar in prezent am 205/55/16 de vara si 205/60/15 de iarna si coborata din bari si e cu totul alta masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi dau seama despre ce vorbesti... masina vine din fabrica cu 225-60r16 cu care arata foarte bine. Cauciucuri cu care deviatia kilometrajului este mica.. la 130 kmh indicati pe bord am 127 pe GPS.

In poza de pe transfagarasan sunt 225/60r16 iar in cea de-a 2 sunt pe spate 235/60 r16. Nu mi se pare ca face burta deloc.si nici prea inalta. De stat in curbe il las pe useru bogdan sa va spuna cum sta ca am facut cu el un drum cluj-alba-petrosani.

post-36206-0-25823200-1320707958_thumb.j

post-36206-0-99261900-1320707970_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duba lui noob e ceva deosebit.

Caravelle nu cred ca vine mai dotat de atat.

Cei 150 de cai se simt extrem de bine chiar daca masina are destul de multi km. Depasirile se fac cu cea mai mare usurinta iar la nevoie ajungi la 160km/h in treapta a4a.

Cauciucurile care le-a mentionat mai sus dau foarte bine pe masina iar stabilitatea in curbe este exceptionala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg foarte bine cauciucuri de 235 pe T4

in acest moment am pe duba cauciucuri de iarna de

225/45 R17 pe fata si 235/45 R17 pe spate , Dunlop Wintersport 3D

Pentru vara am 235/45 R17 Pirelli P Zero si pe fata si pe spate .

de banii de cauciucuri si jante mai imi iau un transporter :lol:

ce pot sa spun este ca tinuta de drum este exceptionala, sta masina pe curbe ceva de speriat.

cam asa arata pe duba (scuzati jegu', nu am mai spalat-o de doua luni)

nph0cm.jpg

2wnp9uh.jpg

zojknd.jpg

fkd6k8.jpg

vi1t6s.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata frumos cu roti de 17 :D

nu simtiti fiecare pietricica ?

eu simt fiecare damb cu rotile de 16 care le are default T5-ul, bine ca si suspensia e rigida

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e mare diferenta fata de rotile de 15 pe care le-am avut

nu scutura semnificativ mai mult

Sa vezi ce fata au facut cei de la vulcanizare cand le-am explicat ce vreau sa fac, si anume sa scot jantele de 17 de pe A4 sa le pun cauciucuri de iarna si sa pun de pe duba pe audi rotile de 15 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata frumos pana te opresc o data RARul si atunci e mai neplacut. Asta daca nu le ai trecute in talon-carte identitate sau daca producatorul nu a dotat din fabrica cu acele dimensiuni in anul fabricatiei.

Modificat de nelu_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ma intreaba de cartea de identitate e nasol, daca imi cere doar certificatul de inmatriculare/talon atunci nu au ce-mi face pt ca pe taloanele noi nu mai sunt trecute dimensiunile de la jante/cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cartea nu esti obligat sa o prezinti dar, exista un tabel care spune cu ce dimensiuni a incaltat fabrica in anul respectiv si conform acelui tabel RARu te amendeaza si iti retine talonul pana la remediere. Binenteles ca tu dupa ce mergi incaltat legal la ei iti dau talonul inapoi si poti pune iarasi cele dinainte dar asta inseamna timp si bani pierduti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

tabelul unde il putem gasi?

ca m/am scarbit sa caut cauciucuri 195/70/15 pe cand de altele e cu duiumu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la orice reprezentanta VW ti-l pot oferi daca au bunavointa sau trimite un mail la rarom.ro si dai datele masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

daca tot am umblat la roti am profitat de ocazie si am facut cateva poze comparative intre prezoanele originale de T4 si cele necesare in cazul montarii jentilor de turism (atat tabla cat si aluminiu)

si in final am reusit sa fac rost de jantele de tabla originale de passat B6 pe 16 , echipate cu anvelope 195.55.16 , incredibil de bine cum poate sa mearga si sa stea pe drum fata de Curile de vara

post-60352-0-33510200-1326904437_thumb.j

post-60352-0-74263900-1326904445_thumb.j

post-60352-0-13652500-1326904452_thumb.j

post-60352-0-99453200-1326904458_thumb.j

post-60352-0-27103400-1326904465_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt mult prea mici cauciucurile pentru un vw t4. deviatia vitezometrului o sa fie mare. Prezoanele sunt tot de passat? Puteam sa cumpar 4 jante mercedes e classe de 16" la pretz foarte bun si nu le-am putut testa din cauza buzei prea groase a prezoanelor mele, nu intrau in gaurile din janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prezoanele le-am pastrat de la jantele de aluminiu care sunt tot de passat doar ca sunt cele de b5.5 , s-au potrivit nu au fost probleme la con

testat cu gpsu la 100 pe ceas am 91 viteza in realitate e rezonabila abaterea pentru conditii de iarna unde siguranta este prioritara

