Jump to content

Passat Cu 2 Serii De Sasiu


Shaba
 Share

Postare recomandată

Salutare, sunt Shaba, posesor(sau nu) din noiembrie 2006 a unui Passat B5 99` (sau 98`), (pt cei mai activi, am mai avut un post cand am cumparat mashina in legatura cu ceasurile decalate).

Am facut acest topic in speranta ca exista oameni cu suflet si ma vor ajuta in problema vietii mele. :rolleyes:

Ca un istoric:

- Am cumparat acest Passat (berlin, verde, 1.8T, 1999 - Asa scrie in carte), bineinteles ca in momentul in care am cumparato m-am uitat pe cartea mashinii unde apareau 3 propietari romani, mashina inmatriculata in romania din 99`, starea tehnica OK, "samsarul" care mi-a vanduto, ok... pret: 7200E.

- Am batut palma am sunat la RAR pt programare si m-au programat in 3 saptamani, fapt ce a dus la achitarea sumei intregi samsarului pe baza increderii (MARE GRESEALA). sa nu ma intrebati sau sa imi scoateti ochii ca sunt satul deja de cei care imi tot zic...(ti-am zis eu, etc...). Am facut tot ce am crezut de cuviinta si am fost chiar intr-un service plin de mecanici sa se uite la ea, si ei au zis ca mashina face banii si e in stare f. buna.

- Am ajuns la RAR(voluntari), intru in hala iar dupa 30 - 40 min, ma muta cu mashina in Garaj pt o verificare mai atenta, unde am stat inca 2 ore....timp in care deja nici femeia de servici numai era pe acolo, decat eu si mecanicii... de ce!?

- La verificarea mai atenta a mashinii, mecanicului i sa parut ca abtipildul cu seria de sasiu se dezlipeste prea usor de pe tabla....si fara sa se ia vopsea, fapt ce ar fi trebuit sa se intample. Sa speriat si a mai chemat intariri, uite asa s-au facut vreo 4-5 mecanici-inspectori care tot se uitau si se minunau... in final au zis ca nu pot sa imi dea drumul la mashina ca li se pare suspecta si ca or sa trimita "scrisoare" la VW in germania sa verifice SERIA. Am revenit in 2 zile pt raspuns si a venit raspunsul: Seria mashinii corespundea unui Passat intradevar, dar nu al meu !!! :icon_thumright:( ci unuia Negru, 1.9 TDI, `99 destinat Marea Britanie. In aceeasi zi, m-au bagat la Domn` Iliutza in garaj pt o verificare si mai amanuntita, unde bineinteles ca nu a avut altceva de zis decat ca mashina nu poate fi identificata. Printre altele a verificat ultimul ITP al mashini care era trecut pe talon si valabil inca 2 ani. In urma verificarii in baza de date a RAROM, ITP-ul respectiv nu aparea. Deci concluzia? ITP fals. Dupa toate acestea ma indrumat la politie.

Uite asa am ajuns acasa plin de nervi si ..... gandindu-ma ce sa fac. Bineinteles ca primele zile dupa ce am aflat am fost la cei dinaintea mea (Samsar-intermediar-Propietar), am dat de totzi, dar ghiciti ce mi-au zis fiecare in parte: "Habar nu am de asa ceva, mashina mea este in regula. acte etc...." . Drept urmare, cum nu sunt genul agresiv (desi erau altii si m-au indemnat sa trec la masuri periculoase) am ales calea cetateanului corect (prost) si am ajuns la politie, cu gandul ca daca ma duc sa le ofer un caz de ganul asta ma vor ajuta intr-un fel sau altul sa rezolv problema, fie cu banii inapoi fie cu mashina in stare de inmatriculare.

Tin sa va anunt ca toate astea s-au intamplat pe 28 noiembrie - 03 decembrie 2006. Pana astazi nu sa schimbat nimic. Masina sta si rugineste iar fostii "propietari" se plimba linistiti cu limuzinele lor. EU ma plimb si eu linistit, dar cu tramvaiul ...ca masina de 7200E e bibelou...

Cam asta ar fi povestea in mare.

Mai jos va prezint ce a facut politia pana acum.

In ziua in care am declarat mashina, au venit cu mine la masina i-au facut poze verificat de accesori, ai verificat si extras intr-un final si seria veche[tehnica celor de la criminalistica a relevat o serie ce se crede a fi originala (sau macar au incercat)], mi-au facut proces verbal cum ca nu am voie sa o instrainez sau sa circul cu ea. Am fost cu ei sa depun marturie a ce si cum sa intamplat, dupa care am plecat acasa.

