Jump to content

Ceruire Cu Ceara Solida


Paul_L
 Share

Postare recomandată

salut,

sunt incepator la imgrijit masina, recent am inceput so spal singur la omw, aplic mai intai spuma cu vermorelu( samponu lor lasa niste urme albe), am doua una kimicar si una road mate prima find mai buna. le diluez mai mult decat zic ei respectiv 35ml la 2l. Rezultatele sunt decente pentru un utilizator normal. Dupa clatesc de 2 ori si sterg cu un prosop microfibra foarte pufos. Recent am achizitionat o ceara solida pentru jante abro super gold, aseara mi am facut curaj si le am dat au iesit ok pentru prima data, cred ca trebuia so las sa se usuce mai mult sa capete mai mult luciu.

As dori sa aplic un strat de ceara si pe masina, da am niste intrebari in privinta pregatiri, m-am gandit sa fac asa:

-aplicare spuma, clatire (spuma futura), inca caut ceva mai friendly care sa si curete bine

-aplicare degresant, clatire (tot ceva de la ei)

-aplicare sampon, clarire ( lavuscia de la mafra, ceva de abro care are si ceara sau f1, inca nu m am hotarat)

-stergere cu prosopul

-aplicare ceara si lustruit

stiu ca 2bm are da rezultate foarte bune, da locuiesc la bloc si nu am unde so curat frumos, crd ca la benzinarie nu m ar lasa.

Am vazut prin magazine o masina de lustruit ce se poate alimenta la bricheta(undeva la 100ron), e buna de ceva ? sau tot mana face treaba mai buna. ma interesa pentru lustruit ceara ca de aplicat o aplic cu mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-o cu mana ca nu e greu. Nu da strat f gros.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ceara o aplici cu un burete aplicator sau cu un burete de microfibra intrun strat super subtire, lasi ceara sa se uste ~30 min. dupa care stergi surplusul cu o laveta de microfibre cu fibrele ceva mai lungi ca sa nu se incarce laveta dupa jumatate de panou sters.

Parerea mea e ca de aia 100 ron mai bine iti cumperi niste lavete de microfibre bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana viitoare vreau sa incerc o proba la plafon, partea proasta e ca nu am un spatiu unde sa dau ceara, afara se contamineaza imediat cu fire de praf. conteaza asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa zgarii lacul daca ai praf pe suprafata. Plus ca ceara se amesteca cu praful si nu mai are luciul dorit.

Incearca mai spre seara cand e mai putin trafic (iti trebuie ceva lumina in plus) sau in weekend.

Recomand o argila de decontaminare (clay-bar) impreuna cu ONR (lubrifiant) inainte de a aplica ceara.

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parchezi undeva sa fie ferit de praf, pe cat posibil. adica nu langa un santier sau unde e trafic mare sa ridice praful.

dai cu ceara cate un panou. poti sa ai la indemana o laveta pufoasa si un quick detailer sau ONR cu care stergi fiecare panou inainte sa dai cu ceara.

in felul asta te asiguri ca suprafata este curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, recomandati-mi si mie o spalatorie unde sa dau o ceara solida de calitate si sa o faca temeinic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce alternativa decenta la pret am... ? Momentan o ceara solida la spalatorie e 50 de lei... La Detailing e 200...(bine, include si spalarea si degresarea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa o dai singur sau sa mai pui bani.

sau varianta cea mai proasta, sa o dai la spalatorie cu 50 lei (cred ca include si spalare cu soda, pardon spuma aia si stergere cu pielea de caprioara cu nisip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu lasati masina pe mana celor de la spalatorii, ori apelati la cineva care face detailing de calitate (evident scump) ori faceti voi ... eu am facut prostia de a lasa masina pt. polish si ceara pe mana unor "profesionisti" de la o spalatorie , si rezultatele au fost dezastruoase. Cand am vazut cum arata masina, plin de holograme, etc. am crezut ca innebunesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce alternativa decenta la pret am... ? Momentan o ceara solida la spalatorie e 50 de lei... La Detailing e 200...(bine, include si spalarea si degresarea)

Ori iti cumperi ceara si o aplici singur ori mergi la cineva care face detailing si stie ce face (atentie si la asta pentru ca multi care faceau "polish profesional" la 200lei s-au invatat si acum cica fac detailing).

Un tratament de protectie include pe langa ceara si deconaminare si uneori chiar si aplicarea unei solutii de curatare in profunzime a vopselei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Titlul topic-ului e putin diferit de intrebarea mea, but here goes...

In vara am aplicat Jetseal 109 dupa degresare, spalare, clay, si din nou spalare. Dupa vreo 2 luni a inceput sa piarda destul de mult din efectul de beading iar sheetingul era cat de cat ok.

M-am hotarat sa mai aplic inca o data sealant-ul urmat de o ceara de la Turtle Wax, fiind singura care o aveam la momentul acela.

Ieri, dupa o spalare minutioasa, beadingul si sheetingul erau inexistente. Cei drept ca n-am folosit Vertua Bond sau nici un alt produs pentru pregatire a suprafetei.

 

CG zice ca Jetseal 109 tine de la 8 luni pana la un an. La mine in 2-3 luni a disparut total protectia. Masina o spal o data la 2-3 saptamani, folosesc mai putin de un capacel de sampon la 18 litrii apa, Surfex HD 1:20 si Prikbort (inlatura asfaltul), doua galeti cu grit guard, alea alea...

 

Asi vrea sa incerc si altceva, ma gandesc la Natty's Red Wax, Meguiars #21 sau Collinite 476, ceva care sa dea bine pe Silver Reflex Metalic ^_^

 

Pareri, sugestii.... anyone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am inteles mai nimic din ce ai zis. ce e ala beading si sheeting si jetseal? :D adica cu  ce ajuta in plus fata de o ceara buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa ai durabilitate trebuie sa ai suprafata pregatita corect si sa speli, de asemenea corect.

din ce spui tu, ai facut asta.

