Jump to content

Schimb Bec Pozitie


Raul_X
 Share

Postare recomandată

Postez si eu aici desi nu stiu cat de potrivit este, dar alt topic legat de schimbarea becurilor nu am gasit.

Cum se schimba becul de la proiector?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut, vreau sa schimb becurile de pozitie cu leduri si nu stiu ce model de bec am ( passat 3bg ,2003). Ma intereseaza cele din fata si cele de la numar.

Modificat de T E N N Y
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T E N N Y functia search a facut minuni si de data asta :vaidecapulmeu:

pt tipul becurilor de pozitie : http://vwforum.ro/index.php?showto...2&hl=becuri

si lampi numar si interior : http://vwforum.ro/index.php?showto...1&hl=becuri

vezi ca turbocip are niste becuri bune.

pentru modalitatea de demontare bec pozitie : http://vwforum.ro/index.php?showtopic=32672

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

nu stiu ce sa mai zic...

voi sunteti siguri ca trebuie tras de fire ca sa pot schimba becul de pozitie???

am tras azi tare de tot de multe ori dar nu a vrut sa iasa nicicum :rolleyes:

ce as mai putea face altceva decat sa trag de fire... sau sa demontez farul???

oare la modelul meu de passat b5.5 e altfel?

am facut si niste poze si din cate am vazut nu cred ca e o idee prea buna sa tragem de ele sau...

post-11596-1284483351_thumb.jpg

post-11596-1284483372_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa il rotesti, pana ajunge in pozitia in care trebuie. De regula cu aprox 90 de grade fata de cum in rotesti. Soclul are un profil de care invarti. Cand acesta ajunge intr-o pozitie aprox paralela cu solul, atunci se trage de soclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici o treaba rotirea. Pur si simplu tragi, dar trebuie sa tragi perfect paralel cu soclul din far, altfel nu iese.

Il rotesti putin inainte pentru a te asigura ca nu s-a lipit dulia in soclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar azi am schimbat becurile cu leduri, la un G4. Daca nu rotesti, sigur nu il scoti. Deseori, mufele sunt si partial topite.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai incercat azi sa mai fac ceva dar din pacate fara succes :icon_thumright:

cu ajutorul unei pense si a unei oglinzi am reusit sa prind de soclu si sa incerc sa il trag afara dar nu iese nicicum

am invartit de soclu intr o parte si in alta dar nu iese... ce sa mai zic ca am tras de fire de numa si acum face figuri becu...

asta este la mine nu merge de data asta...

multumesc ca m ati ajutat pana acum !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am chinuit si n-am reusit nimic. Am fost la un service electric si un baietas mi le-a schimbat in cca 3 minute pe amandoua, fara nici un fel de efort. Am ramas intersiz cand l-am vazut, eu il avertizasem inaite ca va avea nevoie de o pensa chirurgicala. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Pentru masina din semnatura se ajunge la acest bec la fel ca la cele din postul 10?

Am observat ca acolo este pentru un B5.5 iar eu am B5 si de aceea va intreb...

Am schimbat de ceva vreme becurile de faza scurta pentru ca luminau verde-albastrui.

Am observat abia dupa o luna ca de fapt nu mai am pozitie. In spate mi se aprind becurile de pozitie dar in fata sunt moarte.

Poate fi o siguranta sau pur si simplu s-au dus dintr-o data ambele becuri? :vaidecapulmeu:

Si tot W5W trebuie? (in cazul in care le voi schimba)

Modificat de Ballack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt tot W5W. Doar ca se scot MUUULT mai usor decat la B5.5.

Sigurantele sunt independente pe stanga si pe dreapta. Daca la tine nu merg in fata, sunt arse becurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa scot becul de pozitie :icon_thumright:

M-am uitat pe el si scrie W3W... De aici vine si intrebarea ("nestiutorului"):

Pot sa pun W5W in loc dew W3W? :rolleyes:

Modificat de Ballack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma mir ca scrie W3W. Ar trebui sa fie W5W. Sunt de 5W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si eu in cele din urma un set W5W 12V/5W BlueVision PHILIPS...

Acum o alta dilema... Peste tot unde am citit scrie ca lumina este un "alb/albastru". La mine este lumina normala si anume galbenul obisnuit... Exista vreo cauza pentru asta stie cineva? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa fie becul lu' peste, tot bec cu filament ramane. ;) Banuiesc ca ai si dat ceva bani pe ele...

Doar daca vei pune LED vei vedea o diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu blue vision pe pozitii si o diferenta se poate observa cand este noapte, dar e mica ce-i drept. Ledul e sfant in materie de lumina alba (rece sau cald in functie de ce vrei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare am rugamintea sa-mi spuneti cum se dau farurile jos, sau e otehnica aparte sa schimbi becurile de la pozitie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radu_jimmy in nici un caz nu trebuie sa dai jos farul sa schimbi becul. Pe partea stanga a masinii (cum stai la volan) dai jos capacul de plastic in spatele farului care acopera faza lunga. Bagi mana si cu 2 degete pipai pana prinzi soclul sua cablurile becului de pozitie. misti incet sa vezi daca se misca becul si il tragi afara. Pe partea cealalta e aceeasi operatiune doar ca in prealabil ca sa ai acces trebuie sa dai jos conducta de aer care duce in cutia filtrului de aer. Dai jos capacul de deasupra filtrului, si scoti cele 2 suruburi din capatul celalalt (in stanga grilei centrale) dupa care scoti capacul de plastic de la far si scoti becul.

Atentie : exista posibilitatea sa scapi becul de pozitie in far lucru nu prea placut :)) Nu e nici o tragedie se poate scoate fara sa dai jos farul dar necesita timp si nervi asa ca mai bine sa ai grija de la inceput

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut tuturor,

dupa ce am citit tot topicul acesta m-am apucat si eu sa schimb becul de pozitie, si dupa ce m-am chinut vreo jumatate de ora - deoarece din prima n-am vrut sa trag de fire dar dupa mi s-a terminat rabdarea am zis ca trag de fire fie ce o fi .. - .mi-am julit mana dar pina la urma am reusit sa scot becul... intr-adevar trebuie sa tragi de fire ferm, paralel cu soclul si cu destul de multa forta - bafta pt. toti cei care se apuca de acest procedeu !

Modificat de Velowolf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare!am si eu o intrebare...nu se aprinde becul de pozitie de pe partea dreapta fata decat daca lovesc usor farul cu palma...ce poate fi?ca nu stiu ce ii fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ce? Scoti soclul si vezi.

E posibil sa fie filamentul de la bec, e posibil sa fie clemele largite, posibil sa fie chiar soclul rupt (devine casant in timp).

Scoti capacul din spatele farului si bagi o pensa chirurgicala sa scoti soclul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

De la 5 la 25 e o diferenta. Tu ce crezi? o solicita ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Si aia 25W nici macar nu sunt transformati in lumina, ci in caldura.

Aia nu e puterea ledurilor ci puterea disipata pe rezistentele puse in paralel pe led-uri.

Nu pierde vremea cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!