Jump to content

Ceruire Cu Ceara Solida


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Multumesc de sugestii hukkk,

 

Situatia sta in felul urmator: de mers, cam 90% oras, timpul liber intr-adevar cam prost, sa zicem ca acord cateva ore, insa nu as vrea sa stau toata ziua langa ea. Vreau macar sa fac aceste lucruri inainte de intrare in iarna si primvara exact cum ai mentionat si tu.. Garaj din pacate nu am, deci sta la bloc, dar am posibilitate sa o spal la curte in umbra cu apa curenta, iar bani, nu e Dacie dar nici Ferrari  :D

Bun... acum care sunt variantele la care m-am gandit eu personal pentru intrarea in iarna... M-am gandit la Sonax NPT, sau Finish Kare 1000P. Acum, din cate am inteles, Finish Kare se aplica mai greu, e mai sofisticat, pe cand sonax-ul il poti da fara probleme peste bandouri, partile care nu contin vopsea, si nu prea as vrea sa incep sa pun si benzi de scotch pe bandouri si chedere. Vreau sa aud si recomandarea ta. Mai departe, undeva in octombrie eu as fi vrut sa o spal la spalatorie (ii spun omului in prealabil sa nu dea cu jet puternic decat la roti si fara aditivi si detergenti) si bineinteles fara carpa lor de caprioara de la alte sute de masini... si apoi dupa uscare cu microfibra sa dau direct cu Sonax pentru a asigura o protectie macar pana in martie. Acum, recomandat este  sa faci inlaturare bitum, decontaminare cu argila si degresare cu alcool izopropilic, insa mi-ar lua toata ziua pasii acestia. Spune-mi te rog daca e vreun pas mai important dintre acestia sau o solutie sa pot sari niste pasi sau sa-i cumulez astfel incat sa iasa rezonabil si la timp.

Dintre carpe, variantele gandite de mine sunt: pentru uscare: http://www.pro-detailing.ro/pro-detailing-prosop-uscare-auto-90x60-cm-p-1987.html

Ca sa am mai multe m-am gandit la acestea.

Pentru ceara la aceasta. Iar o laveta mai universala sa zic asa cu fibre scurte si lungi asta.

 

Astept parerea ta.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce mi-a ajuns si mie kitul de la Sonax. In dupa-amiaza aceasta ma apuc de treaba, dar pentru ca nu am avut rabdare, l-am incercat putin pe o aripa si beading-ul este extraordinar, abia daca raman cateva picaturi de apa. Acum ramane de vazut cum sta la capitolul durabilitate, avand in vedere ca masina este abia vopsita acum 3 saptamani-o luna  si o spal numai acasa cu sampon cu PH-neutru, iar prespalarea o fac la o spalatorie langa mine, unde dau cu spuma mea cu PH-neutru.

post-77500-0-38633200-1440759235_thumb.j

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sugestii hukkk,

 

Situatia sta in felul urmator: de mers, cam 90% oras, timpul liber intr-adevar cam prost, sa zicem ca acord cateva ore, insa nu as vrea sa stau toata ziua langa ea. Vreau macar sa fac aceste lucruri inainte de intrare in iarna si primvara exact cum ai mentionat si tu.. Garaj din pacate nu am, deci sta la bloc, dar am posibilitate sa o spal la curte in umbra cu apa curenta, iar bani, nu e Dacie dar nici Ferrari  :D

Bun... acum care sunt variantele la care m-am gandit eu personal pentru intrarea in iarna... M-am gandit la Sonax NPT, sau Finish Kare 1000P. Acum, din cate am inteles, Finish Kare se aplica mai greu, e mai sofisticat, pe cand sonax-ul il poti da fara probleme peste bandouri, partile care nu contin vopsea, si nu prea as vrea sa incep sa pun si benzi de scotch pe bandouri si chedere. Vreau sa aud si recomandarea ta. Mai departe, undeva in octombrie eu as fi vrut sa o spal la spalatorie (ii spun omului in prealabil sa nu dea cu jet puternic decat la roti si fara aditivi si detergenti) si bineinteles fara carpa lor de caprioara de la alte sute de masini... si apoi dupa uscare cu microfibra sa dau direct cu Sonax pentru a asigura o protectie macar pana in martie. Acum, recomandat este  sa faci inlaturare bitum, decontaminare cu argila si degresare cu alcool izopropilic, insa mi-ar lua toata ziua pasii acestia. Spune-mi te rog daca e vreun pas mai important dintre acestia sau o solutie sa pot sari niste pasi sau sa-i cumulez astfel incat sa iasa rezonabil si la timp.

