Jump to content

Oglinzi Incalzite


Costasd
 Share

Postare recomandată

nu evapora nici o apa. Singura diferenta se vede iarna cand ai curatat zapada de pe oglinzi. Imediat o sa vezi ca oglinzile se aburesc. Atunci dai drumul la dezaburire si isi fac treaba. Ori asa, ori cu oglinzi neincalzite dupa cateva minute de asteptare. Poate topesc si zapada; nu am incercat asta. Eu cum curat parbrizul de zapada asa curat si oglinzile (nu sunt dintre cei care pleaca cu o tona de zapada pe masina si asteapta sa faca stergatoarele toata treaba).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 195
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    15

  • b-66-six

    14

  • paul_ral

    10

  • adrian_54c2

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

la mine nu se incalzesc oglinzile, nu am vazut nici iarna sa se incalzeasca.

Rezistenta in ele e de 0,2 komi si primesti 12 v ... nu stiu ce poate sa aiba ... nu stiu ce pot sa mai verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa se fi rupt rezistenta fiind destul de vechi ca asa am patit si eu, am cumparat altele noi nu originale neaparat si functioneaza perfect si foarte rapid. Incearca si tu cu oglinda unui prieten ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru golf 5 de ex o oglinda originala incalzita si convexa e aproximativ 250 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc folie pentru lipit pe spatele oglinzii sau geamul oglinzii cu tot cu folie? (sau rezistenta...ce o fi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am oglinzi electrice/incalzite din fabrica, dar am o problema: nu se incalzesc. Am scos oglinzile de tot, le-am "aspectat" :icon_cool: si le-am masurat, au valori normale dar nu ajunge curent la borne (le-am si deconectat). Am masurat rezistenta la luneta, are aprox 200ohmi si ajung 12V la bornele lunetei, dar nu se incalzeste decat f f slab, ineficace. As vrea sa umblu la intreaga instalatie dar nu am reusit sa descopar siguranta si/sau releul corespunzatoare. Rog sa ma ajute cineva aici.

Multumesc

:Driver:

Modificat de merlucius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna valori normale? Cat e rezistenta elementului de incalzire de la oglinda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzile pe care le-am masurat eu pina acum aveau intre 8 si 13 ohmi, functie de producator... ale tale ce valori aveau ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca tot nu isi fac treaba, oglinzi cu incalzire electrica se gasesc pe toate drumurile cu un pret rezonabil de 35-45 lei.

Si isi fac treaba garantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde ai gasit noi cu 35-45 in iasi pentru golf 3?

eu am gasit de la 60 in sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La auto CD in PACURARI vis-a-vis de bariera de la TIGARETE, sau la magazinul de piese din CANTA dupa ce iesi de pe straduta care este la bariera faci stanga si dupa circa 300 m pe dreapta (are un afisaj rosu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incalzite sub 60 lei nu am gasit nici eu. binenteles cu 2 unghiuri mari (dinalea cu linie ) cred ca intelegeti de care zic. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ehe, pentru stanga din aia am cautat si eu, dar cam scumpe,asa ca m-am orientat la din astea clasice,si sincer m-am obisnuit cu ele si chiar isi face treaba incalzirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu i-mi mai merg oglinzile incalzite ! si asta numai dupa ce am avut masina in service si s-a umblat la portiera dreapta fata , mufele sunt la locul lor dar nu se mai incalzesc oglinzile. Ma gandesc ca daca se strica oglinda se strica numai una nu amandoua odata. Cand ma gandesc ca vine iarna si o sa i-mi inghete oglinzile i-mi vine rau sunt foarte utile si pe timp ploios cand e uda oglinda si nu vezi nimic in ea. Cum as putea sa verific care este problema ca nu as vrea sa iau oglinzi noi si sa le iau degeaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am oglinzi electrice/incalzite din fabrica, dar am o problema: nu se incalzesc. Am scos oglinzile de tot, le-am "aspectat" :icon_cool: si le-am masurat, au valori normale dar nu ajunge curent la borne (le-am si deconectat). Am masurat rezistenta la luneta, are aprox 200ohmi si ajung 12V la bornele lunetei, dar nu se incalzeste decat f f slab, ineficace. As vrea sa umblu la intreaga instalatie dar nu am reusit sa descopar siguranta si/sau releul corespunzatoare. Rog sa ma ajute cineva aici.

Multumesc

:Driver:

Valorile medii au fost de 6ohmi (una de 5,5 si alta de 6,3) dar repet: nu ajunge curent la bornele oglinzilor, deci nu pun inca problema inlocuirii lor ci as vrea sa umblu la releu sau altceva si nu stiu la ce as putea. Ieri am vazut ca luneta se dezabureste ok, desi o face mai incet decat la fosta Solenza sau mai recenta Corsa 1.2Twinport :icon_cool: . Deci cred ca circuitul de comanda al dezaburirii functioneaza, dar poate undeva se despart traseele , ale oglinzilor avand ceva in plus...

Modificat de merlucius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

floryn_zdv, vezi poate s-a ars o siguranta din tabloul de sigurante ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valorile medii au fost de 6ohmi (una de 5,5 si alta de 6,3) dar repet: nu ajunge curent la bornele oglinzilor, deci nu pun inca problema inlocuirii lor ci as vrea sa umblu la releu sau altceva si nu stiu la ce as putea. Ieri am vazut ca luneta se dezabureste ok, desi o face mai incet decat la fosta Solenza sau mai recenta Corsa 1.2Twinport :icon_cool: . Deci cred ca circuitul de comanda al dezaburirii functioneaza, dar poate undeva se despart traseele , ale oglinzilor avand ceva in plus...

Am lamurit-o, era de la intrerupator, ala "desparte traseele"

Hai noroc :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!