Jump to content

Schimb Bec Pozitie


Raul_X
 Share

Postare recomandată

care stie sa-mi zica si mie pls cum se schimba becurile de pozitie (pe fata) la masina din semnatura? trebuie dat jos farul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie demontat farul.farul are in spate un capac din plastic,il scoti si ai acces la becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scot capacul de plastic dar nu prea am acces la cel de pozitie. mai ales daca trebuie invartit de el nu am cum (nu-mi incap 2 degete sa-l pot prinde si rasuci). sa trag de el nu iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pareala fel cand am vrut sa il schimb-ca nu scot eu ala de acolo niciodata,dar daca ai putina rabdare o sa ajungi la firele care duc la el.In capatul lor e soclul becului.Stiu ca nu e indicat sa tragi de fire, dar eu asa am reusit sa il scot.Nu e asa de bine prins incat sa se smulga firele, asa ca poti sa incerci.

Sau mai e o varianta sa gasesti pe cineva cu o mana mai mica ca sa poata sa apuce direct de soclu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de raspunsuri ... cred ca o sa gasesc pe cineva cu mana mica ... eu cu mai mult de 1 deget nu ajung la bec nicicum :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care stie sa-mi zica si mie pls cum se schimba becurile de pozitie (pe fata) la masina din semnatura? trebuie dat jos farul?

Salut

E foarte simplu

Pe partea pasagerului dai jos capacul din spatele farului, capacul de la filtrul de aer si tubulatura ce vine in filtru si este prinsa parca in 3 suruburi pe masca de deasupra farului. Odata facut loc, tragi de firele ce duc la soclul becului de pozitie, schimbi becul si le pui la loc in ordine inversa. Pe partea soferului e mai simplu ca nu mai e acea tubulatura de la filtru. Daca mai doresti alte informatii suna-ma. Bafta

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms Geo de raspuns.

reusisem sa le schimb ... ideea era ca eu credeam initial ca trebuie invartit de ele (ca cele de faza lunga) si nu aveam loc deloc pentru asa ceva. dup-aia am zis hai sa trag de el ... nu prea puteam sa prind consola becului cu degetele si de fire mi-era foarte frica sa trag sa nu raman cu ele in mana.

acu am reusit ... pana la urma mi-am facut curaj si am tras mai tare de fire si au iesit in cele din urma.

mersi ff mult de ajutor all!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna,

cine poate sa-mi clarifice urmatoarele aspecte:

- pentru masina din semnatura, inlocuirea becului pentru faza scurta (bec cu lupa), faza lunga se face deci dupa cum spunea RobertG ?

- care este procedeul pentru becul de pozitie?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Becul de pozitie se afla montat pe lampa de faza lunga (pozitia 5-7).

Procedura este cea descrisa de RobertG.

Bafta!

farpassatpn3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

M-am schinuit si eu de mi-au sarit ochii din cap :lol: si nu vrea nicicum sa iasa becul de pozitie. Am tras si de fire si nimic. Si iaca si surpriza ca nu imi mai arde becul acum :o . E posibil sa nu mai faca contact un fir din cauza ca am tras de el, desi nu s-a rupt. Trebuie sa apelez la cineva care are mana buna si sa si reparam soclul.

Mi-am mai schimbat si eu la Golf pozitiile, e drept ca m-am chinuit si acolo pana am ajuns la ele din cauza spatiului stramt, dar becul asta de pe partea stanga la Passat parca nu vrea sa iasa decat doar cu demontarea farului.

Bafta celor ce trebuie sa faca operatiunea asta si sper sa nu patiti ca mine :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna solutie: o pensa chirurgicala, de-aia cu blocaj, lunga de vreo 25 de cm. Prinzi de ambele fire cu ea si tragi. Efect garantat.

Sper ca am reusit sa explic care e scula.

LE: revin cu poza. pensape3.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pana la urma becul de pozitie de pe partea soferului cum se scoate? Vezi masina in signatura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca citind topicul asta nu te-ai lamurit :D , la urmatoarea intalnire in Craiova adu-mi aminte sa-ti arat live.

Oky?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am lamurit pt ca in stanga, la farul din stanga, dupa ce scot cadrul de la rezervorul de lichid de servodirectie (asta cred ca este acolo) si am access la capacul din spate al blocului de lumini, ori eu nu stiu cum, ori la mine chiar nu merge, acest capac de la becul de la faza lunga nu se da jos de tot... il deschid si nu merge decat vreo 2 cm sa il rabatez, in fanta rezultata abia am loc sa bag un dejt sa pipai firele de la bec... asta intreb, acel capac care da acces la becurile de la faza lunga (cel de la becul de faza lunga si de pozitie) se da jos de tot? sa fortez un pic acolo pana reusesc sa il dau jos? sau asa trebuie sa fie el, stil balama, daca ma intelegeti... e ca si cum ai deschide torpedoul, cam asta e miscarea pe care o face la mine acest naravas capacel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Man, se scoate capacul de tot de acolo. Da' io am zis altceva si anume sa-mi aduci aminte la intalneala sa-ti arat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce rabatezi cei 2 cm de care vorbeai, capacul respectiv se trage in sus si se scoate de tot (incearca sa tragi in timp ce faci o manevra repetata de inchis -dechis)... daca te uiti in partea de jos a capacelului vei vedea ca acesta intra in 2 orificii din carcasa farului..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura becul de pozitie din dreptul soferului l-am schimbat astfel:

1. Am dat jos capacul care acopera bidonul de ulei servo;

2. Am decuplat firele care alimenteaza farul;

3. Am scos capacul din spatele farului, apoi cu doua degete si cu pretul unor zgirieturi destul de urite am reusit sa scot becul de pozitie. Mentionez ca daca nu ai degete de " pianist" este cam greu. Cred ca daca se da farul jos este mult mai usor de umblat la becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am chinut mai mult de juma' de ora sa schimb becu ala. Data viitoare dau jos farul ca este mult mai usor si mai rapid de lucrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce bec trebuie sa cumpar pt pozitie? Aseara mi-a atras atentia un agent de paza dintr-o parcare la un hypermarket ca am becul ars in dreptul pasagerului.Eu merg de o luna cu masina asta si chiar nu observasem. Multumesc.

PS masina din semnatura. stiu ca nu sunt la aria potrivita dar alt topic similar n-am gasit.

Modificat de ionut_ionescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

W5W. Ca si cele din imagine. Doar albe.

post-8441-1222588757_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Aceeasi metoda se preteaza si la farul cu xenon oem ? cel cu semnalizatorul pe mijloc. Eu am incercat am tras si nimic. Am observat ca se poate roti stg/dr, terbuie rotit si tras cumva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie tras. Il stramtoreaza putin clemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am reusit. Multumesc, Cosmin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!