Dintre carpe, variantele gandite de mine sunt: pentru uscare: http://www.pro-detailing.ro/pro-detailing-prosop-uscare-auto-90x60-cm-p-1987.html

Ca sa am mai multe m-am gandit la acestea.

Pentru ceara la aceasta. Iar o laveta mai universala sa zic asa cu fibre scurte si lungi asta.

 

Astept parerea ta.

 

Multumesc!

 

Daca timp exista treaba devine frumoasa . Ideal este sa incepi cu corectarea lacului aka polish . Daca lacul la acel "polonic" este ok ( sari polish-ul) trebuie decontaminat . Decontaminarea o faci cu cley care este de 3 tipuri soft/medium/hard . Acesta il alegi in functie de cat de afectat este lacul . Urmatorul pas SEAL 1-2 maini apoi ceara . Mai sunt si produse de intretinere dupa spalare ( quick detailer)

Spalarea masinii la curte de tine este cel mai bine . Alege un sampon cu PH-neutru . Cam toate se leaga cu timpul alocat intretinerii . Nu poti sa iesi zi de zi ploaie , zapada , muste etc si sa vrei sa ai o masina show mode . Nu poti sa omiti pasii de mai sus . Pregatirea masinii pentru final touch este cea mai importanta . Daca esti mai comod foloseste o ceara lichida la sfarsit .  Carpe de sters/buffing foloseste cele din Auchan la 5-6 lei 5 bucati . Eu personal le folosesc o singura data . Acel prosop de uscare este bun . Dupa folosire il speli la delicate fara balsam .

Eu folosesc - Jetseal 109 chemicalguys si Autoglym High Definition Car wax kit HD . Ieri am facut masina si am folosit alta ceara de la Bilt Hamber .

http://ingrijireauto.ro/ceara-si-sealant/293-bilt-hamber-autobalm-ceara-auto.html

http://ingrijireauto.ro/search?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=jetseal+109&submit_search=

http://ingrijireauto.ro/argila/291-argila-bilt-hamber-autoclay-regular-200g.html

http://ingrijireauto.ro/spalare/137-optimum-no-rinse-wash-shine-onr.html?search_query=ONR&results=2

daca ai Cromate http://ingrijireauto.ro/kit-uri-detailing/388-kit-polish-metal-autosol-metal-polish-si-wire-wool.html

Sonax folosesc doar Sonax Full Effect si Sonax Insect remover foarte bune. Nu am folosit wax/seal de la ei . Poti sa verifici forumuri inainte de achizitionarea lor .

Daca o speli la spalatorie selfwash poti folosii Gloria Foam Master FM10 http://ingrijireauto.ro/prespalare/298-gloria-foam-master-fm10-pulverizator-spuma.html

Toate astea necesita timp si bani . Daca le detii o sa ai o masina clean all time . Succes

 

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vechie sealant-uri cum este Chemical Guys JetSeal sau alte sealant-uri din aceeasi generatie, aplicai ceara peste pentru un extra-luciu. La noile sealant-uri cum este Sonax NPT, Sonax PNS, Nanolex Spray Sealant, etc nu mai este nevoie de adaugarea unui strat de ceara deoarece nu mai ai nevoie de luciu. Luciu oferit de exemplele mele este unul foarte frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mafra Carlux post-66542-1443517325508_thumb.jpgpost-66542-14435173298497_thumb.jpgpost-66542-14435173338582_thumb.jpgpost-66542-14435173374677_thumb.jpg

Ușurință în aplicare, pret decent.

Aspect ok.

Beading mai slab ca o ceara solida (fk1000p) sau pasta (celebra Forrmula 1).

Sheeting nu am putut testa încă.

Durabilitate scăzută (din ce am citit). Rămâne de văzut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti recomanda o ceara solida buna raport calitate/pret si care sa nu afecteze bandourile si elementele cromate? Eventual si un sampon. Multumesc!

