Jump to content

Probleme comune Ibiza MK4


Ichebau
 Share

Postare recomandată

ok, oricum aveam de gand s-o fac la 15.000, acum chiar sunt convins 100%.

din cate vad, nu prea sunt probleme la masina asta.

eu in afara de un scartait al volanului, care a cam disparut (deh, e frig si nu se mai dilata plasticul) si un scartait al geamului soferului, nu am probleme.

mi se pare ca se mai aude un zgomot cand trec peste denivelari sau gropi, mai are cineva problema asta?

masina are doar 9.300 km, nu e normal sa aiba probleme cu articulatiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 223
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    33

  • Ichebau

    15

  • entu

    14

  • Toma Aurelian

    13

nu, se aude ca si cum ar juca ceva, stiu senzatia de la alte masini cu bucse sau bielete, doar ca se aude mai incet si mai rar. sper sa fiu eu paranoic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu am zgomote dar nu deranjante sau m-am obisnuit cu ele...am 6900 de km.Alte probleme deocamdata nu sunt si sper sa nici nu fie in viitor.Revizia o voi face si eu la 15 000,sau la un an,depinde care intervine primul :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare ca se mai aude un zgomot cand trec peste denivelari sau gropi, mai are cineva problema asta?

Si eu am un zgomot cand trec peste denivelari.In special peste cele din fata trecerilor de pietoni se aude cel mai bine. N-am gait o explicatie pana acum de ce face asa. Masina are 8500 de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer ar trebui sa va faceti probleme... atata vreme cat simtiti ca este de la punte, caseta de directie sau coloana de directie excludem zgomotele de plastic ...

eu mi-am schimbat masina tocmai pt ca avea asemenea probleme iar reparatia costa foarte mult....ele fiind descoperite in timp de cei de pe un forum asemanator...dupa aproximativ 3 ani toti si-au dat seama ca au aceleasi probleme ... masinile avand de noi probleme incepand din 2003 pana in 2006 cand au facut un facelift... :icon_thumleft:

am ales ibiza pt ca-mi place si pt ca absolut nimeni nu s-a plans de nimic grav la masina asta...

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu cred ca e asa de grav, adica caseta sau coloana de directie, scartaitul ala era generat de un plastic care se dilata la caldura si se freaca de altul, se rezolva la service. problema asta o au si cei cu octavia 2 sau alte masini din grup.

zgomotele alea care le aud cand trec peste denivelari cred ca sunt generate de suspensia foarte dura, in prima luna am zis ca se rupe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu aud diverse zgomote la denivelari... la torsionarea masinii, etc... cateodata si mie mi se pare ca parca se rupe masina in doua :blink: desi probabil nu e cazul. Mai aud si eu chestii ciudate de articulatii mi se pare si mie (bucsaraie) la gropi sau denivelari sau piatra cubica... Dar am inceput sa ma obisnuiesc cu ele si nu m-am autosesizat la chestia asta inca... desi probabil ar trebui sa le spun celor de la service cand ajung cu masina acolo.

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

revin cu niste probleme noi aparute si anume clanta stanga spate cu aerisire :)

pe langa astea au aparut si greierasii, pe care la inceput ii auzeam discret dar acum e adevarat concert

Modificat de Ichebau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca aia nu este o problema :( asa se scot clantele... daca deschizi usa o sa vezi chestie neagra pe interior...o scoti si ar trebui sa fie un surub ceva sa strangi clanta la loc..

nu stiu foarte multe detalii dar cand m-am interesat de vopsit clantele in culoarea caroseriei mi-a fost aratat acel loc pe unde se desfac si se scot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine chiar e o problema:

am fost la service(moldotrans iasi) si mi-au spus ca lipseste siguranta, o piesa mica care costa cam 5 ron fara tva.

problema e alta: mi-au spus ca nu se poate face pe garantie pt ca piesa nu este defecta ci este LIPSA!!!

daca ar fi de schimbat numai piesa 5 ron no problem dar mi-au spus ca ar mai fi cam 60 ron manopera :)

urmeaza sa ma cert iar cu dealerul din galati care mi-a livrat masina si sa rezolv problema pe garantie.

se poate ca masina sa fi fost lovita si reparata pt ca tot la acea usa la cativa cm de manerul clantei s-a exfoliat vopseau(in service la o prima impresie mi-au spus ca este lacul exfoliat) cam de marimea unui bob de porumb

initial m-am gandit ca poate au uitat cheile inauntru si au desfacut clanta fara sa o mai aseze corect la loc dar acum si vopseaua sarita...

oricum o sa revin cu alte comentarii dupa ce vb cu dealerul din galati.

