Jump to content

Oglinzi Incalzite


Costasd
 Share

Postare recomandată

salut

am activat dezaburirea lunetei ... dar oglinzile nu s-au incalzit.

Pe sticker-ul din portbagaj scrie un cod 3AF (Right exterior mirror: convex, electrically adjustable and heated) si 3BS (Left exterior mirror: aspherical, electrically adjustable and heated).

Asta inseamna ca ar trebui sa fie incalzite ... si probabil vre-un contact busit? :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 195
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    15

  • b-66-six

    14

  • paul_ral

    10

  • adrian_54c2

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut.Trebuie sa verifici rezistenta de pe spatele oglinzi, daca e mai mare de 1000 ohmi e dusa rezistenta.Ca sa dai sticla jos folosesti o spatula sau un spaclu din lemn sau plastic si pe care o bagi intre sticla si carcasa si apesi usor pe carcasa ca sa impingi sticla afara din locasul ei,are 4 picioruse de plastic care o sa iasa usor.Asa o sa poti masura daca ai 12v la papuci oglinzi. Si eu am avut aceeasi problema si am facut cum am descris mai sus,am avut la ambele oglinzi arsa rezistenta,am cumparat altele 40 ron /buc si le-am separat de rez haionului cu un alt buton de dejivrare [model rotund] ca sa se diferentieze de celalalt.Mult noroc si succes pt ca nu e greu :vaidecapulmeu: :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

baga si tu un link sau de unde ai gasit sticle la pretul asta(tre sa schimb pe amindoua :( (((( )

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut .Am facut comanda la un magazin de piese auto import din orasul meu.Oglinzi cu rezistenta 40 ron buc fabricate in spania ,marca ALKAR :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua . Astazi desfacand oglinda am descoperit ca am 5 fire

3 care merg la motorase de la reglaj si inca 2 care sunt izolate la capete .Stie cineva despre ce ar putea fi vorba? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut .Sunt firele care duc la rezistenta oglinzi,deci ai oglinzi incalzite :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am crezut si eu initial dar sunt izolate impreuna? nu ar putea sa faca un scurt ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am crezut si eu initial dar sunt izolate impreuna? nu ar putea sa faca un scurt ceva

Eu cind am de izolat doua sau trei fire care duc la un consumator , izolez unul cu doua straturi , il aduc pe al doilea linga primul si continui izolarea inca doua spire , dupa care il aduc pe al treilea ... si asa firele sint izolate intre ele desi la exterior par a fi impreuna . Astfel am viteza la izolat si am grupat si firele sa stiu ca au o destinatie comuna... probabil ca si la tine este aceeasi situatie . Daca au fost legate firele in scurt , atunci siguranta este dusa de mult si de aceea nu ai probleme , dar eu cred ca sint izolate cum ti-am spus la inceput .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles Lucian si acuma unde trebuie legate firele acelea ca sa fie oglinda functionala , ma refer sa fie incalzita?

As putea verifica cu ceva daca e curent pe acele fire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti verifica cu o surubelnita de control!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa si daca e curent pe ele cum le pot lega

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ca sa le legi,scoti si tu bornele de la baterie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, daca nu am din fabrica incalzire pe oglinzi, ma gandeam sa folosesc o nichelina de la un resou a carei lungime sa o ajustez pana cand devine "calduta" si sa o lipesc pe spatele oglinzii cu Poxipol. a mai facut cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare cam periculoasa solutia ta...pentru ca daca nichelina aia se incalzeste mai repede...si se topeste soclul oglinzii,sau face vreun scurt ceva?

Eu as merge pe o instalatie oem,dar nu se stie niciodata cum romanul e inventiv.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am oglinzi incalzite si nu m-au ajutat la nimic pana acum...asa ca mai bine nu va mai bateti capul ca nu e o chestie atat de utila incat sa merite atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu as lasa lungimea pana se face rosu. daca o lasi prea lunga o sa vezi ca nu se incalzeste absolut deloc, e ca un rezistor.Pe masura ce o scurtezi incepe incet sa se inclazeasca de la o anumita lungime.

