Jump to content

Skoda si oglinda taiwaneza


saboteur
 Share

Postare recomandată

Nu primim si o poza cu cutia si inscriptiile de pe ea, sa stim de ce sa ne ferim?

ba da domnu vacaru, primiti si poza, cutia e inca in garaj, n-am apucat sa schimb oglinda, era programata pe weekend operatia, va fac si poze. In principiu feriti-va de cutii pe care scrie "made in taiwan" :rolleyes:

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai de fiecare daca cand cumperi un procesor, pe cutia lui scrie Made in Taiwan... :P In plus cam toate componentele electronice din Engine Control Unit, body Control Unit, etc. sunt facute in taiwan... in consecinta o mare parte din masina e facuta in taiwan, si nu ai ce face. Insa la componente mecanice (gen oglinda) ma astept sa nu fie facute in apropierea granitei cu China :P

@burga_b: Intr-adevar, fiecare componenta proiectata pentru masina (spun proiectata, pentru ca nu ma refer la suruburi si alte piese generice) are un cod pe ea. Acel cod nu e codul producatorului, ci e codul Skoda (mai exact VAG) al piesei. Altfel, logistica celor care produc masina nu are de unde sa stie ce componente sa comande de la furnizori (sau service-ul nu stie ce componenta sa comande in caz ca trebuie inlocuit ceva). Fiecare piesa are un cod, si uneori si o versiune (pentru ca aceeasi piesa poate sa aiba diferite versiuni).

Insa dupa acest cod nu poti sa stii producatorul piesei. De exemplu daca comanzi un senzor X care are codul pe el, daca primesti doar senzorul, exista posibilitate foarte mare sa nu stii cine l-a produs. Cu atat mai mult cu cat unele componente nu o sa le primesti aftermarket decat ca subansambluri, nu ca si componente discrete. Din aceasta cauza poate sa fie foarte greu sa dovedesti provenienta piesei, si lucrurile nu stau chiar in alb si negru cum ar parea la prima vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se simte o repulsie la voi fata de chinezi,baieti scuze ca va spun ,da mai am putin de lucrat si descopar (citeva calcule micute) roata,pai asta era solutia

din cite stiam eu chinezii aia multi si mici,la naiba,produc mult si ieftin ,sincer eu cred ca asta era solutia,de care avem noi nevoie (cantitate) ,problema ca asigurarea e cam scumpa in functie de val. masinii de aia m-am apucat eu de vindut asig. si eu n-am una

daca ai putea sa ne dati si producatori chinezi ar fi perfect,jos palaria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa mor daca am inteles ce ai vrut sa zici. :) Ai scris o fraza in 4 randuri cu 5 idei, n-am priceput nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow ... freaka esti chinez ??? :) :) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am facut schimbul oglinzii. Un pic de munca pt ca, dupa cum o sa vedeti din poze cablul si mufa oglinzii noi erau cu totul altfel, asa ca a trebuit sa tai cablul de la oglinda veche cu tot cu mufa si sa refac conexiunile pe oglinda noua. Oglinzile in afara de faptul ca sunt la fel pe exterior, interiorul e complet diferit, nu se potriveste sticla de la una la alta. Conexiunile au fost izolate bineinteles. Ce sa zic...sper sa tina chinezismu'.

post-3449-1188060673_thumb.jpg

post-3449-1188060723_thumb.jpg

post-3449-1188060829_thumb.jpg

post-3449-1188060877_thumb.jpg

post-3449-1188060968_thumb.jpg

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca o reclamatie facuta la producatorul skoda are urmari foarte placute pentru proprietarii de skode si foarte neplacute pentru PoRo :Driver:

Poate ca mai multe reclamatii vor deschide ochii producatorului ca imaginea marcii sale are de suferit din cauza PoRo si poate iau masuri .....

@saboteur imi pare rau pentru ce ai patit dar iti urez sa tina mai mult decat cea originala!

