Jump to content

Fabia RS


chris
 Share

Postare recomandată

Are cineva asa ceva, a mers cineva cu ea?

As vrea sa stiu cat mai multe de la proprietari sau cei care sau plimbat cu ea. (impresii de calatorie)

:ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu doar am vazut, de mers cu ea nu am avut ocazia.

Foarte multzi membri (majoritatea) de pe briskoda.

Stiu ca vin stock parca pe la 136cp si multzi de acolo le-au "impins" spre 160-180cp. De altfel o sursa de "inspiratzie" pt tuning de Fabia RS este Ibiza Cupra de la care se potrivesc multe elemente interesante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caracteristici tehnice Skoda Fabia RS:

Engine

Engine type Diesel, Front transversal

Number of cylinders 4, In-line

Engine capacity 1896 cm3

Number of valves 8 OHC

Fuel Diesel, Direct injection Diesel

Supercharging Turbo + Intercooler

Bore 79.5 mm

Stroke 95.5 mm

Compression ratio 19.0-19.5

Max Power 96 kW (ECE) 4000 rpm

Max torque 310 Nm (rpm) 1900 rpm

Transmission & Drive

Drive front-wheel drive

GearBox 6 Manual

Steering type Electric power

Brakes & Tyres

Wheels 6.5J x 16

Front tyres 205/45 R16

Rear tyres 205/45 R16

Front brakes Ventillated disc

Rear brakes Disc

Suspensions

Front Suspension MacPherson strut, Trailing-arm, Stabilizer bar

Rear Suspension Coil spring, Stabilizer bar, twist axle suspension

Performance

Top speed 204 km/h

Acceleration 0-100 km/h 9.6 s

Consumption

In the city 6.7-7.4 l/100 km

Out of city 4.2-4.5 l/100 km

Average consumption 5.1-5.6 l/100 km (EU)

Pret DDP: 17.139 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caracteristicile tehnice le stiu.

Astept in continuare ceva impresii de la cei ce au avut placerea sa se dea cu ea.

10x pt raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

O sa am yo peste 2 saptamani o mititica din asta ...Dupa ce ii fac rodajul o sa va spun ce poate :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un RS pe langa sala palatului cu spite de 17. Arata beton

A mea e numai 1.9 TDI ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un RS pe langa sala palatului cu spite de 17. Arata beton

A mea e numai 1.9 TDI ...

<{POST_SNAPBACK}>

O stiu, este neagra; o vad in fiecare zi. Frumoasa.

Din cate am inteles, JUG de pe Forum are un (v)RS. El ne poate spune mai multe despre ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o mica nedumerire..

ce greutate are Fabia RS? ca motorul e cel de pe golf IV, dar ca performante pare mai slaba, desi banuiesc ca are greutate mai mica.... strange..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe talon fabia e mai grea decat golful meu nu cu mult dar oricum...si seat ibiza e mai greu...dubios nu? :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

e o experintza placuta masinutza asta . Cel putzin primul contact cu ea a fost dementzial :tomato:. Am avut impresia ca masina a plecat si eu am ramas in urma ...(o senzatzie f f puternica...) Problema care ma avecteaza cel mai mult sunt gropile pt ca am dimensiunile la cauciuc de 205/45/r16 si 45 e cam micutz pt strazile noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari! cand ti-a venit masina? cum e? spune-ne mai multe ca nu sunt prea multe rs-uri... 45 e chiar putin. eu si 60 cred ca e putin...

e o experintza placuta masinutza asta . Cel putzin primul contact cu ea a fost dementzial :unsure:. Am avut impresia ca masina a plecat si eu am ramas in urma ...(o senzatzie f f puternica...) Problema care ma avecteaza cel mai mult sunt gropile pt ca am dimensiunile la cauciuc de 205/45/r16 si 45 e cam micutz pt strazile noastre.

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci:D Pai ...a venit de ceva timp (1 luna) si am apucat sa fac 3.000 km. De spus e ca alearga ca o nebuna, am facut cu ea un audi A6 rau de tot si se oftica rau "nenea ala" ca la facut o skoda..LOL. Suparator e ca a trebui sa-i fac huse pe comanda care au costat ceva pt ca tapitzeria ei nu rezista la noi:(. Daca avezti curiozitazti referitor la mititica mea ...va astept intrebarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pot sa spun despre masina..... in primul rand e super!!!!!!!!

Vineri am intrat in posesia ei si tot week-end`u am mers cu ea de am rupt.

