Jump to content

Problema Turometru


tsunamicg
 Share

Postare recomandată

nu imi merge deloc turometrul (nici nu stiu daca o mers vreodata deoarece deabia am luat masina). Am vazut ca la alternator iesirea notata cu W este bagata intr-o dioda neagra (o cutiuta de 2x1 cm) dar nu pleaca nici un fir spre bord; doar trei fire ies din alternator! Asa trebuie sa fie sau trebuie sa trag eu un cablu de la alternator in bord, si daca da de unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haideti mai nu stie nimeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ai 3 fire in spate la alternator. Unul este foarte gros, acela este plusul de la baterie, langa el imediat este un fir care duce in bord la indicatorul de avarie si ultimul este cel care pleaca catre turometru in bord. Acum cauzele pot fi mai multe, problema cu partea electrica la alternator, circuit intrerupt pana in bord sau chiar problema cu turometrul. Vezi ca firul de avarie si de turometru merg impreuna catre bord. La mine intr-o zi nu mai mergea turometrul si aveam si becul de avarie baterie aprins. La o inspectie atenta la motor am constatat ca era o mufa decuplata exact cu cele doua fire care plecau spre bord. Deci inarmeaza-te cu rabdare si cu un multimetru si este posibil s-o rezolvi rapid. Ciao. B)

L.E.: Cutia de care zici tu este un condesator de filtrare, iar piesa ovala este releul de incarcare.

Modificat de _APoLLo_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha! Ca eu intelesesem de undeva ca din alternatorul de diesel ar pleca 4 fire, 3 pentru incarcare si 1 pentru turometru! Dar mai exact ce culoare are firul pentru turometru ca sa am un element de siguranta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi de cati amperi este Alternatorul? Ai si aer conditionat pe masina? Te intreb pentru ca modelele cu aer conditionat veneau doar cu alternator de 90A. La mine firul de la turometru are alta culoare pentru ca este innadit cu cel original si izolat. Pot sa iti spun ca firul de incarcare (cel gros) si firul de la martor de avarie sunt unul langa altul, la mine situate in partea de jos la alternator si intr-o mica carcasa de plastic. Cel de turometru este aproape de centrul (axul) alternatorului iar condesatorul respectiv din care intra in alternator firul este conectat corect in mufa W notata la tine. Sa nu uitam si de masa (-) care este chiar partea fizica a alternatorului.

Alternatorul cum incarca? Becul de avarie din bord se stinge singur? Turometrul nu da nici un semn ca vrea sa plece de pe pozitia zero? Incearca sa cureti si mufa de la turometru din alternator, de multe ori si din cauza oxizilor pot aparea probleme.

Modificat de _APoLLo_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am aer! e de 65A alternatorul! o sa ma uit mai atent si sa incerc sa curat contactele! sper sa nu fiu nevoit sa dau bordul jos! Nu se misca deloc acul! Becul martor de avarie se stinge! Alternatorul incarca ok din ce am observat eu pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept sa imi spui ce ai facut. Ar fi fost ideal daca aveai schema electrica de la modelul tau de masina. Ti-ar fi fost mai usor sa urmaresti firele din compartimentul motor pana in bord si sa le verifici. Poate este vreun coleg de pe forum care are schema. Ciao. B)

L.E.: La alternatorul de 65A pozitionarea firelor este exact cum am descris mai sus.

Modificat de _APoLLo_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt foarte sigur ca este firul sau senzorul de la alternator pt turatie....chestia aia neagra care spuneai mai devreme releul da incarcare este un pic oval...sau rotund bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la masina din semnatura am montat un alternator de 55 Ah de benzinar. Din alternator ies 2 fire parca. Unul de senzorul de incarcare si unul care este + de al baterie. Stie cineva cum imi pot monta turometru??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la masina din semnatura am montat un alternator de 55 Ah de benzinar. Din alternator ies 2 fire parca. Unul de senzorul de incarcare si unul care este + de al baterie. Stie cineva cum imi pot monta turometru??

Te duci la un electrician sa iti monteze o dioda pt turometru sau iti iei un alternator de Diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!