Jump to content

Geamuri electrice fata


zonkkk
 Share

Postare recomandată

stie cineva de ce nu imi merg geamurile din fata decat aleator?

am constatat asta acum de catave zile...din partea pasagerului dreapta merge insa de la comanda soferului merg doar cand vor ele,o data da o data nu si tot asa,,,uneori tre sa apas de mai multe ori etc

nu e o defectiune regulata...pur si simplu merg cand cum vor ele!

stiu doar ca am desfacut comanda din usa si pe la butoane am dat cu spray contact,au fost curatate ventuzele de contact tototot,,,,,,,,cred ca de la altceva o fi?!

help?

Pare un contact imperfect pe undeva prin panoul de comanda... Ai verificat daca e bine bagata mufa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ssnyper

    13

  • zonkkk

    11

  • Al Bundy

    11

  • rvacaru

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

mufa e perfect bagata am tot verificat-o dar nu imi suna a contact intrerupt caci astfel ar trebui sa nu mearga deloc dar la mine merg insa mai au intreruperi(merg cand vreau ele si uneori tre sa insist asupra butonului)totusi cand e cald afara parca merg mai bine.,...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu o chestie ciudata. De ceva vreme geamul din dreapta cand apas scurt pe buton nu mai coboara singur. Si nici nu urca, decat atat timp cat tin butonul apasat. Inainte cand apasam scurt pe el geamul cobora sau urca singur. Acum urca sau coboara atat timp cat tin apasat pe el. Ciudat este ca de la butonul de pe usa soferului functioneaza bine: adica apas scurt urca sau coboara singur. Dar de la butonul de pe usa din dreapta nu mai vrea sa mearga singur. Oare de ce?

Asa este si la mine, dar asa a fost cand am cumparat-o. Eu stiam ca numai partea de la sofer este aceasta optiune de urcare si coborare intreaga. Oare gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa zic ,nici eu nu am observat asta insa a enerveaza la culme ca merg doar cand vor ele sau doar cand apas de mai multe ori pe buton!

sa fie ceva din mecanism(macara?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flopem, ar mai putea fi si din cauza motorasului (perii) dar e foarte putin probabil, ai zis ca geamul pasagerului se deschide da la butonul usii din dreapta (sper ca am inteles bine). Am avut si eu problema asta (se deschidea de la sofer dar de la pasager nu) si am desfacut butonul (e usor de desfacut doar trebuie sa fii putin atent sa nu rupi lipiturile de pe placuta si un pistol de lipit ar fi necesar), l-am curatat si gata. Era foarte oxidat (cresteau muschi acolo inauntru). Chiar daca e oxidat tot poate face contact, in functie de presiunea de apasare, umezeala, etc. Iar cauciucul care face contactul (ca si la o telecomanda) are o depunere de carbon, ar putea fi si aia corodata. Pace

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu exact ce e inauntru...am desfacut ambele panouri de comenzi si stg si dreapta si le-am curatat,le-am demontat.am dat cu spray contact am curatat contactele (operatiune facuta la un service electronic) apoi le-am montat sus,am bagat si mufele ok si tot ma enerveaza...deci banuiesc si sunt sigur ca anomalia asta de functionare este undeva in usa dar nu stiu unde?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa demontezi motorasul care ridica geamul. De el este fixata o cutie neagra. Inauntru este calculatorul de usa. Desfa cutia si curata contactele din partea de jos, dinspre motor. Comanda pentru toate geamurile trec prin calculatorul din usa soferului. In acest calculator intra 3 mufe (una de la butoanele de comanda din usa soferului, una de la oglinzi si ultima pleaca spre modulul confort al masinii). Verifica si contactele de la mufa care pleaca spre modulul confort. S-ar putea acolo sa fie problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este si la mine, dar asa a fost cand am cumparat-o. Eu stiam ca numai partea de la sofer este aceasta optiune de urcare si coborare intreaga. Oare gresesc?

Nu gresesti, asa este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc sa deasfac usa sa curat acea cutie de contacte (am observat ca numai din partea stanga nu imi functioneaza comenzile) din partea dreapta cu pasagerul merge!

sa vedem daca desfac si curat ce mai zice....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

troscccc si m-i s-a rupt clema de plastic care sustine geamul (una din cele 2 clame) si zdreang geamu in usa tot nu a aparut nici o modalitate de schimbare a clamei???? chiar traim in tara nebunilor???????? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaba la volksman daca exista clemele din metal (set de reparatie) si pentru fabie, stiu ca exista pentru Golf , dar din metal, e un set de reparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru fabie nu exista kit reparatie macara, trebuie inlocuit tot panoul metalic ce contine macaraua si cablurile aferente. Atat motorasul cat si boxa se demonteaza de pe panoul vechi si se monteaza pe cel nou. Pret aproximativ reprezentanta 500 ron.

Modificat de b1ade
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E scump, trebuie cautat la dezmembrari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru fabie nu exista kit reparatie macara, trebuie inlocuit tot panoul metalic ce contine macaraua si cablurile aferente. Atat motorasul cat si boxa se demonteaza de pe panoul vechi si se monteaza pe cel nou. Pret aproximativ reprezentanta 500 ron.