Nu am luat masina de noua, ci de la un prieten, are 7luni vechime si 12.000km la bord.

Acum, din pacate are cateva bube, in primul rand bucsele pe fata trebuie schimbate, haionul aranjat ca scartaie, banuiesc ca si bucsa de la cutie de viteze ar trebui schimbata de asemenea si nu in ultimul rand, se pare ca volant e dusa - cred ca a avut un defect de fabricatie altfel nu imi pot imagina cum naibii s-a dus asa de repede. Totul va fi facut pe garantie din fericire.

Masina e stabila, are reprize fulminante, iar consumul poate varia intre un 4-5% in treapta a 4-a la 60 si pana pe la un 13-14% cand tragi de ea.

Mare grija trebuie avuta in schim cu tapiteria - eu am luat-o cu o mica pata pe scaunul din dreapta - va fi scoasa zilele astea cu un "super spray".

Acum stau si ma gandesc serios la un chip tuning facut la voinea, dar mai stau 1 piq sa se aseze motorul - macar 15.000km sa aiba.

Daca ai ceva intrebari, raspund cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yan, subiectul huselor la comanda a avut mereu un interes major aici pe forum. Daca tu le ai facute poate ne potzi da mai multe detalii si poate reusesti sa faci niste poze mai "la obiect" cu un aparat cu ceva fidelitate mai mare, cred ca le-ai facut cu un telefon mobil, care, fara suparare, poate reda imagini de ansamblu, insa nu este suficient pt detalii. Ne intereseaza, pretz, material, cusaturi, cum se asaja pe scaune, prinderea ... tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa fac ceva poze cu apratul ...materialele oferite sunt originale de la opel ..vw .audi..ford ..etc...se asaza f bine , aproape zici ca e tapiteria originala ...montarea e inclusa in pretz ( si dureaza ceva ) ....pe mine m-au costat 7 mil ..cu materialele alese de mine ( imi trebuiau materiale bogate in burete pt a se aseza pe scaunele cu profil sport). Pt cine doreste merita mers la AUTOTEXT si in fuctie de materiale se afla si costul exact. Eu am fost super multzumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Intr-un articol publicat in ultimul numar al revistei ProMotor, este prezentat un drive-test cu noul VW POLO 1.9 TDI/130 CP. In finalul articolului se face si o comparatie cu Fabia RS. Citez din articol:

"Din pacate, inginerii casei au uitat sa adauge (n.red. - la noul VW Polo) cateva componente de baza in mix-ul reusitei. La o asa putere si la astfel de performante, este inadmisibil ca suspensia sa fie atat de moale si sa imprime un caracter atat de putin riguros masinii, pe punctul de a fi chiar periculos sa o impingi la limitele ei. Sa ma explic: fie faci o masina puternica si performanta - si atunci ii montezi o suspensie pe masura, frane mai puternice, anvelope sport, scaune si volan pe masura tendintelor (vezi Skoda Fabia RS) -, fie alegi calea mai civila, mai eleganta, si atunci nu ai nevoie de 130 CP. Simplu. In concluzie, daca as fi femeie, mi-as lua un Polo in culori mai pastelate, dar asa, mi-as lua o Fabia RS fara sa ma gandesc de doua ori!".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

In vara lui 2006 mi se termina leasing-ul la Octavia. Cum nevasta va primi in curand de la firma o masina destul de mare pentru nevoile familiei (un focus in trei volume) nu prea avem ce face cu doua "camioane".

Asa ca tare ma bate gandul ca dupa expirarea leasingului sa vand Octavia si sa imi iau o Fabia RS.

Intrebare catre posesorii de RS: cat de inalta e garda la sol la RS ? eu m-am mutat de curand intr-o zona unde drumul e cam varza si binecuvantez in fiecare zi kit-ul de drumuri grele de la Octavia.

Ma tem sa nu fiu nevoit sa tin Fabia RS mai mult prin garaj.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot respectul pt Fabia RS, insa acc 0-100 in 9,6 sec mi se pare f mult.

Din cate stiu, garda la sol e ~ 14 cm. Daca e si RS, atunci cam dai cu fundul de sosea.

INTERESEAZA-TE mai intai la firma daca poti monta pachet drumuri grele la Fabia si daca nu-i afectezi prea tare tinuta de drum. Totusi, se vrea sportiva. Desi nu pot pricepe de ce e atat de grea la dimensiunile ei si clasa din care face parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!