Jump to content

Ceruire Cu Ceara Solida


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Motivele sunt multiple: lipsa de timp, lipsa de experinta (mai ales), operatiune incomoda, avand in vedere ca stau la bloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timp, ar trebui sa ai alocate cateva ore pt tot procesul. Experienta multa nu cred ca trebuie, practic plimbi argila pe masina, nu apesi, pastrezi tabla lubrefiata. Stergerea cu IPA o face si un copil.

Cam majoritatea stam la bloc, si eu ma chinui cand mesteresc si mi-as dori o curte sau garaj :(

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

In concluzie, poti sa aplici ceara si fara decontaminare, doar ca nu va avea durabilitate maxima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acces la curte, apa curenta si aparat de spalat cu presiune, din pacate asta se intampla o data pe luna, acasa la parinti, cand nu ma simt mereu in stare sa fac asta. E vreo problema daca aplic doar ceara solida acum si fac decontaminarea la primavara, odata cu aplicarea unui nou strat de ceara? Bineinteles, dupa o curatare temeinica de orice urma de ceara aplicata acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema in sensul adevarat al cuvantului nu este, adica nu se intampla nimic rau. Vei avea o durabilitate mai scazuta probabil.

 

Dintre cele 2 as alege Collinite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aplicat 2 straturi de Collinite la inceputul lunii Noiembrie fara decontaminare si fara IPA. Nu spun ca e bine asa dar nu are ce sa se intample in afara de ce zicea si Toni. E drept ca masina a fost polish-ata integral la inceputul verii si de atunci a mai avut aplicat sealant de 2 ori deci nu era foarte contaminata. 

Oricum la primavara, cand voi repeta operatiunea o sa faca si decontaminare inainte.

Atentie mare la spalare. E important ca tabla sa fie cat mai curata. fara particule care sa le porti pe toata masina cand stergi cu prosopul de uscare sau cand aplici ceara.

Si daca mergi pe Collinite sa nu te apuci sa aplici ceara pe toata masina si apoi sa lustruiesti pentru ca o sa iti fie foarte greu. In functie de temperatura la care lucrezi iti recomand sa aplici ceara pe 2 sau maxim 3 elemente si sa te intorci la primul pentru buffing si apoi tot asa. Atentie si la plasticele de culoare neagra (daca ai). E recomandat sa le maschezi cu o banda de mascare de calitate (eu am folosit 3M) astfel incat sa nu ajunga ceara pe ele.

Modificat de Septimiu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am citit diverse review-uri, ma gandesc sa aleg Finnish Kare 1000p. Intr-adevar, spalarea e o problema... nu o face nimeni la spalatorie asa cum trebuie, iar carpa refolosita la sute de masini si spalata pe jos provoaca multe zgarieturi vopselei. O sa vad cum fac, vremea e din ce in ce mai rece si imi pare rau ca nu m-am gandit la asta mai devreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa o stergi cu carpa ta.

pana acum cred ca ai spalat-o de cateva ori si au sters-o cu carpele lor, o spalare in plus crezi ca face diferenta?

eu in vara ma gandesc ce sa aleg, 476s, 1000p sau auto balm (pt proprietatile de umplere a zgarieturilor fine), doar ca toate au cantitate cat pt zeci de aplicari si nu ma atrage sa raman cu ceara 4 ani. poate intre timp apar ambalaje mai mici.

 

temperatura a cam scazut, nu stiu saptamana viitoare cum va fi vremea. tot varianta cu parcarea de mall ramane buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg destul de mult extraurban, inclusiv autostrazi, de asta vroiam o protectie pentru iarna asta. 1000p pare ceva mai rezistenta ca si protectie, asta m-a convins oarecum s-o aleg. Nu vreau sa reziste un an, dar macar pana la primavara, 4-5 luni, mai ales ca masina o spal la spalatorie, cu spuma activa, care sunt sigur ca ii scade durata de protectie. Ce m-a convins sa aplic o protectie masinii: acum 2 saptamani am parcat masina sub un copac, singurul loc din cartier disponibil atunci. A doua zi am observat un mare gainat, cam 10 cm avea diametrul, pe eleronul spate. Nu l-am sters imediat, iar acum regret ca n-am facut-o, dupa spalare am vazut ca lacul a fost afectat, probabil iremediabil.