Modificat de GolfMk1Vr6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este rezultatul la mine cu Sonax polymer net shield. Eu unu sunt foarte multumit de el. Acum sunt tare curios cat rezista.

post-60607-0-28331600-1443600310_thumb.j

post-60607-0-34660600-1443600318_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ceara Turtle Wax in Auchan, dar din ce-am observat nu venea si cu buretele pt aplicare. Ce parere aveti despre aceasta ceara? Aveti si alte recomandari mai bune in aceeasi categorie de pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce pret?

ambele cutii pe care le stiu eu de la turtle wax (ambalaj verde) au burete inclus.

daca n-au , iti dau eu unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In jur de 27 lei. Ce parere ai de ea? E ok? Chiar as fi incantat daca m-ai ajuta cu buretele fiindca in supermarket nu cred ca gasesc. Sau sa dau comanda de pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La preț e ok.

Vezi sub capacul ala verde(asa le vad eu în poze) ca e burete. Dacă nu, îți dau eu unul (gratis, plătești transport) ca am luat vreo 10-12 în vara.

Găsești pe net burete la 5-10 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit si eu Turtle,recent am luat.o si pe cea lichida si au fost aman2 super ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca voi merge pana la urma pe renumita Formula 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am folosit Mafra (ceara lichida), Sonax Extreme (ceara solida), Collinite 915 (ceara solida).

Iti recomand Collinite 915 (ceara solida) cand e vreo promotie. Nu se compara cu nimic dupa ce iti dai masina cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, vreau să pregătesc singur masina pt iarna și aș vrea să știu care ar fi exact pașii de urmat și niște eventuale recomandari de produse. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,cred ca in cele 12 pagini gasesti toate raspunsurile pe care le doresti.Parerile sunt impartite,asa ca spor.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salutare, am in vedere aplicarea de ceara solida, insa am inteles ca trebuie decantaminare inainte, in special la masinile cu ceva vechime.

Masina mea are un an si 2 luni, am cumparat-o de noua, credeti ca se poate pune problema ? Iar daca da, unde pot efectua aceasta operatiune in Bucuresti ? 

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

Ca sa iti dai seama daca este nevoie de o decontaminare, cu masina proaspat spalata, atinge mai multe elemente cu dosul palmei. Trebuie sa alunece mana perfect fara sa i se opuna rezistenta. Daca apare orice fel de rezistenta, atunci lacul este contaminat. Operatiunea o poti face inclusiv tu, daca iti cumperi cele necesare: o solutie tip Quickdetailer + un kit decontaminare alcatuit din argila (claybar) FIN + laveta. Exista unele kituri pe piata care le contin toate aceste elemente. Ulterior, poti aplica orice ceara doresti.

In cazul in care doresti o abordare mai profi sau nu te poti ocupa personal de aceste operatiuni, trebuie sa iei legatura cu un atelier de detailing.

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa un an masina sigur are nevoie de decontaminare. Mai ales daca este parcata afara, spalata la spalatorie si fara protectie in acest interval.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Terminati cu prostiile. Posibil sa trebuiasca, dar nu e un must have, plus ca risti sa zgarii vopseaua daca nu te pricepi si e pacat la o masina asa noua. Am dat de nenumarare ori masina cu ceara, fara a decontamina nimic si nu a fost absolut nici o problema.

Mergi la o firma de detailing pentru asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu un must have dar, e OK sa faci decontaminare macar o data pe an. Un Bildhamber regular sau soft folosita cum trebuie nu zgarie nimic si scoate chestii de care nu stiai de pe masina. In plus foloseste ca lubrifiant apa deci scade costurile la un sfert. Eu habar nu aveam ca am atatea picaturi de bitum pe vopsea caci am masina neagra. O argila, o degresare si ceruire sigur imbunatateste starea vopselei.

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Are cineva idee daca spuma de la OMV Top Wash ataca ceara? Eu o am data cu Collinite 476S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice spuma activa va indeparta putin cate putin din tratamentul cu ceara fie el Collinite, Sonax etc. Pentru a reduce ritmul de depreciere a stratului de ceara solida/lichida, obisnuiesc sa aplic ceara pulverizata dupa spalare, cu intentia de a crea 2 straturi protective cu durabilitate diferita. Astfel, tratamenul cu ceara profesionala dureaza cele 6 luni prognozate pana la o noua reaplicare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare: pot aplica ceara solida FK 1000p, dupa ce las 2-3 ore masina intr-o parcare subterana - gen supermarket ? Sau temperatura aproapiata de zero a tablei, face imposibila intentia mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!