Am intrebat la una din reprezentantele Skoda din Bucuresti si am primit urmatoarele preturi: macara - 425 ron; manopera inlocuire macara - 150 ron. Deci o astfel de inlocuire costa 575 ron ~ 155 euro ! :)

Mi se pare hotie sa platesti 150 euro pentru 2 piese de plastic PROIECTATE PROST (deoarece ele cedeaza in utilizarea NORMALA) ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regasesc in topic si unele probleme ale mele.Si la gemurile mele fata electrice se intampla sa nu-mi ia comanda de ridicare a geamurilor printr-o singura apasare sau tragere de buton...in cazul asta trebuie sa le"invat" cum ziceti voi? A doua problema e trepidatia geamului sofer atunci cand e deschis..am citit pe undeva ca e ceva normal sa trepideze (mentionez ca daca il inchid nu sunt probleme),ar trebui sa-mi fac griji?Astept parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drapar, se pot schimba clemele alea de plastic, nu e nevoie sa schimbi toata macaraua pentru asta. Incearca la volksman, sunt cateva sute de mii, si le poti schimba chiar tu in parcare, daca te pricepi si ai ceva indemanare, daca nu sunt sigur ca te poate ajuta cipos sau altcineva mai priceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va anunt ca exista chit de reparatie si pentru Fabia ca si la GOLF. (clemele insa sunt tot de plastic)

Nu trebuie cumparata macaraua cu tot cu tabla, piesa originala.

Kitul e facut de ceva firma italiana. Costa vreo 200RON. Eu am gasit la Ciclop in timisoara.

Singura problema ar fi la montare, ca original, macaraua e prinsa de tabla cu nituri, care trebuie 'taiate' cu un burghiu, dupa care in loc se pun suruburile care vin cu kitul.

Pentru cine e din Timisoara pot recomanda si pe cineva care monteaza.

Mie mi-a luat 50RON pentru montaj. (Deci cost total cam 250RON pentru un geam).

Modificat de zonkkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yo again...deci distractia a costat 250 ron nu iti da nimeni cleme ptr. singurul fapt ca nu exista cleme separate ci vin numai cu panoul cu macara cu tot,in cel mai bun caz(adica al meu)am gasit la Volksman fara motorash cu tot gata montat pe panou :ceuameni: in desmembrari nu iti da nimeni si au si nesimtirea sa iti ceara 250-300 ron pe macara second :Driver: la reprezentanta la Fabia nu vine decit macara cu tot cu motorash :mad: la 550 ron...asa ca ar fi bine sa mai ungem din cind in cind culisele macaralei cu vaselina alba.

Manopera mi-a apartinut(destul de dificil)

Modificat de Alex_shaolin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca ceva...mi a ramas macaraua dreapta cu tabla cu tot,cu cabluri role dar fara clemele de plastic :) ci doar de aluminiu care tin geamul o donez la un nefericit :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
si inca ceva...mi a ramas macaraua dreapta cu tabla cu tot,cu cabluri role dar fara clemele de plastic :rolleyes: ci doar de aluminiu care tin geamul o donez la un nefericit :icon_thumright:

Nefericit cred ca is eu cu fabia mea, avand in vedere ca saptamana trecuta a trebuit sa remediez "check engine" iar saptamana asta mi-a cazut geamul din stanga, ideea este ca am lipit clema dar am nevoie doar de cabluri(cele doua mai scurte) pentru ca ale mele is deteriorate rau dupa ce le-am fortat fara sa stiu, va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat, pont si eventual un pret, la dezmembrari nu au doar cablurile si intreb si io cine e volksman ca am citit ca ar avea ceva usefull.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am dat macaraua :Driver: volksman este bossul magazinului volksparts din militari pe strada din spatele pietei Gorjului parca care se leaga de Apusului...

Modificat de Alex_shaolin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va anunt ca exista chit de reparatie si pentru Fabia ca si la GOLF. (clemele insa sunt tot de plastic)

Nu trebuie cumparata macaraua cu tot cu tabla, piesa originala.

Kitul e facut de ceva firma italiana. Costa vreo 200RON. Eu am gasit la Ciclop in timisoara.

Singura problema ar fi la montare, ca original, macaraua e prinsa de tabla cu nituri, care trebuie 'taiate' cu un burghiu, dupa care in loc se pun suruburile care vin cu kitul.

Pentru cine e din Timisoara pot recomanda si pe cineva care monteaza.

Mie mi-a luat 50RON pentru montaj. (Deci cost total cam 250RON pentru un geam).

Nu stii pt Ibiza s-ar potrivi kit-ul ala? Mi-a cazut si mie geamul ceva vreme in urma si vreau sa-l repar (mai tarziu ca acum nu prea am fonduri) si ma gandesc ca fiind pe aceeasi platforma s-ar potrivi si kit-ul de Fabia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

care ma ajuta si pe mine? Am dat geamu jos si am gasit o piesa rupta de unde o pot cumpara sau un kit de reparat.

Pun si o poza cu piesa rupta

Multumesc

post-21780-1215606599_thumb.jpg

Modificat de stilo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu o chestie ciudata. De ceva vreme geamul din dreapta cand apas scurt pe buton nu mai coboara singur. Si nici nu urca, decat atat timp cat tin butonul apasat. Inainte cand apasam scurt pe el geamul cobora sau urca singur. Acum urca sau coboara atat timp cat tin apasat pe el. Ciudat este ca de la butonul de pe usa soferului functioneaza bine: adica apas scurt urca sau coboara singur. Dar de la butonul de pe usa din dreapta nu mai vrea sa mearga singur. Oare de ce?

Ieri am patit si eu la fel, stie cineva care ar putea fi problema. Multumesc

Modificat de vasi0000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e ca la Ibiza butonul are doua trepte sau nivele, apasare pana la prima treapta geamul urca sau coboara numai cat timp butonul e apasat. Daca se continua apasarea butonului pana la a doua treapta geamul va face miscarea completa urcat sau coborat, fara a fi nevoie ca butonul sa fie apasat.

Ma gandesc ca si la Fabia e la fel, masinile fiind similare intr-un procent destul de mare!

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!