Jump to content

Skoda si oglinda taiwaneza


saboteur
 Share

Postare recomandată

Deci revin cu ofensiva impotriva dealerilor dupa un nou episod emotionant. Dupa cum unii stiu am avut un incident cu skabia drept pt care s-a sifonat toata partea dreapta, inclusiv oglinda. Masina a fost la dealer pt reparatie pe casco, dar din motive de logistica oglinda care trebuia schimbata a venit gresit de 2 ori (comanda la porsche romania zice-se). Drept pt care eu avand nevoie de masina, am plecat din service cu oglinda sparta, urmand sa revin sa o inlocuiesc. A venit oglinda, s-a vopsit in culoarea masinii, si m-am dus sa o schimb, dar iar trebuia sa astept cateva zile, etc, alti bani pe taxi, iar masina lasata in service, asha ca am zis ca iau oglinda si o montez singur ca imi convine mai mult si mie si lor. Zis si facut vine omu' cu cutia , aici e oglinda noua, cu tot, dezmembrata (sticla, carcasa, mecanism, tot). O iau, ma duc acas, ma uit pe cutie scria " non original replacement parts" sau ceva de genul, numele producatorului si evident "made in taiwan". Pai parca skoda lucra cu piese originale, nu? Adica de aia merg oamenii la service la dealer, nu sa li se monteze piese taiwaneze la pret de piese originale, corect? Acum stau si ma gandesc, cati dintre cei care au schimbat ceva la service au vazut si cutia in care vine piesa, si ce scria pe ea? :Driver: Va las pe voi sa judecati... Pe mine nu ma deranjeaza, e doar o oglinda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, nasoala faza. Consider ca cei de la Skoda trebuiau sa te informeze de treaba asta. Teoretic nici macar un surubel sau o saiba nu ar trebui sa fie altfel decat originala. Iata totusi ca in Romania tiganelile de genul asta sunt la ele acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai m-au informat, mi-au pus cutia cu chinezaria in brate :Driver:. Nu vreau sa comentez calitatea produsului.. bavuri la plastice...

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ca ai zis si pe aici ca p-asta nu o stiam. Auzi, sa puna chinezarii la service de reprezentanta... hmm, unde s-a ajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A inebunit lupu!

Ar trebui o reclamatie ca asa numai pe forum nu putem rezolva nimic. Unde sa gasesti piese mai bune? Poate gaseai ceva mai calitativ in Otcho-piatz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate accesoriile care le-am cumparat pana acum de la dealerul Skoda, aveau pe cutie inscriptia "original parts" ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot ce am cumparat de la dealer erau componente originale.

Poate si-au schimbat de curand locatia fabricii de componente: in Taiwan...Ha Ha Ha ! Este mai ieftina forta de munca. Nu spuneau cei de la Skoda ca vor sa-si deschida o fabrica in China? parca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ca nu era "skoda" pe cutie.... era producatorul, dar chinezoi, si scria clar ca e non-originala, compatibila.

@bebeko, accesoriile or fi fost ca doar erau din catalog, da daca te duci sa schimbi pivotii sau amortizoarele, ceri sa ti le prezinte in cutie sigilate sa fi tu sigur? Stii tu ca ce iti schimba pe masina e original? Ce eu daca lasam masina in service si o luam cu oglinda montata stiam ca nu e originala si ca e chinezarie? Habar n-aveam, evident.

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul acesta, parerea mea este ca ar trebui sa le-o duci inapoi si sa-ti de-a una originala. Mai ales ca ti-o deconteaza CASCO, deci nu se pune problema de pret. Oricum una originala ar trebui sa coste in jur de 450 lei cu tot cu vopsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca o am de la dealer care a comandat-o la PORSCHE ROMANIA, de unde alta originala?? asta e "ORIGINALA".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am schimbat bieleta antiruliu nici macar nu mi-au aratat cutia cu piesele.... Dar, pana acum nu m-am gandit ca se poate si asa .... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar azi am fost la Pro-Car sa-mi fac comanda de o bara spate noua (pe asigurare, evident) din cauza unui neiscusit ce s-a oprit in masina mea ...

