Jump to content

Geamuri electrice fata


zonkkk
 Share

Postare recomandată

Daca e ca la Ibiza butonul are doua trepte sau nivele, apasare pana la prima treapta geamul urca sau coboara numai cat timp butonul e apasat. Daca se continua apasarea butonului pana la a doua treapta geamul va face miscarea completa urcat sau coborat, fara a fi nevoie ca butonul sa fie apasat.

Ma gandesc ca si la Fabia e la fel, masinile fiind similare intr-un procent destul de mare!

Numai bine

da numai ca la mine daca tin butonul apasat numai face miscarea complecta se comporta ca si la o apasare de prima treapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ssnyper

    13

  • zonkkk

    11

  • Al Bundy

    11

  • rvacaru

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

vasi, modulul care se ocupa cu controlul geamurilor trebuie invatat din nou sa ridice si sa coboare...ai luat cumva bateria jos?

uite in topicul asta e descris undeva exact cum se face resetarea. incearca si tu, poate e de ajutor

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=45193

Modificat de cosmin543
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc s-a rezolvat cei drept am ramas fara baterie, dar am facut ce mai sfatiut si merge multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

domnilor eu sunt un pic off topic :) dar am si eu o problema legata de geamul stang sofer si anume: cand cobor geamul (si mai ales daca este cald afara) acesta scoate un scartait de te apuca toate cele :( . Cu siguranta este de la chederul ala de cauciuc de la baza lui. Are cineva ideie cum se schimba ala? Ma gandesc ca s-a uzat si din cauza asta sa nu ma trezesc cu usa plina cu apa (nu am avut de ce sa dau fata de la usa jos ca sa vad). deja cand e vorba de umezeala excesiva (ploi, zapada etc.)am avut surpriza sa nu se mai actioneze deloc probabil deja ajunge apa pe la vreun circuit ceva. Am tot cautat pe forum ceva in genul dar nu am gasit. rog moderatorii sa-l mute daca exista ceva asemanator.

Daca poate cineva sa ma ajute multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Poate e o solutie,incearca sa dai panoul metalic jos si sa ungi sinele de glisare ale macaralei si sistemul cablurilor de angrenare

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ,am o problema cu modulul de calculator de pe portiera fata dreapta . L-am gasit oxidat si cu cateva mici impuscaturi pe el . Are cineva asa ceva de vanzare ( mentionez ca am o Skoda elegance ) Multumesc de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ,am o problema cu modulul de calculator de pe portiera fata dreapta . L-am gasit oxidat si cu cateva mici impuscaturi pe el . Are cineva asa ceva de vanzare ( mentionez ca am o Skoda elegance ) Multumesc de ajutor

Mai da-ne amanunte mai clare. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un modul electronic ,are vreo 2 circuite integrate si alti "gandacei" ,care se afla amplasat pe panoul usii . De la mecanicii de la Skoda am inteles ca acesta comanda gcoborarea geamurilor si comanda oglinzilor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Poate e o solutie,incearca sa dai panoul metalic jos si sa ungi sinele de glisare ale macaralei si sistemul cablurilor de angrenare

Numai bine

acel scartait nu este metalic. se aude clar de la frecarea geamului cu partea aceea de cauciuc (sau cum io spune ).

ma mai gandesc sa nu se zgarie si geamul tot deschizand-ul si inchizand-ul, ca la cat praf se depune in timpul zilei....

chiar nu mai are nimeni problema asta? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un modul electronic ,are vreo 2 circuite integrate si alti "gandacei" ,care se afla amplasat pe panoul usii . De la mecanicii de la Skoda am inteles ca acesta comanda gcoborarea geamurilor si comanda oglinzilor .

Partea nasoala este ca acel modul nu-l gasesti separat. El vine cu tot cu motorasul de ridicare al geamurilor si costa cam 400-500 lei cu TVA.

Am si eu unul defect dar este de la usa din stanga. Mi-am cumparat altul si mi-a ramas motorasul de ridicare a geamului care este functional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un modul electronic ,are vreo 2 circuite integrate si alti "gandacei" ,care se afla amplasat pe panoul usii . De la mecanicii de la Skoda am inteles ca acesta comanda gcoborarea geamurilor si comanda oglinzilor .

De asta zici tu?

post-21780-1218640835_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia-i piesa stilo. radugalatzi, foarte important daca gasesti piesa respectiva este sa verifici daca are inscris acelasi cod de piesa ca pe a ta.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evenimentul nefericit s-a intamplat si la mine: mi-a cazut geamul fata dreapta. Am fost ieri la Olimpia Glass...si mi-au zis ca-i macaraua si ca trebuie cumparata :(. Din cate citesc pe aici s-ar putea remedia si fara cumpararea intregului reper dar cum eu is cam atehincus va cer ajutorul: exista cineva care ma poate ajuta, contra cost, cu identificarea corecta a defectiunii si remedierea acesteia?

Multumesc anticipat pentru ajutor,

Cristi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • 2 months later...

Mi s-a stricat ceva azi la geamul de la sofer: motorasul se aude ca trage, dar parca e ceva incalcit acolo inauntru... Sau o fi vreun mecanism de plastic care a cedat... Stiti vreo posibilitate de a repara asta mai ieftin decat la Avia Motors sau Brady ? La ei cica ar trebui inlocuita macaraua si costa peste 500 ron :icon_thumright:

Si nu ma descurc sa desfac eu portiera si sa evaluez ca sa cumpar apoi numai piesa X.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa desfaci fata de la usa si sa verifici daca nu cumva e cazut geamul din locasul lui de pe macara, am patit-o si eu anul trecut tot asa; am desfacut fata de la usa am pus inapoi geamul pe suport am asigurat boltul(este un bolt de plastic asemanator cu bolturile de planetara de la dacie) dupa care se verifica ca geamul urca si coboara nestingherit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, gata, s-a rezolvat, era rupta o clema din aia de plastic de la macara :P

Am avut bafta, am gasit de un tip super cunoscator si de treaba si a rezolvat problema chiar in aceeasi zi :P

Nu va recomand sa incercati asa ceva ca poate iese dupa poze sau sfaturi, sunt multe chestii de facut si e nevoie de pricepere :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bine ca a fost doar atat, in service te umflau la buzunare... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am sunat la Avia Motors si au zis ca ei schimba numai macaraua cu totul, care costa vreo 500 ron :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Ar trebui sa desfaci fata de la usa si sa verifici daca nu cumva e cazut geamul din locasul lui de pe macara, am patit-o si eu anul trecut tot asa; am desfacut fata de la usa am pus inapoi geamul pe suport am asigurat boltul(este un bolt de plastic asemanator cu bolturile de planetara de la dacie) dupa care se verifica ca geamul urca si coboara nestingherit.

Acel " bolt" e la macaraua geamului din usa spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

:blink: Practic....pentru cei care au Opel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu neaparat pentru cei cu opel. se gaseste aici, pe forum, tutorial cu desfacerea fetei de usa. apoi, firele de tras sunt, oarecum, la fel la toate. instalatia efectiva se poate adapta in functie de necesitati, deci nu cred ca e imposibil si la alte marci.

eu, unul, ma gandeam sa-mi pun pe spate. ceea ce nu ma incanta sunt butoanele...nu arata foarte promitator. si in plus, mi-ar placea sa fie ca la versiunea elegance de la fabia, adica comanda sa fie pe usa, si toate grupate (scuzati cacofonia).

Modificat de CrW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!