Jump to content

Probleme Electrice


faty
 Share

Postare recomandată

Am o problema cu farurile.. Pe faza scurta farul de pe stanga nu se aprinde.. ramane doar pe pozitie.. Cand pun pe faza lunga se aprinde si faza lunga si faza scurta complet, inclusiv farul de scurta din stanga..

Am ceva probleme electrice.. sau au farurile astea doua filamente si i ars ala de pe faza scurta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul care tine de faza scurta si lunga are doua filamente. Cred ca ai observat ca are 3 pini( Masa si cele doua alimentari cu plus pentru fiecare filament). Ai verificat becul sa nu aiba unul din filamente arse? Verifica sa nu fie vreun contact imperfect la mufe, am patit-o chiar eu de la apa care intrase in mufe si se oxidasera. Nu strica si o privire in panoul de sigurante sa nu ai vreo siguranta arsa. Mult noroc.

L.E. Poti sa verifici cu un aparat de masura sa vezi daca vine tensiune in mufele care intra in becuri.

Modificat de _APoLLo_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca era ars filamentul de faza scurta pe stanga, nu s-ar fi aprins nici cand pui faza lunga :icon_thumright:

Probabil nu ajunge masa la becul din stanga; verifica ce se intampla daca dai flash cu faza lunga, se aprinde iar faza scurta de pe stanga? Daca da, inseamna ca e masa intrerupta la becul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca filamentele au masa (-) comuna. Cel putin eu asa am vazut la becurile mele. Cred ca cel mai bine pur si simplu masoara cu aparatul de masura daca ii vine intai tensiune la mufele care se conecteaza la becuri. Curatatea contactelor cu un spray special si bineinteles verificarea becurilor, nu? :(

post-7750-1187974241_thumb.jpg

Modificat de _APoLLo_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la masa de la masina care trebuie sa ajunga pe pinul de masa de la bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Acum intrebarea mea este: daca nu avea masa la bec ok atunci nu se mai aprindea deloc, nu? Oricum astept raspunsuri de la initiatorul topicului dupa verificarile facute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut sunt foarte curios de raspuns deoarece am si eu cam aceiasi problema adica:cand sunt pe faza scurta imi merg dar cand ii dau faza lunga se aprind toate mai putin farul mare de pe stanga care se stinge de pe faza scurta si ramane pe pozitie.sa fie vreun scurt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.. sunt doua filamente pana la urma.. iar cel de pe faza scurta era ars. Am inlocuit becul cu totul si acuma e ok :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba nene la inceput ziceai ca odata iti merg oadata nu iti merg dupa cate ziceai tu in nici un caz nu avea cum sa fie arsa faza dar ma rog bine ca sa rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

A trecut ceva vreme dar sunt nevoit totusi sa revin la problema pentru ca vad ca @undertacher2001 nu a inteles exact problema pe care am avut-o. Faza scurta a farului nu se aprindea, dar in schimb cand dadeam pe faza lunga acesta se aprindea. Eu nu stiam ca sunt doua filamente in acelasi bec pentru fiecare dintre faze, credeam ca proiectoarele doar se aprind pentru faza lunga nu ca se si modifica alimentarea pe filamentele farurilor. Deci in situatia mea filamentul de pe faza scurta era ars iar cel de pe faza lunga mergea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
undertacher2001

Si la ceva timp dupa postare am vazut si am inteles.Multam de explicatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

este un sistem destul de ciudat, insa are totusi o logica.

farul cu faza scurta trebuie pozitionat sa bata "aproape" adica mai spre fata masinii, iar farurile din mijloc, cele "lungi" trebuie sa bata mai departe. Astfel se poate realiza o acoperire mai buna a zonei de vizibilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!