O ma uit si eu sa vad in ce tara e facuta bara, dac o sa ma lase ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Opel se intampla la fel.

Mi s-a furat sticla la oglinda pe dreapta si am fost la Radacini sa vad cat costa. Mi-au zis ca 406 RON. Fratele meu a lucrat la un importator de piese auto si mi-a spus ca ei aduceau asa ceva cu 50 RON si le vindeau la Radacini cu 80 RON. Deci un adaos barosan de 60%. Astia de la Radacini o dau cu 406 RON... Si nu este OEM. Tot o chinezarie compatibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ceva se poarta si la case mai mici; un prieten si-a lovit cielo (coreean) acu citiva ani si a insistat sa ii faca masina NUMAI cu piese originale, nu fabricate la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as spune ca acest comportament al dealerilor de a se aproviziona cu piese foarte ieftine este/a fost dictat de catre clienti, care cauta cu obstinatie sa obtina piese/masini/orice cu cel mai mic pret, nu sa caute si sa obtina cel mai bun raport calitate/pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tie preturile la piese OEM ti se par ca au cel mai bun raport pret/calitate... iti dau un exemplu: am schimbat releul de incarcare anul trecut, skoda cerea 450 ron, releu OEM Bosch. La Bosch acelasi releu era 160 ron. Deci raportul se cheama smechereala/prosteala, nu pret/calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi poveste o sa o intalnesti si la alte marci :P . Nu este o caracteristica/smechereala tip Skoda. :santa:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saboteur: aveai vreun dubiu ca pretul la reprezentanta ar fi mai mic decat la importator ?! Banuiesc ca preturile la piese/manopera sunt aceleasi si impuse de Porsche Romania in intreaga retea de dealeri asa incat mania ta proletara impotriva dealerului local nu cred ca este justificata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca preturile sunt impuse de porsche romania, deci rectific atunci, in loc de "skoda" a se citi "porsche romania". Eu cu dealerul n-am nimic, el face comanda si ce primeste de la porsche romania aia serveste clientului. Personalul Procar e chiar super de treaba, nu am avut probleme cu ei, baieti de treaba. Deci sa nu se inteleaga ca am vreo treaba cu Procar, cand am zis dealeri ma refeream la tata lor, Porsche Romania, dealerul Skoda pe Romania, si nu la dealerul local, care nu e vinovat ca tre sa aplice politica de preturi si piese impusa de P.R. Deci sa revenim la treaba cu oglinda, dealerul mi-a zis clar, a fost comandata la P.R., nu au luat-o ei din piata, si asta au primit.

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest caz este foarte clar (daca mai era nevoie de vreo demonstratie) modul in care PR isi trateaza ,,clientii" din Romania. Este clar un comportament de monopol in piata. Tot nu inteleg ce are de castigat grupul VAG prin pastrarea acestui monopol al PR in aceasta parte a Europei... Cand vor da voie sa existe concurenti astfel incat sa aiba de castigat atat grupul cat si clientii?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest caz este foarte clar (daca mai era nevoie de vreo demonstratie) modul in care PR isi trateaza ,,clientii" din Romania. Este clar un comportament de monopol in piata. Tot nu inteleg ce are de castigat grupul VAG prin pastrarea acestui monopol al PR in aceasta parte a Europei... Cand vor da voie sa existe concurenti astfel incat sa aiba de castigat atat grupul cat si clientii?!

Monopol..nemonopol...treaba le merge..pe banii nostri si ai tuturor clientilor! Care, culmea, (si poate aici e una din explicatiile "succesului" rasunator al PR) sunt din ce in ce mai multi. Se cumpara Skoda in draci in Romanica (citeam deunazi ca e prima marca de import ca nr de vanzari dupa dacia-renault). Ce nu inteleg ei este ca un client alege Skoda, nu Porsche Romania...dar asta e deja alta discutie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Porsche Romania este importatorul deci nu prea ai cum sa-l schimbi. Ei sunt reprezentantii VAG in Romania. Si le merge extrem de bine. Oricum, acelasi comportament de kkt il au si cu persoane foarte apropiate conducerii, persoane care se ocupa de imaginea PoRo, Skoda, Seat, Audi VW, Porsche...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand ... I'm shocked! Saboteur, nu era nicaieri pe cutie codul de piesa originala VAG? Nu era nici o eticheta cu codul, cod de bare, codul dealerului care a comandat piesa, tara de fabricatie (marog, taiwan,), data si ora livrarii din depozit etc etc?