O intrebare mai "deosebita' ; ce inseamna OEM? daca nu ar fi ceva extrem de scump, fireste ca as prefera sa cumpar ceva "stas" , acuma depinde de pret. Eu am Polo,nu G3,oricum, nu conteaza cred.

PMG, ori nu-ti merge incalzirea pe ele ori te astepti poate sa iti usuce si apa de ploaie,ceea ce din cate stiu eu nu sunt capabile,dar cand e zapada si chiciura de 1 cm pe ele e al naibi de utila chestia. Asta iarna a fost o chiciura de 3 cm si efectiv nu aveam cum sa o dau jos de pe oglizi, decat cu spray,dar nu aveam la indemana (ora 7 dimineata,plecare la serviciu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sticla de oglinda cu incalzire e 35lei/buc. Nu sunt originale, sunt Alkar - 2 ierni pana acum si-au facut bine treaba. Nu cred ca merita atatea improvizatii la cat costa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde si ce model? Se pot gasi pentru orice model (pOlo?) Cum se ataseaza oglinda in suportul ei de pe usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e la fel de usor,ca atunci cand o scoti,are niste cleme...si o impingi in suport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat despre oglinzi electrice faurite de pasionati : sunt destule lipiciuri rezistente la caldura .. inclusiv gasketu .. acum daca lipesti o gramajoara de rezistente mici sa acoperi toata suprafata oglinzii si un termostat nu vad care ar fi problema , termostate sunt pentru ce temperatura vrei , rezistente de puteri diferite si forme diferite ( banuiesc ca cele in ceramica folosite in tv-uri vechi ar fi optime . Mai multe detalii o sa dau cand execut si eu manevra asta . Sunt foarte multe variante de a face ozn-uri . :Driver:

Modificat de Alexander78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal nu ar fi fost sa am niste cleme pe oglinda si pe firele izolate. Eu nu am nimik . Are o poza cineva unde vin prinse firele pentru dezaburire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce prostie spun uni ca nu au nici un efect oglinzile incalzite electric:P

daca credeti ca nu au nici un efect scoate-ti mufa de la incalzire sa vedeti

o sa aveti tot timpul oglinda aburita pe vreme ploioasa si nu o sa stiti de ce:)

i-mi pare rau daca sunt pertinent dar uni habar nu au de ce spun!!!!!

nici abs-ul nu functioneaza la fiecare franare!!!!!!si totusi cand el considera ca ai nevoie dee el functioneaza!!!!cel putin daca nu este stricat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am oglinzi incalzite si nu m-au ajutat la nimic pana acum...asa ca mai bine nu va mai bateti capul ca nu e o chestie atat de utila incat sa merite atentie.

Cred ca esti printre singurii utilizatori pe care i-am "auzit" spanand asa ceva(fara suparare) dar nu inteleg cum nu te pot ajute pe tine oglinzile incalzite....Intradevar cand e frumos afara nu te ajuta la nimic dar cand ploua si ai oglinzile ude mai ales noaptea ia sa dai drumu la dezaburire sa vezi ce bine e, ca sa nu mai zic iarna..... :offtopic: Eu ii sfatuiesc pe toti care nu au sa isi monteze daca au posibilitatea si atunci o sa se vada diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce va luati de om?are dreptul sa isi spuna parerea...din punctul meu de vedere e o optiune buna iarna ,cand ingheata oglinzile,desi pana se incalzeste motorul,ai putea sa le cureti in 1 minut(deh...mai bine stai si te uiti )-suprafata e mica. pe ploaie nu cred ca sunt de acord cu voi...sunt absolut sigur ca atat noaptea cat si ziua ,e la fel cu oglinzi incalzite si neincalzite...unii dintre noi tind sa exagereze cu laudele,care nu cred ca isi au rostul aici.

ne putem expune pararea pe forum,doara d-aia suntem membrii,nu?

...as putea sa incep sa imi laud o optiune doar pentru ca o am,apoi parerea celorlalti sa nu conteze?

mai ganditi-va baieti..... :huh:

p.s. sa inteleg ,ca atunci cand ploua,picaturile de apa se evapora instantaneu?daca da,e super optiunea!!!

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!