Jump to content

Reparatie La Prag Golf 5


Pain
 Share

Postare recomandată

un sfat daca imi permiti..cand si daca te hotarasti sa il repari sa ai grija sa iti pastreze linia existenta pe la jumatatea pragului...e o linie dreapta care delimiteaza zona neteda de cea un pic mai poroasa....de obicei nu se mai respecta si un prag are linia si cel reparat nu o mai are...asa mi-au lucrat mie baietii de la un service autorizat....si se vede super aiurea dar nu stiu ce sa ii fac..si nici cele doua semne pt locul de pus cricul (fata / spate)nu mai sunt..le-au astupat cu chit si apoi vopsit..mare atentie la detalii..aaa...si atentie si la izolat cand ti-l va vopsi pt ca mie de asemenea mi-au vopsit si partea aferenta de sub masina+bratul/bascula(nustiu exact cum ii zice) de la roata spate.si cand spal masina se vede alb..asta e un sfat de la un patit.te rog sa mai postezi in legatura cu ce ai rezolvat si cum a iesit.iti tin pumnii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kadettro

    7

  • Dudu

    5

  • lucian_90tud

    5

  • Pain

    4

Nu , masina chiar nu e mai joasa, pragurile acopera zona intarita de sub masina unde se pune cricul, se monteaza foarte usor dar ai grija sa degresezi pragurile intai...si estetic chiar e mai frumoasa, asta daca nu ai vopsita fusta si buza de sub spoiler

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am fost azi la service si cei de acolo mi-au zis k cu tot cu vopsit ma ajunge la 3 mil si am renuntat. mai bine vine imi pun de gti.

dudu, poti sa ma ajuti sa imi zici cum ti-ai pus tu pragurile ?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

vezi linkul din postul 12... acolo gasesti toata tarasenia

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pun foarte usor, se scot benzile aadezive de pe ele, se pun suruburile, inainte de asta spala masina si degreseaza pragurile bine si asta e tot...a sa nu o speli cam vreo 2 saptamani :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi m-a mincat si pe mine sa parchez chiar la bordura masina ..si bordura fiind prea inalta mi-a indoit pragul de sub usa dreapta

....am citit tot topycul inclusiv cel cu pragurile GTI , am sunat la prieteni mei cu service-uri si mi-au zis ca sa incerc la ei sa o indrept si ca varianta cu pragurile de GTI ar fi can nasolala (zic ei ca produce rugina indiferent cit de etans s-ar face treaba ptr ca apa si murdari tot v-or ajunge acolo).

VOi ce ziceti? exista riscul daca pun praguri de GTI sa ruguineasca? la golfurile GTI pragurile cum sunt prise de nu rugineste?

Modificat de DanTra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai indoit pragul si ti-a sarit vopseaua pana la tabla, da rugineste, dar daca doar e indoit fara sa-ti fi ajuns la tabla atunci nu are ce sa-ti rugineasca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Oricum ar fi avaria, cred ca alegerea corecta este sa repari complet pragul masinii inainte de a le pune pe cele din plastic :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

corect si asta, dar o sa-l ajunga dublu... si cat timp nu-i sarita vopseaua nu vad ce rost ar avea sa-i dea cei de la service gauri in praguri pe care oricum nu cred ca le vor proteja impotriva coroziunii asa cum a venit din fabrica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare! Eu am crezut initial ca pragurile de gti sunt numai pt coupe dar pe urma mi-am zis" stai omule ca exista si gti la 4 usi" si asa ca imi voi lua. Spoiler spate de gti deja mi-am luat; am in plan si sa scot 2 tips-uri de evacuare, doar ca momentan am alte afaceri gen : de indreptat usile si pragul de pe stanga (asa am gasit-o in parcare in prima saptamana :|) si mai nou de schimbat toata bara fata si un proiector de ceata pe motivul ca am lovit un caine in viteza mare; iarasi aceeasi figura :|

In fine, dupa ce voi avea totul reparat doresc sa-mi vopsesc buza din fata spoilerul din spate si viitoarele praguri de gti; cat estimati ca ma va costa vopsitoria la dealer?

p.s. : scuze de un partial off topic

Modificat de iLL One
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ca o vreme am lucrat cu tata in domeniul vopsitoriei auto, as vrea sa va pove. si eu un aspect :

Daca pragurile sunt indreptate/desdoite prin metoda descrisa de LYM, in momentul cand se dau acele puncte de sudura, atat tabla cat si vopseaua/straturile de protectie anti-coroziunedin din interiorul pragului se ard/decalestc/etc ... Acest fenomen, in timp, favorizeaza aparitia ruginii (la interior). Cum in interiorul pragului nu se poate intervenii, acest aspect nu se poate preveni/remedia nici cum.

Este adevarat ca teoretic interiorul pragului este sigilat si deci umezeala nu intra acolo dar condes sigur se creeaza acolo.

Drept urmare, va sfatuiesc sa fiti atenti cand luati decizia de a indrepta pragurile prin metode de acest gen. Daca infundaturile sunt superficiale, pe termen lung, daca nu vreti sa aveti probleme cu rugina, este mai bine sa nu le indreptati.

Daca infundaturile au julit stratul de vopsea si protectie tabla, este bine sa mergeti si sa le re-vopsiti (fara indreptare).

