Jump to content

Scurgere Motorina La Pompa De Injectie


jgr1001
 Share

Postare recomandată

Ieri seara cand mesteream diverse pe la masina, am gasit urme de motorina pe blocul motor

Investigand, am descoperit ca scurgerea este din zona parghiei de soc

Am vazut ca este montata intr-un mic capac cu doua suruburi torx (banuiesc). Presupun ca de vina este garnitura de sub capacul respectiv

Intrebari:

Avand in vedere ca parghia de soc este montata pe partea cu motorul (si nu prea e spatiu de lucru), se poate demonta capacul si parghia fara sa dau pompa de injectie jos ?

Tinand cont ca o sa pierd ceva motorina din pompa si o sa intre aer, cum se aeriseste pompa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

etanseaza capacul in cauza cum trebuie si dupa ii dai la automat cu conductele de la injectoare slabe pana stropeste pe acolo...bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am reusit !

A trebuit sa dau pompa de inj jos pt asta.

Era o garnitura acolo, usor deteriorata. Am etansat cu silicon. Deocamdata nu curge nimic, dar daca va mai curge am sa caut garnitura originala

Am avut ceva probleme cu punerea la punct a distributiei, in sensul ca nu puteam sa ajung la axul cu came. Adica capacul chiulasei a fost lipit cu un soi de silicon si nu pot sa il misc deloc...

Asa ca m-am chinuit ceva pana sa o nimeresc

Intrebare:

Cum imi dau seama daca cureaua de distributie e intinsa corect?

Mie imi pare ok, dar daca cineva care a mai facut chestia asta ar arunca un ochi la masina mea, as fi recunoscator :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!