Jump to content

Ceruire Cu Ceara Solida


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Posibil, acum sincer nici eu nu stiu exact cat s-a consumat. Cei drept am dat strat putin mai gros ca sa nu frec foarte intens lacul masinii. Prefer asa. Oricum treba buna a iesit. garantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu rezolvi nimic daca aplici un strat gros, decat muncesti mai mult. Oricum dupa ce se usuca ceara si incepi sa stergi reziduurile, doar un strat foarte subtire ramane pe masina.

Iar atat timp cat folosesti un aplicator dedicat nu este nici o problema; ceara nu este abraziva, aplicatorul nu zgaraie deci nu poti cauza zgarieturi. Totul este sa fie masina curata si cat mai putin praf in jur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan...eu am ceara formula 1 si o masina cu mau multa tabla ca a ta ;) si am dat de cateva ori toata masina....cutia nu s-a consumat nici pe sfert.

din cutia de formula 1 cred ca pot da lejer de 15-20 ori.

pot doar sa imi imaginez cat de gros ai dat tu ceara de iti ajunge de 3 ori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba, nu exagerati. Am spus vizual, asa. Poate imi ajunge de mai multe ori. Fiti sigur ca nu am intins-o cu spaclul.Toata a fost in strat subtire si bine intins, lustruita de mai multe ori si apoi lasata la uscat.In plus ce am uitat sa spun ca toate partile de deasupra(plafon, capota, marginile de caroserie de octavia cine stie, portbagaj le-am dat de doua ori). Acum nu ma duc inapoi la tata(17 km) in curtea caruia spal si am ceruit masina si unde imi tin sculele sa vad cat mi-a mai ramas.O sa imi ajunga inca de 3-4-5 -10 ori, nu stiu. Nu cer indicatii cum s-o dau, fiecare se pricepe in felul lui, altii dau o fabia, eu o ocatavia 2(tabla destula), etc, etc. Masina mea inca nu e prea zgariata cu acele panze de paianjen(sunt, dar putine) asa ca am preferat ca acel burete special sa fie mai imbibat cu ceara, etc, etc.

Deci am scris ca sa va spun de efectul vizibil deosebit al acestei ceruiri cu acest tip de ceara, comparativ cu cea ieftina. Noi o dam acuma in balarii, ca ma doare mana, ca ajung 30 de aplicari, ca stratul e gros, ca.......... Rog un moderator sa sterga postarile mele, ca iese altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te enerva.

eu am intervenit pt ca folosesc aceeasi ceara si mi s-a parut estimarea de 3 ori f diferita fata de ce am eu.

atat! poti sa o dai cum vrei de groasa daca e placerea ta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdanpiatra

Colegii tai si unii dintre ei clientii mei :). Cred ca te-au lamurit zic eu, daca shoot, sunt aici disponibil. Nu stiu ce s-a schimbat dar nu mai primesc mailuri de pe vw forum, e ceva dubios, ti-as fi raspuns mai devreme.

Am cutia mea de collinite de aproape 3 ani si nici nu mai tin minte cate masini am dat cu ea oricum foarte multe, insa vorba colegilor, daca dai 3 masini cu ea, o sa ai ceara ca colegul @pushtiulk si la 2 ani dupa aplicare :)).

Multi se feresc de collinite insa nici nu au idee cat de mult tine si cat de usor de aplica si se indeparteaza daca tii cont de cateva sfaturi:

1. Aplicati cu un aplicator de spuma usor umezit

2. Aplicati in strat subtire pentru ca este o ceara bogata in solventi, daca acestia nu se evapora complet e ca si cum ai incerca sa stergi guma de mestecat dupa vopsea

3. Lasati cam 30 de minute la uscat daca sunt temperaturi intre 20-30 grade. Pe vremea asta puteti lasa si 40 minute. Personal am lasat si 12 ore si s-a sters foarte usor dupa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale ... ce gramaj ai la ceara Formula 1 de te tine aprox. 15-20 de ori ? Ai luat la bax sau kg? :) ... daca e cea de 500 de gr.(ca cea din Real) atunci eu zic un maxim de 5 aplicari ...

@colin ... eu dau cu ceara masina o data primavara si o data toamna ... ce zici !? e de ajuns 2 aplicari pe an ? asta in regimul in care fac vreo 7 mii km/an ...

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@davides.

Din experienta proprie iti spun ca daca ai apa buna, si un sampon calumea, o ceara cum este collinite 476s o sa te tina cam 4-6 luni in conditii de iarna.

Sunt cateva variabile totusi:

1. Daca speli sau nu masina manual cu sampon si metoda celor doua galeti

2. Daca samponul este bland cu ceara sau nu

3. Cat de des speli masina, aici iti spun direct ca daca speli masina odata pe luna dupa prima spalare deja ceara o sa fie cam pa. Contaminantii adera la vopsea si anihileaza ceara foarte rapid.