Modificat de Ichebau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca usa este vopsita ar trebui sa o speli bine si sa te uiti atent la ea..pe intreaga suprafata... o sa vezi pori si mici imperfectiuni ...o usa revopsita se vede iti spun sigur :)

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca usa este vopsita ar trebui sa o speli bine si sa te uiti atent la ea..pe intreaga suprafata... o sa vezi pori si mici imperfectiuni ...o usa revopsita se vede iti spun sigur :D

nu prea mah pricep ce sa zic... asa dupa ureche... :offtopic:

stai linistit daca este sa ti-o vopseasca ca la carte greu iti dai seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut un megane 2 cu care am lovit un caine si mi-a fost schimbata bara din fata... niciodata nu am stiut ca a fost vopsita... dar atunci cand am vandut-o(am dat-o la aaaauto) mi-au spus aia tot despre maisna :D orice revopsire se observa de un cunoscator...ar trebui sa mergi la un vopsitor auto sa se uite la ea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am o ibiza noua, 2006, ~2 luni si ~3300 km. Am inceput sa observ de ceva vreme un parait care parea ca vine din spatele torpedoului. La incept era discret si nu il auzeam mereu. De cateva zile a inceput sa se auda din ce in ce mai tare si aproape ca nu mai tace deloc. Nu e cauzat de recircularea aerului, stiu ca face si aia un sunet dar e altfel. In orice caz, e legat de ventilatie pentru ca daca maresc turatia ventilatorului creste si frecventa sunetului. Ca sa va fac o idee, suna de parca o frunza uscata ar fi intrat acolo si s-ar lovi de paletele ventilatorului. Ca nu e normal e clar insa ma intreb ce o fi? Stiu ca ar trebui sa merg la service insa mi-e cam lene - la PBN, care e la 5 minute nu ma duc ca nu imi place iar pana la Metrotehnica e ceva cale de batut.

Si inca ceva. Daca se va gasi o defectiune, se va repara pe baza garantiei sper, pentru ca nu mi-am cumparat o masina ca sa incep sa dau bani pe reparatii dupa nici 2 luni fara sa fie vina mea. Nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgomotul pe care-l auzi tu e cauzat de o frunza care a intrat in filtrul de polen, se rezolva foarte usor. scoti filtrul de polen care se afla sub bord, la picioarele pasagerului din dreapta si il cureti. si eu am patit la fel, si din cand in cand imi mai apararea cate o frunza pe covorasul din dreapta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc foarte mult. Auzisem despre povestea cu frunzele care ajung in masina si mi s-a parut ca gasesc si eu cate una din cand in cand dar am sperat ca au ajuns acolo de pe picioarele cuiva sau in scurtul moment cand este deschisa portiera. Se pare ca nu a fost asa. Bun, ma apuc de treaba atunci (sau, de fapt, am sa rog eu un mascul sa faca asta... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mascul :Driver: Imi ofer serviciile! :blink:

te rog sa ramai la discutii tehnice, discutiile private se poarta prin PM. si oricum, din cate stiu madalina are deja un mascul destul de sus pus pe masini.ro :huh:

Modificat de CristiN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, am deja unul. Si hai sa nu transformam forumul in anunturi matrimoniale, te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca inca n-ai reusit sa scoti filtrul de polen sa-l cureti, uite un link pe care l-am gasit pe aria de fabia, dar se aplica si la noi:

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=238457

ai acolo toti pasii necesari.

PS: asemenea discutii va rog sa le purtati prin PM, aici nu e noi2.ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.am o problema foarte nasoala la masina mea(un seat ibiza de doar 3 saptamani) la gropi scartaie scaunele.voua vi s-a intamplat asa ceva?daca da ce trebuie sa fac k sa nu mai am problema asta k e tare stresant.si ink ceva.dupa 60 km\h incepe sa suiere ceva...nu stiu ce este dar mie mi se pare ca se aude de la geamul de la sofer.despre asta stiti ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele la mine nu scartaie, masina are doua saptamani, deci mai am timp :) . Suieratul poate fi de la oglinzi, am mai gasit discutii pe forum despre suieratul oglinzilor de pe Ibiza. Dar nu e chiar dezastruos, eu l-am auzit abia pe la 80 km/h, probabil ai tu urechea mai fina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La scaune si la mine se mai aude un scatait la scaune cand merg pe denivelari (e de la arcurile din scaune), dar a mea are deja 126.000 km, la o masina noua nu ar trebui...eu am gasit totusi o solutie.... :) dau muzica mai tare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!