Daca vreti sa puneti acele praguri, care ascund pragurile indoite, eu cred ca daca juliturile au fost revopsite corespunzator, sunt o solutie mai buna pentru masina chiar daca unii spun ca favorizeaza aparitia ruginii (cred ca este mai degraba un mit de pe vremea daciei 1300).

bafta tutuLOL

Modificat de gsmatei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, insa nu stiu in prin ce metroda imi vor indrepta pragul ce i de la porsche nord... cel mai probabil o sa-l puncteze si sa-l traga cum s-a mentionat mai sus. Eu oricum nu stiu cum altfel s-ar putea indrepta un prag... asta este Doamne fereste de rugina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai este o varianta, care implica practicarea unor mici gauri, in care se baga un ciocan cu carlig (un ciocan care functioneaza prin tragere) cu care se trage/bate pana cand se aduce la "fata" indoitura. Astfel in prag va ajunge cel mult un pic de span de la practicarea gaurii. Gaurile pot fi apoi astupate cu fibra de sticla, in timpul procesului de vopsire.

oricum, sunt sigur ca cei de la PBN vor lucra cat se poate de bine astfel incat sa previna aparitia ruginii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Punctarea face cam acelasi lucru precum gaurirea si tragerea... doar ca, in loc sa gauresti pragul, se face un punct de sudura folosind fie un nit, fie o "steluta", fie altceva asemanator... Diferenta semnificativa este ca, la terminarea operatiei, nitul se desface si polizezi suprafata f usor

In ambele cazuri indreptarea e mecanica, folosindu-se unealta de tras...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare! Eu am crezut initial ca pragurile de gti sunt numai pt coupe dar pe urma mi-am zis" stai omule ca exista si gti la 4 usi" si asa ca imi voi lua. Spoiler spate de gti deja mi-am luat; am in plan si sa scot 2 tips-uri de evacuare, doar ca momentan am alte afaceri gen : de indreptat usile si pragul de pe stanga (asa am gasit-o in parcare in prima saptamana :|) si mai nou de schimbat toata bara fata si un proiector de ceata pe motivul ca am lovit un caine in viteza mare; iarasi aceeasi figura :|

In fine, dupa ce voi avea totul reparat doresc sa-mi vopsesc buza din fata spoilerul din spate si viitoarele praguri de gti; cat estimati ca ma va costa vopsitoria la dealer?

p.s. : scuze de un partial off topic

Pragurile sunt aceleasi si pentru 4 usi si pentru 2 mai multe detalii legate de vopsire si altele aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci dar... "The error returned was:

Sorry, the link that brought you to this page seems to be out of date or broken."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, da la sectiunea golf V si la search, praguri GTI. Cam atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit o belea la pragul dreapta, pe cine am mai intrebat cica sa las asa, adevarul e ca nu este f. lovit sa zic asa si nici nu se vede tare, atasez o poza.

http://img234.imageshack.us/my.php?image=dsc00724gp8.jpg

N-am idee ce sa ii fac vopsit/indreptare/ lasat asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu daca as avea o problema ca a ta, as repara doar din punct de vedere al vopselei/protectiei tablei. Estimez ca la o vopsitorie buna, mai mult de 200-300 ron nu va costa o astfel de reparatie.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pragul ala se poate repara super-simplu. In spatele lui sunt niste gauri acoperite cu dopuri de cauciuc pe unde se poate interveni asupra lui. Se da din nou mastic si se vopseste. Lucrare de o zi, doua.

Bafta! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am observat ca e foarte sensibila vopseaua de pe praguri, in comparatie cu restul masinii. Aveam pe dreapta fata acoperita de pete de zmoala cred luate de pe drum si am incercat sa le scot cu putina benzina, dar am si indepart putin si stratul de vopsea de pe praguri, ajungand la stratul alb protector. Asta e cand n-ai de lucru! :). Acum trebuie sa folosesc creionul corector! Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e greu sa cred asta. Ori "putina benzina", a fost... putin mai multa :icon_thumright:, ori a fost revopsit, sau retusat, intr-o maniera nu foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

olteanu82

Petele de smoala/bitum se curata cu solutii speciale sau, in cel mai rau caz, cu motorina...

Topicul asta insa nu trateaza acest subiect, existand deja unul in sectiunea de Ingrijire auto si anume asta

Search-ul face minuni!

Rog ramaneti ontopic!

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am patit-o si eu. Mi-a alunecat masina dupa cric si mi-a intrat cricul in pragul masinii.

Se vede destul de rau :blink:

Vreau sa va intreb cam ce as putea face? As putea sa acopar cu niste fibra si apoi sa revopsesc locul respectiv, se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Desi cam tarziu, pentru alti interesati, postez eu un raspuns. Ceva asemanator am vazut si eu. Sotia unui coleg nu a respectat punctul unde se pune cricul si i-a tras o gaura in prag, langa roata din spate, plus ca i-a deranjat prinderea aparatorii rotii din interior. Solutia, la reprezentanta din MS, a fost taierea partii din prag afectata si inlocuirea ei. Cam 10 cm. Total 600 ron asta primavara. Inainte insa colegul isi reparase aparatoarea la alt service unde reusisera sa o faca exact ca inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!