Jump to content

Passat 97 Sau 98 Benzina Nu Sunt Euro 3


snakeyez
 Share

Postare recomandată

Vreau sa plec in Germania sa-mi iau un Passat pe benzina,si dupa preturile afisate pe mobile.de,m-as incadra la un 97-98.Problema este ca nu stiu daca au Euro 3 si daca le pot inscrie.daca stie cineva,please,sa-mi spuna si mie sa nu ma mai uit ca curca'n lemne.Poate ma uit degeaba la 97-98.....

Merci anticipat.

Super tare forumul asta :-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile volkswagen pe benzina sunt euro3 doar dupa VII.2000. Daca vrei sa-ti iei masina din Germania, atunci mai strange niste banuti repede ca de la anu'... Euro4 doar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde stii ca de la anul doar Euro 4?

S-a anuntat undeva? E oficial?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult la nivel de zvon... Legea spune clar ca normele de inmatriculare sunt Euro3. Cei care aduc masini de dincolo, prefera sa perpetueze zvonul cu Euro4. Ia nene masina Euro3, ca oferta zboara.

Adevarul nu stiu care este dar legea soune ca euro4 va fi din momentul aderarii...

ORDIN Nr. 1356 din 27 iulie 2004

pentru modificarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa aduci masina euro 3 din germania, in brief-ul masinii . adica carte de identitate, pe al doilea rand trebuie sa scrie EURO 3 si in dreapta minim 44. adica factorul de poluare!

sa nu iei masina care are scris EURO 3, dar are 33 pe acelsi rand ca nu se inscrie!!!

in legatura cu EURO 4, eu stiu doar dupa ce intram in UE se aplica si atunci nu imediat!

mai te poti lua si dupa coduri de motor, care se inscriu si care nu: alh, l golf 4, ajm la passat. etc.

am sa incerc sa fac rost de o,lista neoficiala de la un prieten care aduce masini din germania, el o are de la RAR Brasov

sper sa te ajute ce ti-am scris

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am inteles ca de la 1 ian 2005 vor creste accizele pentru masinile seccond hand, nu stiu exact procentul dar o sa ma mai interesez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am inteles ca de la 1 ian 2005 vor creste accizele pentru masinile seccond hand, nu stiu exact procentul dar o sa ma mai interesez.

OFF TOPIC: Mai nene, de ce vinzi matale frumushatza de variant?:) Ca sa te dai cu vr'un papuc (parca bleau metal) de productzie autohtona?

si mai OFF TOPIC: de ce nu zici bah si la vecini ca ezixta forum atat de belea despre VW pe la noi si ca mai ieshti si membru de o carutza de timp?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

nush ce sa zic dar din 99 chiar si 98 pe benzina sigur au euro 3 fiindca passat b 5 din 99 tdi cu 90 de cai are euro 3 !

si care i faza cu euro 4 de anu viitor :D cine vo zis (nu vreau sa ma iau de nimeni) nu cred ca o sa fie nici un euro 4 !

apropo bmw e 46 din 99 pe benzina nu are euro 3 ci euro 4 ! audi a3 din o8 2ooo are euro 4 !

-bmw e 46- din 98 benzinar euro 3 sigur !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia e din 2004 iar "la anul" insemna 2005 nu 2007 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare cum pot fi descoperite asemenea thread-uri.

Dar ca sa fim putin ontopic: am citit deunazi intr-o lege despre taxa de prima inmatriculare in RO. Merita Euro 4 si este acceptabila (adica ramane cam aceeasi taxa ca acum) pentru Euro 3.

Pentru o Multipla din 99 cu Euro 2 taxa ajungea la 3800 Euro!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inteles ca de la anul poti aduce orice tip de masina cu orice euro si chiar non-euro , doar ca taxele vor fi imense, vor vi mai mari decat costul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu amicul nostru Extreme. De la 1 ianuarie vor creste taxele pentru Euro3 cu vreo 2000 de euro. De ce credeti ca se inghesuie toata lumea sa-si ia masina anul asta? Cel putin la noi in Salaj, nu mai e loc la RAR si ii trimit in judetele vecine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu amicul nostru Extreme. De la 1 ianuarie vor creste taxele pentru Euro3 cu vreo 2000 de euro. De ce credeti ca se inghesuie toata lumea sa-si ia masina anul asta? Cel putin la noi in Salaj, nu mai e loc la RAR si ii trimit in judetele vecine.

Din ce am citit in legea 343/2006 unde pe la pagina 96 sau 97 este descrisa metodologia de calculare a taxei de prima inmatriculare nu pare chiar asa. Pentru un passat 1.9 TDI din 2000 Euro 3 taxa este de cam 1700Eu (ceea ce nu mi se pare diferita prea mult fata de taxa actuala) In schimb pentru o multipla 1.9 jtd din 99 Euro2 taxa ajungea la 3800Eu.

SPECIFICARE: aceasta taxa nu se aplica la fiecare re-inmatriculare, ci numai la prima inmatriculare in RO. (spre deosebire de ce au scris unele ziare).

Modificat de adrg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici puteti vedea si calcula taxa de inmatriculare valabila de la 1 ianuarie (daca este adevarat) care la o masina cum o descrie @adrg este intradevar pe acolo dar motivul pentru care toata lumea se agita sa-si ia acuma masina este ca la anu nu se va mai lua TVA-ul inapoi deoarece masina nu mai iese din UE.

P.S. Si mie mi se pare tare interesant faptul ca se descopera aceste thread-uri vechi :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!