Jump to content

Audi A4 B8 - Noua Generatie


Vlad MHL
 Share

Postare recomandată

Mie nu mi se pare deloc ca e neterminata. Orientarea tevilor la diesel la fel ca la benzina mi se pare o idee f buna. Intr-adevar era frumos sa vina din standard cu iesiri cromate ale esapamentului,dar fiecare lucru costa. :lol: Si eu ma gandesc sa-mi pun iesiri din alea si lucru care ma impiedica este ca asa standard arata destul de bine. La S-line ti le da cromate,dar mie unul acest pachet pe B8 mi se pare cam inutil diferenta estetica fiind observata mai mult de cunoscatorii adevarati,iar pretul de 1600euro mi se pare f mare pt ce se ofera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 261
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vlad MHL

    30

  • glumaretzuu

    24

  • maryuskkk

    17

  • Thereau

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Masinilor care au evacuarea atat pe stanga cat si pe dreapta li se potriveste foarte bine o evacuare cromata, la celelalte cand vad evacuarea cromata nu pot sa nu ma gandesc la nenumaratele masinute Logan cu astfel de dotari(se potrivesc ca nuca in perete).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

ce trim interior aveti pe A4 vostru?

am gasit asta pe un forum din state, de vanzare si vroia 600 USD pe el

mi se pare cam scump dar arata cu adevarat superb - este piano black exclusive

31311335se1.jpg

53337736iq3.jpg

55311669vg3.jpg

19982631ba7.jpg

92093069qq4.jpg

19278901ew7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am frasin bej.Ornamentele au fost ~450euro.Mi se pare cam mult 600usd.

@wviking:Ti s-au potrivit tipsurile la esapament?

Modificat de glumaretzuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am renuntat la tipsuri pt ca vreau sa fac o modificare mai mare- sa-mi scot evacuare stanga-dreapta

am tot cautat pe net o fusta pentru bara spate cu decupaj pe ambele parti si asta imi place cel mai mult

P_8K0071620B_9AX_xl1.jpg

8K0%20071%20610%209AX.jpg

o sa trec sapt viitoare pe la o reprezentanta sa vad la ce bani o gasesc

dupa care va urma un traseu de evacuare facut la pilot - nu-s hotarat ce tobe sa pun dar mai caut - cat despre tipsuri as vrea ceva de genul

Tips__155x70__L2_48944d532a134.jpg

arata foarte tare - are un prieten pe un A6 si vin bine in schimb nu stiu daca intra in gaurile respective sau mai trebuie decupate :vaidecapulmeu:

am uitat - trimul meu e de aluminiu striat

@glumaretzuu: deschide-ti si tu un topic la sectiunea "masina mea" si baga niste poze sa fim mai multi cu B8-uri care le prezinta

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ciao

S-a lansat si fratele de teren, A4 Allroad, arata foarte bine

post-5336-1235174005_thumb.jpg

post-5336-1235174017_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca de "vaselina siliconica" este vorba, aproape transparenta si incolora parca.

Ulei siliconic si e alb ca laptele. :icon_thumright:

Dati fara griji pe toate chederele imbinari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cateva poze cu bara spate s-line si tipsuri cromate

3036848416_47cc5d6efa_o.jpg

3036849934_6424c7c612_o.jpg

3036847798_e590c813fe_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cateva poze cu bara spate s-line si tipsuri cromate

asta e bara spate de S-line care vine o data cu pachetul sau e ceva aftermarket?

culoarea e cumva quartzgrau?

tipsurile cromate se monteaza peste tevile dela tobele existente sau trebuie schimbata toba finala?

Modificat de maryuskkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mishto bara :)

Modificat de marius tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e bara spate de S-line care vine o data cu pachetul sau e ceva aftermarket?

culoarea e cumva quartzgrau?

tipsurile cromate se monteaza peste tevile dela tobele existente sau trebuie schimbata toba finala?

corect culoarea masinii din poza e quartzgrau, cat despre bara e cea standard de pachet s-line OEM + tipsuri cromate ca cele pe care le-am expus ceva mai sus in topic si care se ataseaza tevilor si tobei originale - no mods required ! in plus mai are si un eleron de la Rieger