Pe culoarea aia nu vei avea rezultate wow cum ai pe o culoare inchisa.

Fie alegi intre collinite 476s / finish care 1000p (pt iarna are rezultate bune), fie un sealant (opticoat sau sonax polymer shield)

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Marius, beading/sheeting = ce se intampla cu apa pe vopseaua protejata. Face brobonele sau "fuge" ca si cum suprafata ar fi uleioasa.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Titlul topic-ului e putin diferit de intrebarea mea, but here goes...

In vara am aplicat Jetseal 109 dupa degresare, spalare, clay, si din nou spalare. Dupa vreo 2 luni a inceput sa piarda destul de mult din efectul de beading iar sheetingul era cat de cat ok.

M-am hotarat sa mai aplic inca o data sealant-ul urmat de o ceara de la Turtle Wax, fiind singura care o aveam la momentul acela.

Ieri, dupa o spalare minutioasa, beadingul si sheetingul erau inexistente. Cei drept ca n-am folosit Vertua Bond sau nici un alt produs pentru pregatire a suprafetei.

 

CG zice ca Jetseal 109 tine de la 8 luni pana la un an. La mine in 2-3 luni a disparut total protectia. Masina o spal o data la 2-3 saptamani, folosesc mai putin de un capacel de sampon la 18 litrii apa, Surfex HD 1:20 si Prikbort (inlatura asfaltul), doua galeti cu grit guard, alea alea...

 

Asi vrea sa incerc si altceva, ma gandesc la Natty's Red Wax, Meguiars #21 sau Collinite 476, ceva care sa dea bine pe Silver Reflex Metalic ^_^

 

Pareri, sugestii.... anyone

Daca vrei sa ai efectul de beading cat mai pronuntat trebui sa ceruiesti la 2-3 luni indiferent de ceara.

In plus, si Surfex si Prickbort mai inlatura din ceara in functie de cat de des le folosesti (Prickbort o inlatura complet).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Weekendul trecut a fost prima data cand am folosit Prickbort impreuna cu Surfex, iar dupa primul am vazut cum se scurge ceara de pe masina. Si sincer ma asteptam la asta, e un degresant puternic.

Dar ma asteptam ca Jetseal sa tina mai mult pentru ca de la aplicare asta a fost prima data cand am folosit degresant.

Anyway, deja se intinde discutia inafara topicului :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut Jetseal 109 pe masina si nu m-a tinut mai mult de o luna si jumatate. La ultima aplicare, a fost aplicat si un strat de ceara de la Meguiars peste el si tot degeaba. Fara sa spal masina deloc, la ploile de saptamanile trecute se vedea clar cum sealant-ul si ceara disparuse (mai ales pe suprafetele orizontale).

Peste vreo 2 saptamani, daca vremea va tine cu mine voi aplica Collinite 476.

Modificat de Septimiu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat cu A1 speed wax plus 3 (cum dreq s-au gandit la numele asta ??) si am avut beading pronuntat cam 4 luni. Nu stiu cum se compara ca si protectie comparat cu o ceara normala, insa eu o luasem cu gandul sa o pot folosi si cand e mai racoare (asa ca acum), afara in curte inainte de iarna. Bineinteles ca pe flacon scrie o cifra de asta incredibila gen, 8 luni insa sa fim serios nu ai cum sa tii o ceara atat de mult timp daca speli masina la spalatoria din colt unde naiba stie ce pun aia sa faca spuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am comandat Natty's Red Wax, cica are rezultate bune pe vopseaua argintie si dureaza destul de mult. Sunt curios.

Weekendul urmator o bag in garaj la caldurica (giggity) si-i dau doua straturi.

 

Ma cam mananca-n intuneric sa cumpar Vertua Bond si sa o aplic pe 1/3 de capota, apoi 2/3 in Jetseal (jumate pe lacul curat, si jumate pe VB), si restul in Natty's Red.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi un test interesant pt durabilitate. sa faci poze si sa ne tii la 220v.

in afara de pret, cu ce ar fi mai bun fata de IPA si argila pt pregatirea inainte de ceara?

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cam toate produsele din aceeasi clasa cu VB. Ele curata lacul si actioneaza ca un agent de lipire. Asta cel putin in teorie.

Swissvax de exemplu recomanda CFP inainte de aplicarea protectiei. Si din experientele unora, ceara are o viata mai lunga dupa folosirea CFP pe lacul gata decontaminat.

 

Vin cu poze dupa ce corectez toate defectele de la pietricele din capota. Si oricum, rezultatul final vin in primavara :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Asi vrea sa incerc si altceva, ma gandesc la Natty's Red Wax, Meguiars #21 sau Collinite 476, ceva care sa dea bine pe Silver Reflex Metalic ^_^

 

Pareri, sugestii.... anyone

Eu folosesc Collinite 476 imediat dupa spalarea masinii si decontaminare cu argila.Fara alte substante intre ele. Efect cam 6-8 luni, cu spalarea masinii o data pe luna , cu metoda celor 2 galeti , manusa de microfibra si sampon nigrin, foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vreau sa protejez masina pentru iarna. Nu am cum sa fac decontaminare, iar masina va fi spalata, din pacate, la o spalatorie normala. Ce ceara solida sa aleg intre Collinite 476s si Sonax Xtreme? Ceara va fi aplicata manual, daca are vreo importanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu ai cum sa faci decontaminare?

As alege Colinite 476 sau Finnish Kare 1000p

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!