Sa ai spor la intretinut masina, iarna si pe termen nedefinit masina mea o sa mearga pe asa ceva:

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cutia din real, 230gr.

poate eu gresesc si dau strat f subtire de ceara sau gresiti voi si aplicati strat f gros.

dar am dat de cateva ori masina din aceasta cutie si a ramas destula ceara incat sa obtin macar 10 aplicari.

ceara aplicata arata ca in poza asta:

post-66542-0-31957800-1319293075_thumb.j

iar in cutie ,stocul arata cam asa:

post-66542-0-21994400-1319293425_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca dai un strat mai gros nu inseamna neaparat ca va tine mai mult, in primu rand consumi ceara degeaba iar in al doilea rand buffing-ul se va face foarte greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Mi-am rasftat si eu azi masinuta cu ceara formula usa (http://www.bestautov...ormula-usa.html). A iesit destul de ok tinand cont ca am dat 20 ron pe ceara si am folosito pentru prima data (nu am mai ceruit pana acum)

http://imageshack.us...17092012497.jpg

http://imageshack.us...17092012498.jpg

http://imageshack.us...17092012499.jpg

http://imageshack.us...17092012500.jpg

Am totusi o intrebare. Pentru parbriz si geamuri ce se poate folosi la un pret acceptabil ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat eu ceva cu 16 lei pt parbirz dar nu e cine stie ce..se pot gasi produse profi.

Modificat de CT91MOC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer sa fiu..nu prea isi face treaba..dar e destul de ok..nu am luat-o eu..a luat-o tata de la brick..era o cutie neagra :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt geamuri iei turtle wax sau aquapel.

La folosirea produselor tip hidrofob este important sa cureti bine geamurile.

From HTC via Tapatalk.

post-66542-13481167537959_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate si eu am inceput sa am pe masina niste zgarieturi foarte finute dar care dupa spalare se vad urat.Cu ce as putea sa dau??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

polish,nu ceara.

daca sunt fine,ceara le poate astupa dar se vad din nou cand speli

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cunoasteti produse similare argilei pentru decontaminare, dar care sa fie sub alta forma? Spray de exemplu, aplicabila ca si o ceara quick wax, sa spunem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingrijireauto.ro

Alte produse care ar face acelasi lucru cu argila sunt produsul de la Chemical Guys, clayblock para se cheama, baton ca un cauciuc, sau mai nou dar de gasit doar in SUA, nanoscrub de la Autoscrub, insa se foloseste cu masina de polish orbitala.

Argila indeparteaza (agata, inglobeaza) contaminantii din porii lacului si nu numai, mecanic.

Chimic nu ai cum sa indepartezi decat o parte din contaminanti, nu stiu sa existe substante lichide care sa poata face tot ce face argila.

M-am intins la vorba deoarece imi place domeniul ingrijirii auto.

Este partial off-topic aii, totusi.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk

Modificat de IONUTZ_CJV5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingrijireauto.ro

Acesta e doar lubrifiantul ce se pulverizeaza pentru a ''plimba'' argila sau clayblockul pe vopsea/lacul masinii.

Caut imediat produsul (e cam scump, mai rentabila e argila).

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk

P.S. Aici http://www.chemicalguys.com/Clay_Bar_Alternative_Elastrofoam_Clay_Block_p/clay_block_kit.htm

Al doilea produs de care ziceam se gaseste aici.

https://www.detailersdomain.com/mobile/NanoSkin-Autoscrub-6-inch-Pad-Kit_p_697.html#

Modificat de IONUTZ_CJV5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa ceruiesc masina solid cu Collinite 476s si in prealabil ma gandesc sa o si decontaminez. Masina este relativ noua, are 10k km, este degresata si spalata cel tarziu o data pe saptamana. A mai fost tratata cu ceara lichida de la Turtle Wax, nimic profi. Ca feeling si aspect nu ar prezenta contaminanti, dar sunt convins ca sunt prezenti. Asa ca vreau sa fac treaba calumea. De aici si intrebarea mea (pentru ca sunt la inceput si caut sa invat una-alta) daca exista ceva concurent argilei.

Multumesc pt raspunsuri

Edit: Bingo! :D

CLAYBLOCK-SURFACE CLEANER CLAY ALTERNATIVE asa ceva caut IONUTZ_CJV5. Ai idee daca il gasesc la noi in RO?

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingrijireauto.ro

Se gaseste si la noi in Ro dar eu nu l-am incercat si nu ii stiu avantajele fata de argila.

Ce te retine in a folosi argila si ONR ca lubrifiant?

Iei o argila de decontaminare Vicont si 500 ml ONR ca si lubrifiant si iti si ramane ONR sa iti faci quick detailer. Plus ca e mai ieftin putin.

Daca vrei sa inveti despre ingrijirea auto, adevarata :), citeste pe detailing club. Gasesti informatii si tutoriale/ghiduri multe si bune.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk

Modificat de IONUTZ_CJV5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar vazusem acum argila Vicont. Pana acum stiam doar de cea de la Sonax sau cea din kitul ONR argila+lube.

Ai fost multumit de Vicont?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingrijireauto.ro

Am testat-o putin si a fost in regula. E important sa fie maleabila la temperaturile de acum. Eu o comercializez in Ro si din cate am vandut (destule) nu am avut plangeri.

Exista multe argile pe piata mondiala, majoritatea facute cam in aceleasi locuri.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!