Jump to content

Ce "marca" de ulei imi recomandati pt completare?


ilcappo
 Share

Postare recomandată

ce "marca" de ulei imi recomandati pt completare? si ce lichid de racire?

Tks, ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca stii ce ai folosit pana acum... aceeasi marca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce "marca" de ulei imi recomandati pt completare? si ce lichid de racire?

Tks, ;)

nu am pus ulei inca ...masina are 3 luni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intereseaza-te la dealer cu ce ulei a venit masina ta din fabrica si completeaza cu acelasi fel de ulei.

Despre lichidul de racire, in mod normal acesta nu trebuie completat. Doar schimbat periodic si verificata calitatea sa in cadrul pregatirii de iarna a masinii. Despre tipul de lichid de racire pe care trebuie sa-l folosesti el trebuie sa se afle in cartea masinii. Daca nu te descurci intreba la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am pus ulei inca ...masina are 3 luni...

sa intelegem ca data de fabricatie este iunie 2007? "masina are 3 luni"...... nu e cam devreme sa completezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la dealer... astia-s sint niste ignorati( sa folosesc un diminutiv), habar n-au de nimic! Nici nu stiu cine i-o angajat!Nu am fost inca sa intreb, dar trebuie sa le pot spune ceva, ca ei imi "servesc" orice, iar eu nu vreu sa "inghit"orice ;)

sa intelegem ca data de fabricatie este iunie 2007? "masina are 3 luni"...... nu e cam devreme sa completezi?
nu e necesar, dar sa nu ma trezesc ca trebuie pus si nu stiu ce sa pun...Apropos in carte tehnica zice ca se verifica uleiul la fiecare plin, si ca e posibil sa consume 0.5l/1000km...(e cam exagerat!!) Probabil ca ei se acopera cu asta, in eventualitatea reclamatiilor...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la dealer... astia-s sint niste ignorati

Incearca si la alti dealeri, ca nu o fi ala singurul.

Apropos in carte tehnica zice ca se verifica uleiul la fiecare plin

Nici chiar asa, hai sa nu batem campii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune numai exact aceeasi marca si aceeasi specificatie cu ce este in motor!!! cum sa consume 0,5l/1000km? Daca mai spui ca este si long life... ar insemna ca la un schimb de ulei masina ta consuma 15 litrii de ulei, adica cat pentru 3-4 schimburi. Mai bine gandeste-te putin inainte sa scrii ceva!!!

Si mai este si motorul pe benzina!!! :blink:

Modificat de BogdyS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune numai exact aceeasi marca si aceeasi specificatie cu ce este in motor!!! cum sa consume 0,5l/1000km? Daca mai spui ca este si long life... ar insemna ca la un schimb de ulei masina ta consuma 15 litrii de ulei, adica cat pentru 3-4 schimburi. Mai bine gandeste-te putin inainte sa scrii ceva!!!

Si mai este si motorul pe benzina!!! :)

o sa fac o fotocopie,(sper sa pot) si o sa o postez(pt cei neincrezatori!!!) :) cu consumul de ulei in rodaj...Ca doar n-am scris eu specificatiile tehnice si stau prost la imaginatie in privintza asta! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune numai exact aceeasi marca si aceeasi specificatie cu ce este in motor!!! cum sa consume 0,5l/1000km? Daca mai spui ca este si long life... ar insemna ca la un schimb de ulei masina ta consuma 15 litrii de ulei, adica cat pentru 3-4 schimburi. Mai bine gandeste-te putin inainte sa scrii ceva!!!Si mai este si motorul pe benzina!!! :D
pina una alta, iaca postez din cartea tehnica a mertzanului seria C.Ei, ce zici? Tre' sa mearga cu el de nou, la segmentat? :D
pina una alta, iaca postez din cartea tehnica a mertzanului seria C.Ei, ce zici? Tre' sa mearga cu el de nou, la segmentat? :D
si in format jpg... pt evidentiere! ;)