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma poate ajuta cineva cu un Manual de A4 B8 in romana sau engleza? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am citit topicul da nu am prea vazut nimic concret vizavi de locurile spate. Parca B8 a castigat 12 cm, dar nu s-or fi dus cu totii in spate. Ma intereseaza in special la un Avant. Poate ma lamureste careva, eventual si comparativ cu vechea generatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparativ cu vechea generatie nu simti o mare diferenta de spatiu la picioarele pasagerilor spate. Cert este ca e generos spatiul, nu trebuie sa iti faci griji. La avant ai acelasi spatiu ca la sedan. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi spatiul la vechea generatie nu mi s-a parut foarte generos.

banuiesc ca ai stat intr-o Mazda 6, mai bine zis ca ai vazut cam cum sta treaba cu spatiul spate. de S MAX nu vorbesc.

e clar ca nu ma astept la acelasi confort, dar totusi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare foarte reusit noul model, mai ales partea din fara arata foarte agresiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Linia este foarte eleganta la B8 atat la sedan cat si la avant.

O chestie interesanta pe care nu o inteleg :

- parbriz produs de Saint-Gobain

- geamuri usi produse de Pilkington

- luneta si laterale triunghiulare produse de AGC (cam asa ceva!)

La A6 Allroad toate sunt Soliver (parca echiparea OEM la Audi). Gresesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin cu Saint-Gobain gresesti sunt marca consacrata pe Audi inca de la primele A4B5 cum este modelul meu :)

...in privinta calitatii actuale a parbrizelor Saint-Gobain este alta poveste.

Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
poi spatiul la vechea generatie nu mi s-a parut foarte generos.

banuiesc ca ai stat intr-o Mazda 6, mai bine zis ca ai vazut cam cum sta treaba cu spatiul spate. de S MAX nu vorbesc.

e clar ca nu ma astept la acelasi confort, dar totusi..

Chiar am fost acum cateva zile cu un A4 Allroad si am stat si in fata si in spate.. La volan sau pasager pot spune ca ai loc destul de mare, e comfortbabila, ai impresia de spatiu. In schimb...in spate din punctul meu de vedere e nasol rau.. Cand am stat in spatele soferului (1.90m) nu aveam loc la genunchi nici macar putin.. Si cand a stat la volan o persoana de inaltime normala (1.75m) locul nu este cine stie ce.. Mie sincer mi se pare foarte mic locul in spate.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Proaspat proprietar de B8.

Cel care sta in spatele meu (sofer), sufera rau ... eu tin scaunul destul de in spate, desi am doar 1,73 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde si ce se intelege prin spatiu acum ... majoritatea soferilor de la noi au un stil de stat la volan similar mexicanilor cu lowridere de prin miami :salut:

scaunul cat mai pe spate si mai departe de volan ...

daca ai o pozitie corecta la volan, este suficient loc in spate, atat la limuzina cat si la allroad/avant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Exact...o ard ca interlopii prin oras!

Chiar vorbeam cu un prieten care are un B7 si eram mirat de ce tine scaunul jos si muuult in spate..?

Cica asa se simte el cel mai bine...

Aiurea in tramvai...

Si eu la O II..cu tot spatiul pe care il are in spate, daca lasi spatarul mai jos si scaunul mai in spate (interlop style), nu mai ai deloc spatiu!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Referitor la scartaieli: Doar cand iau un hop mare se aude ceva prin bord (ceva plastice ce se ating). Asta dupa ce am schimbat contactul in care bagi cheia pe garantie. Cred ca ma duc din nou sa le aranjeze mai bine, oricum nici vizual nu sunt bine aliniate si cred ca de-aia se aude zgomotul. Inainte nu s-a auzit nimic si alte zgomote nu sunt. A fost si singura interventie pe garantie. Nici zgomote in cotiera, nici in manere, absolut nimic in rest. Masina e bine legata. Am 80000 km pana acum.

In spate e loc suficient. Ca sa tii scaunul corect trebuie sa stai rezemat bine pe spatar si daca intinzi mana peste volan sa-ti ajunga incheietura mainii pe varful volanului. Daca nu ajungi, inseamna ca stai ca interlopii si atunci trebuie sa schimbi msaina si sa treci la bmw cu cutie automata si stai in cot pe usa stanga, cat mai rasturnat pe scaun, eventual cu periscop sa vezi afara. Nu uita ca la bmw nu le merge incalzirea si iti trebuie o sapca sau o gluga. ;)

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!