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eeee!daca masinile nu au fost facute in china le facem noi,sa fie chinezesti

nu am vazut niciodata producatorul asta , dar cred ca au ca target marca vw

mai multa concurenta-probabil preturi mai mici la piese de schimb (misto nu?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Saboteur, pe factura ce ai primit-o cu oglinda scria ca este piesa originala ? Am mai cumparat si eu piese aftermarket de la dealerul din Brasov, dar pe factura scria seria si faptul ca sunt originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drarkelf, daca am scris ca n-am platit eu ci firma de asigurari, e evident ca nici factura n-am primit-o eu ci tot firma de asigurari ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vroiam sa zic ca pe factura se vede daca a fost comandata ca originala sau nu. Cand am mai facut reparatii la masina, am vazut si eu factura in original si apoi a fost trimisa la asigurator. Ma gandesc ca in cazul tau, cei de la asigurare au cerut cea mai iefitna piesa ( daca tot ei plateau ), si asa ajuns piesa respectiva pe masina ta. Cam nasol dar se uita la profit, nu la piese originale. :flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tind sa-i dau dreptate lui Drarkelf. Probabil compania de asigurari a cerut piese echivalente. Vina dealerului este ca a acceptat.

Oricum, din cate stiu eu, tie trebuia sa ti se prezinte un deviz, peste care sa-ti dai acordul (la fel si firmei de asigurari), plus ca la ridicarea masinii (oglinzii in cazul tau) iar trebuia sa semnezi cum ca esti de acord cu ce s-a reparat si ca accepti reparatia/piesa. Fara acesta ultima semnatura din partea ta, firma de asigurari nu va plati service-ului.

Eu sunt de parere ca ar fi trebuit sa faci un pic de valuri, cu toate ca este vorba doar de o oglinda... Chiar daca si la una originala se putea intampla, la una facuta "pa vapor" cresc sansele ca la iarna sa te trezesti ca nu se mai incalzeste oglinda, sau peste x luni ca nu o mai poti regla si tind sa cred ca nu o sa fie placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca neaparat firma de asigurari a cerut cel mai ieftin reper;

eu de cateva ori am vazut ca asiguratorul platea piese care aveau pret de original dar pe masina era de ex parbriz made in turkia.

mai degraba serviceul face lucruri din astea, dar nici asiguratorii nu sunt sfinti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe factura pe vede ce si cum. Daca au facturat ca original o piesa 'no-name', atunci vai de firma lor. Pot sa piarda si licenta pe treaba asta, + cei de la asigurari ii mananca pe paine.

Modificat de Drarkelf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar celelalte piese care le-ai inlocuit la masina esti sigur ca sunt originale ?!?

P.S.Am vrut sa fac cadou un eleron unui prieten si am fost sa vad daca la Skoda au ceva original...si am aflat ca pot aduce absolut orice piesa de tuning(rieger,je design, etc).Nu m-ar mira sa aduca piese de inlocuit de la cel mai apropiat depozit de piese..si acolo se stie ca au chiar si no-name.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt sigur numai de o janta pe care am primit-o in cutia originala :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pai cutia o fi fost originala... Dar janta din ea? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nush, da era exact modelul pe care il am pe masina, 14 tzoli/ 5 spitze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
In sfarsit am facut schimbul oglinzii. Un pic de munca pt ca, dupa cum o sa vedeti din poze cablul si mufa oglinzii noi erau cu totul altfel, asa ca a trebuit sa tai cablul de la oglinda veche cu tot cu mufa si sa refac conexiunile pe oglinda noua. Oglinzile in afara de faptul ca sunt la fel pe exterior, interiorul e complet diferit, nu se potriveste sticla de la una la alta. Conexiunile au fost izolate bineinteles. Ce sa zic...sper sa tina chinezismu'.

inca un sfat. pt a scoate geamul oglinzii afara, miscati oglinga in stanga pana la maxim si atunci ramane latura opusa iesita din carcasa. o poti apuca cu mana si trage de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!