Doc1.doc

post-13318-1187727495_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Sa consume ulei este normal, mai ales pentru motoarele PD, in cazul tau insa consumul nu o sa fie atat de mare, in functie de stilul de mers, poate fi insesizabil intre revizii.masina vine cu Shell din fabrica, ulei care pe la noi nu se gaseste, nici macar la reprezentate, pentru ca Shell pur si simplu a renuntat sa mai vanda in Romania (toate statiile shell s-au transformat in MOL), desi in Bulgaria inca sunt prezenti, deh... republica bananiera; asa ca poti sa completezi cu orice marca de ulei , de preferinta una buna (Castrol, Mobil, Aral) atata timp cat are exact aceleasi specificatii cu cel pe care il ai acum in motor, iar ce ai acum trebuie sa stie cei de la piese de schimb la orice reprezentanta.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Sa consume ulei este normal, mai ales pentru motoarele PD, in cazul tau insa consumul nu o sa fie atat de mare, in functie de stilul de mers, poate fi insesizabil intre revizii.masina vine cu Shell din fabrica, ulei care pe la noi nu se gaseste, nici macar la reprezentate, pentru ca Shell pur si simplu a renuntat sa mai vanda in Romania (toate statiile shell s-au transformat in MOL), desi in Bulgaria inca sunt prezenti, deh... republica bananiera; asa ca poti sa completezi cu orice marca de ulei , de preferinta una buna (Castrol, Mobil, Aral) atata timp cat are exact aceleasi specificatii cu cel pe care il ai acum in motor, iar ce ai acum trebuie sa stie cei de la piese de schimb la orice reprezentanta.

bafta

Merci de sfat! Apreciez ceea ce mi-ai scris. O sa caut un ulei bun, corespunzator specificatiei tehnice!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah , si inca ceva, daca te decizi la o firma anume de ulei , si apuci sa si completezi cu el, sa te gandesti bine ce alegi, pentru ca dupa aia trebuie sa faci schimburile cu acelasi ulei, aici este necesara o anumita consecventa, de ex. ai inceput cu Castrol, cu el o sa mearga de acum incolo masinuta ta.... nu fac reclama, dar chiar Castrol te-as sfatui sa alegi.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai calm....si vezi ca scrie in cartea tehnica a masinii ce ulei se foloseste pt schimb,si ce ulei merge pt completare,daca nu il gasesti pe cel de schimb.Dar nu-ti face probleme,ca nu prea consuma...De verificat insa , nu strica sa verifici

Si daca vorbesti de merta,acu 6 anisori cand am luat fabiuta,auzisem de unul cu mertanul care ii papa 1lla mie,si avea 40k in bord.

Modificat de marian_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As dori sa stiu ce fel de ulei SHELL este recomndat pentru motorul BME 1,2 HTP. Shell Helix Ultra 5W-40 este bun? As vrea sa ma pregatesc din timp pentru revizie. Din cate am inteles uleiurile SHELL nu se prea vand in Romania. Stiti cumva de unde se poate cumpara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bagat 0.5l dupa 10.000Km in TDI PD. La benzinarul dinainte (SuperNova) n-am completat niciodata ulei intre revizii, am facut 100.000Km cu ea. Cred ca nu ai motiv sa te astepti la consum de ulei la benzinar.

Ca si marca: la completat nu prea conteaza, doar sa respecte specificatia VW valabila.

La schimb, merita sa te uiti la cele mai performante, mai ales daca conduci mult in oras sau pe autostrazi, sau daca gusti placerea sunetului de motor turat :lol: (Castrol, Mobil1, Valvoline, Elf, Aral, toti au uleiuri bune, care-s MAI bune, imposibil de spus...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa stiu ce fel de ulei SHELL este recomndat pentru motorul BME 1,2 HTP. Shell Helix Ultra 5W-40 este bun? As vrea sa ma pregatesc din timp pentru revizie. Din cate am inteles uleiurile SHELL nu se prea vand in Romania. Stiti cumva de unde se poate cumpara?

Shell a cam parasit piata romaneasca. Orienteaza-te spre Castrol, Aral, Mobil, etc. cu conditia sa respecte norma prescrisa de Skoda.

HTP-ul meu nu avut nevoie de completari intre revizii. La prima revizie am folosit Aral 10W40 iar de la a 3-a revizie am trecut la Aral 5W40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am posibilitatea de a aduce de afara. Si parca as merge pe SHELL pentru ca Skoda il recomanda si pentru ca mi se pare bun (nu si-a schimbat nici culoare dupa 4000 si ceva de kilometri). Nelamurirea e sa merg pe un ulei 5W sau 0W (tot de la SHELL)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!