Am vazut ca 1000p exista si in recipient mic, dar nu stiu unde il gasesc pe stoc.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

56 si 412 grame. cel mic nu mai e in stoc de ceva vreme si nici nu mai aduce (daca vorbim de site-ul din romania)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut stie cineva de ceara asta ?post-117608-0-32223700-1392757696_thumb..A mai folosit cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

producatorul este renumit.

cat de veche este de arata in halul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e veche.Cutia la care i am facut poza nu e a mea,am vazut o intr o vizita la cumatrul meu si este folosita intr un atelier de fibra de sticla.Pe spatele cutiei scrie ca se poate folosi si pentru suprafete vopsite de aia am intrebat daca a mai folosit cineva pe masina.Si binenteles daca e sa cerui masina astept cand incepe o cutie noua  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marca e foarte buna , ma rog, beneficiaza de un advertising pe masura  si se foloseste in domeniul auto dar si la barci , iahturi (pt protectie).etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am aflat, este o ceara destul de veche, produsa prin anii 90. productia a fost oprita pt ca nu respecta niste norme (in USA). 

cutia din poza are vreo 10 ani vechime :)

lumea o lauda, dezavantajul este ca nu are in componenta si paint-cleaner deci suprafata trebuie pregatita f bine inainte de aplicare (la aplicare te chinui putin la buffing, mai ales daca nu aplici in strat f subtire)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Meguiar's M16 (ceara din imagine) inca se produse si este folosita cu succes la ceruirea matritelor industriale. Se poate aplica, fara probleme, si pe vopselurile auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Am primit aceasta ceara tip spary, a fost luata din Italia. Vreau sa o incerc la urmatoarea spalare. A mai folosit cineva, cunoaste-ti acest produs, merita sa o folosesc?

Nu este un produs scump a costat 5 euro. 

Va multumesc.

post-132308-0-03318200-1392802135_thumb.

post-132308-0-61448300-1392802135_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e veche.Cutia la care i am facut poza nu e a mea,am vazut o intr o vizita la cumatrul meu si este folosita intr un atelier de fibra de sticla.Pe spatele cutiei scrie ca se poate folosi si pentru suprafete vopsite de aia am intrebat daca a mai folosit cineva pe masina.Si binenteles daca e sa cerui masina astept cand incepe o cutie noua  :D

Este o ceara foarte buna, similara cu Collinite. Este folosita si ca ceara demulanta, dar se preteaza perfect pentru masini.

Singurul sfat este sa o aplici in strat FOARTE subtire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,


Vreau sa-mi ceruiesc singur masina si am cumparat o cutie de Collinite 476s. In procesul de pregatire stiu ca trebuie sa degresez masina si sa curat cu argila. Puteti sa-mi recomandati un degresant (argila o am)? Mai trebuie sa fac si altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degresant poti folosi alcool izopropilic diluat 1:1 cu apa.... si lubrifiant pt argila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lubrifiant din plin. Depinde de argila daca e cea de la Bilt Hamber, merge si cu apa simpla. Alta varianta ONR combinat cu apa, ONR foarte putin 20-30 ml / 500 ml . Degresant poti incerca cum a zis colegul Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti !Ne avand ce face,astazi am ceruit masina si ceara Turtle Wax Original (cea verzuie,30 ron din Cora) si sunt super incantat de ea.Luceste ca in prima zi iar apa pe ea se prelinge precum in videoclipurile pe youtube :) Vre.o 4 ore mi.a luat toata distractia dar a meritat din plin ! Paste fericit !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

a tinut la 2 spalari ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam la a3-a s.a dus...dar tot am ramas placut impresionat,atat de pret cat si de efectul ei...Ca sa stai linistit si cu gandul impacat incerca collinte 476s. Parerea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!