Banuiesc ca preturile la piese/manopera sunt aceleasi si impuse de Porsche Romania in intreaga retea de dealeri asa incat mania ta proletara impotriva dealerului local nu cred ca este justificata...

Preturile la piese sunt intr-adevar aceleasi, manopera difera de la dealer la dealer. Par example in Bucuresti am vazut ca manopera la mai toti dealerii Skoda nu scade sub 100RON, la dealerii din tara lucrurile stau altfel. Marog, monopol, chestii, trestii... nu e cazul sa dezbatem aici. Preturile la piese sunt insa aceleasi iar dealerul are de castigat de pe urma lor din bonusul oferit de importator functie de volumul/valoarea lor.

Nu-nteleg cum dracu ti-au dat aia piese neoriginale .... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu primim si o poza cu cutia si inscriptiile de pe ea, sa stim de ce sa ne ferim?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cele observate de mine (doar un novice) reiese ca fiecare piesa are sigla de la skoda pe ea, scrie si "fabia" langa sigla si un cod, cod care mi se pare ca e cel dupa care se comanda piesele. Pana si cauciucul mic din torpedou de langa rozeta de racire a torpedoului are toate aceste inscriptii. Deci mi se pare destul de usor de verificat daca o piesa care este pusa la vedere este originala sau nu. Problema, cred, este cand te duci in service pentru reparatii si se schimba piese care nu se vad. Ma gandesc ca cea mai buna solutie este solicitarea unui act oficial semnat si stampilat in care sa se mentioneze ca au fost folosite doar piese OEM, asta pentru eventualitatea in care in viitor se va defecta aceeasi piesa sau se va defecta ceva ce are legatura cu acea piesa. Ma gandesc ca aceasta mentiune se poate solicita a se face si pe actul care ti se da dupa efectuarea repartiei, fie ea in garantie sau nu. Dragi forumisti, exista o carte de service, un manual, etc. in care se mentioneaza (parca) ca se folosesc doar piese OEM. Si in manualul de service din cate stiu se poate trece orice reparatie oricat ar fi ea de mica. Deci ma gandesc ca trebuie solicitate aceste lucruri pentru a avea in permanenta acoperire. De protectia consumatorului ati auzit? Aveam o parerea rea despre aceasta institutie dar daca faci reclamatia on-line pe pagina lor de internet, va garantez ca orice problema ce tine de reclamtie se va rezolva. Testat cu rezultate 100% satisfacatoare in favoare clientului. Folositi orice mijloc de inregistrare audio sau video in momentul in care aveti banuieli ca ceva este in neregula cu reparatia masinii; cereti acte peste acte semnate si stampilate, luati si cel mai bin bon de casa, luati si actul de constatare al defectului, luati tot si veti fi in permanenta acoperit. Legea va permite sa vedeti si sa luati si ambalajul fiecarei piese (ambalaj pe care il platiti deci va apartine), ambalaj pe care scrie seria si aceeasi serie trebuie sa fie si pe piesa.Sunt niste cartoane care probabil spuneti ca va incurca in casa dar este o dovada foarte importanta pentru eventualele reclamatii FONDATE pentru viitor.

Apropo, am observat o piesa (nu mi stiu care) ce avea sigla de la AUDI si scria FABIA sub sigla (nostim :Driver: ).

Aceastea sunt sfaturi de novice si nu de experimentat, dar exersate de ceva timp incoace.

Va doresc km multi fara reparatii (si eu care credeam ca intr-o masina noua bagi doar carburant....)!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!