Au trecut sarbatorile si am inceput sa ii sun sa ii intreb ce se mai intampla cu cazul meu. Mi-ai spus ca nu dau de propietar, samsar etc... intr-un final au dat dupa 2 luni de ai si au venit sa depuna marturie.... au depus (cred, ca pe mine desi m-au chemat sa fim fata in fata cand declaram, in momentul in care a venit propietarul ma trimis acasa....), dupa inca 1 luna, prin februarie martie, au zis sa mergem la RAR - Voluntari pt inca o expertiza - (genu: verificat serie cutie motor, calculatorul de bord etc...), bun , am suit mashina pe trailer bineinteles platit din banii mei si am fugit la RAR, odata ajunsi acolo, surpriza, Cei de la RAR nu au facut nimic, explicatie? EI nu sunt recunoscuti oficial pt astfel de expertize(raspuns care se putea afla dintr-un telefon dat in avans, fara a mai merge si cheltui bani pe transport pt masina pana acolo...) in fine, ne-au trimis bineinteles la Porsche ROMANIA, dupa 3 saptamani - o luna iata am ajuns si la porsche, bineinteles iar trailer bani etc...Acolo am bagat masina in garaj, s-au uiatat mecanicii ce sau uitat si au venit cu urmatoarele explicatii: Seria calculatorului este irelevanta (model prea vechi sau ceva de genul asta), iar seria cutiei LIPSA... la fel ca si celelalte masuri de siguranta...adica toate codurile de protectie si PUK-uri zgariate rupte sterse.... Si uite asa am primit Kick si de la Porsche.

De atunci am stat iar o luna doua pana cand s-au gandit oamenii sa ii roage pe colegii lor de la trafic/criminalistica sa mai vina la masina sa se mai uite si ei odata la ea. CULMEA, au gasit o serie de siguranta PUK...(Sa inteleg ca Porsche e incapapil ??) . Asta sa intamplat prin luna Mai, iar de atunci astept raspunsuri de la Interpol s.a.m.d..

Ca o concluzie, seria din carte apartine unei alte masini (vezi mai sus) iar seria relevata inca nu se stie ce e cu ea.... am cautat niste VIN chekuri dar taote imi spun numai tara fabricantu si anu....

Eu incerc acum sa fac cumva sa aflu in baza ultimei serii relevate, ce motor, culoare etc trebuie sa aibe masina cu seria respectiva...

Sper ca nu v-am plictisit si macar ca v-am deschis ochii ce inseamna sa dai de belele dastea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am mai incercat pe site-ul acesta dar nu detine informatii despre vin`ul meu...probabil e prea vechi pt el... am testat un vin de la un passat 2003 si intradevar da raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa-ti cauti un avocat, sa faci plangere scrisa la politie si sa-l dai in judecata pe fostul proprietar, cerand si daune morale. Asta daca o convorbire telefonica avuta cu samsarul nu duce la dat banii inapoi. Nu e buna nici seria de langa rezerva? Stiu un caz in Cta cu un Matiz cu km dati inapoi, tot intermediar, masina fusese pe taxi, iar la chemarea OPC-ului respectivii au dat banii inapoi cumparatorului pacat; incearca si la ei. Baga multe gloante, sa ai, ca e ciudat rau si nu miroa e prea bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare si rugaminte, cine stie si ma poate indruma!

1) Locuri (ascunse) destinate codurilor de siguranta ale caroseriei ex: centura etc...

2) Am gasit undeva in partea stanga sub volan pe stalp, atasat de cablurile de instalatie electrica un flier cu data la care a fost montata instalatia si deasupra datelor tehnice un cod scris mare format din 6 cifre de genu: 3XXXXX... intrebarea este: Acest cod este acelas cu cel din coada VIN-ului masinii? WVWZZZ3BZWB 3XXXXX ? si daca nu, atunci la ce ajuta.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

vinu mai este stocat si in anumite calculatoare ale masinii daca ii faci o diagnoza pe motor sau iei si alte module la purificat sigur dai undeva de vin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

ce se mai intampla in cazul tau ca si eu sunt coleg de suferinta ca si tine cu un caz asemanator numai ca la mine a venit raspuns de unde este furata precum ca ei nu au nici o pretentie.poate vrb pe mes cu aceasi id

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!