uite si o poza cu rotile de vara cu cauciucuri 205.60.16C

post-60352-0-93164500-1326912614_thumb.j

Modificat de andrei_c123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super frumos arata cu road america :icon_thumleft:

pai 205/60/16 e oem t4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti grija ca jantele de aluminiu trebuie facute si dupa specificatiile greutatii

un amic cu T5 lung si-a pus jante de passat b6, si dupa un an de carat italia cu remorca si 3.5 tone.. le-a ovalizat :) cel putin cele de pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam ca pe T5 e distantza intre prezoane are 5x120 si passat b6 are 5x112. Jantele originale is cat de cat rezistente.... jantele alea eftine de prin targuri no-name facute cine stie pe unde sunt foarte slabe. Daca as face transport mi-as pune de tabla si gata treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

peT5 nu merg nici jantele de turims , difera distanta intre prezoane probabil au fost niste jante facute undeva dupa original dar de calitate indoielnica

de doi ani am jantele de aluminiu pe masina si nu am avut nici cea mai maica problema cu ele dar nici greutate nu prea pun pe masina , de cele mai multe ori merg cu masina goala si platforma

indicele de greutate este 94 la rotile de iarna dar fara specificatie reinforced sau extra load vom vedea dupa iarna asta daca apar ceva urme de deteliorare pe ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

jante de pe jetta 2011 16' model oem - navarra

et 49 fata de et 53 ,nici nu se cunoaste diferenta

cauciucuri c-uri 215/60/16

a trebuit sa iau alte prezoane caci cele originale le pastrez pt jantele de iarna si oricum erau sferele prea mari

cele de jetta se infiletau doar 5 ganguri ...cam putin

am luat prezoane de 3 cm-filet

post-6711-0-87945600-1333993528_thumb.jp

post-6711-0-98234300-1333993544_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pentru ca a fost cuminte a primit jante si cauciucuri noi pentru vara jante fata 7j cu cauciucuri 205/55/16 si spatele 8.5j cu cauciucuri 225/50/16 n-am avut prezoane destule nu am putut pune decat momentan rotile pe spate , incredibil cat de bine poate sa stea pe curbe , asa ca jantele de passat sunt de dat daca este cineva interesat detalii si poze pe pm

post-60352-0-15145800-1334175983_thumb.j

post-60352-0-28532300-1334175992_thumb.j

post-60352-0-70784100-1334176002_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima poza... e iluzie optica sau ti-o indoit elevatoru pragu? :rolleyes: ce ET au jantele nu ii et cam mic si e janta prea iesita in afara? Normal pentru 7j trebuie sa fie intre 42-49.

Sper sa nu am gura spurcata dar cu acea dimensiune de cauciucuri o sa le ovalizezi la primele gropi serioase.Eu am avut 225-60r16 cat am trecut in talon si a fost ok. Am folosit 1 vara o pereche de cauciucuri 225-55 r16 ( deci mai mare talonul decat ai tu) si am reusit sa ovalizez pe fatza ambele jante originale de caravelle/multivan.

Am sa fac o poza maine cu rotzile si cauciucurile care le-am montat astazi pe masina.

PS ce jante vinzi cele de tabla pe 16"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fata si spate et32 , et mai mare nu intra si asa pe spate intre lonjeron si roata intra doar un deget , acuma voi vedea , daca sunt probleme renunt la ele daca nu raman in continuare , astept sa fac cateva drumuri cu remorca si apoi le voi pune iar pe aparat

pragul e indoit , dar nu de acum ci dintr-o prostie de la cricul masinii

jantele de aluminiu road america sunt de dat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai calm ca nu indoi jantele

eu am 235/45/R17 pe spate si 225/45/R17 pe fata

le-am forjat in ultimele 6 luni si nu au nici pe dracu

Jantele sunt originale de audi RS4

saptamana viitoare am sa-mi pun inapoi cauciucurile de vara de 235/45/17 pe toate rotile

Modificat de NeXuS_3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stau foarte linistit , am reusit ieri de am dat jos gumele de pe jantele de aluminiu de passat , le-am pus de curiozitate pe aparat , fara cauciucuri toate cer intre 10 si 15 grame , asta dupa 2 ani de exploatate si aproximativ 80mii km , deci atat timp cat sunt jante de calitate nu vad de ce ar aparea probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat si eu la baraca mea rotile de vara...235/35/17 cu 11j si fata 215/30/17 cu 8,5j...nu am poza recenta cu suspensile super sport adica joasa nu se mai vede asa off road,este foarte stabila,intru cu 80-90 in curbe destul de strinse am incercat si mai tare dar incepe sa fuga spatele :dry:

singura problema este ca atinge usa culisanta in janta,in rest toate bune...

apropo hai sa facem un topic,in ideea in care deja nu este unul in care sa ne prezentam si noi baracile,tuninguri,modificari,artificii,kitch-uri...etc

post-74766-0-77116200-1334409545_thumb.j

Modificat de bug in
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!