Jump to content

Geamuri electrice fata


zonkkk
 Share

Postare recomandată

Faceti un proiect la respectiva piesa in Autocad si poate o rezolv eu cumva din ABS sau Polietilena. Poate deschid afacere :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ssnyper

    13

  • zonkkk

    11

  • Al Bundy

    11

  • rvacaru

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai stai 1-2 zile si incearca sa te gandesti...poate poti improviza ceva. Habar nu am ce, dar poate se poate drege cumva. E pacat de atatia bani, dati in fond pe o piesa de plastic de 2 euro :(

stiu... m-am tot gandit... dar nu sunt destul de destept sa vad o solutie :blink:

poate o sa-l fac doar la usa soferului deocamdata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit macara electrica (fara motoras) la 385 RON pret final inclusiv TVA, la Mega Auto pe Liviu Rebreanu in Timisoara. Pe cine intereseaza detalii dati-mi PM.

Modificat de zonkkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca si la Ciclop, acolo mai ai 10% reducere daca platesti cash

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intotdeauna cand am intrebat de piese la ciclop au iesti mai scumpe mult decat asta de la Mega Auto.

De exemplu valva EGR, la ciclop 570RON si imi faceau reducere de 50 de lei. (adica 520)

De la Mega Auto am luat-o cu 450 RON. (Aceeasi firma producatoare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa montez macarau pe masina. De desfacut am desfacut totul pana la incuietoare, si acolo m-am oprit, si am pus tot la loc. Am inteles ca e ceva mai complicat.

Ce service recomandati pentru montaj? Sau ma poate ajuta cineva de pe forum? (contracost bineinteles)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e macaraua la fabia, dar daca e in stilul celei de ibiza va puteti inspira de aici http://vwforum.ro/index.php?showto...rt=#entry520025

Kit de raparatie nu exista nici la ibiza, doar macaraua cu totul la circa 450RON. Si cum nu i-mi venea sa dau atatia bani din cauza celor doua cleme de plastic, ar recurs la cumpararea kit-ului de la vw.

Daca ar avea cineva si o poza cu macaraua de fabia ne-am putea da mai bine cu parerea

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care sunt motivele pentru care apar problemele astea de 2 lei sau mai bine zis 2-300 lei... la niste masini recunoscute pentru fiabilitatea lor...

sa fie de vina drumurile din aceasta minunata tara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-a cazut si mie geamul din stanga in usa, cand desfac constat ca era rupt placticul ce prinde cablurile ce ridica geamul. nu am gasit kit de reparatie(cel de la vw golf nu se potrivea), am comandat macara comlpeta. Dupa ce am montat, functioneza, dat cand apas prima treapta la buton se deschide cat tin apasat, si la a doua treapta tot asa se deschide cat tin apasat, nu mai merge singur pana jos sau sus. Care poate fi problema??

Modificat de Adi64
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adi64: Ai verificat ambele sigurante ? Am patit exact la fel cand s-a miscat din soclu siguranta geamului din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adi64: Ai verificat ambele sigurante ? Am patit exact la fel cand s-a miscat din soclu siguranta geamului din dreapta.

Am fost si am verificat, dar sunt bune. Si mai vreau sa spun ca a trebuit sa fortez motorul sa ridice putin geamul, ca sa pot dezfileta suruburile ce strange geamurile. Poate s-a defecta ceva la partea electronica?? Sau e vreo reglare din soft??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie doar sa activezi functia "confort". Nu mai tin minte exact procedura, este ceva de genul: deschizi geamul sofer pana jos, il ridici inca o data sus, apoi iarasi jos si gata :) Ceva de genul asta. Revin cand imi aduc aminte exact :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie doar sa activezi functia "confort". Nu mai tin minte exact procedura, este ceva de genul: deschizi geamul sofer pana jos, il ridici inca o data sus, apoi iarasi jos si gata :) Ceva de genul asta. Revin cand imi aduc aminte exact :)

Ok, dar vreau sa mentionez ca inainte sa se defecteze macaraua, functiona normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa reinveti computerul pozitia corecta a geamurilor. cu usile inchise si geamurile deschise, bagi cheia in broasca de la sofer si tii pe inchis pana urca sus toate geamurile si inca 5 secunde dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta metoda ar fi:

- deschizi fereasta sofer complet tinand apasat pe buton

- dai drumul la buton

- inca o data apesi si tii apasat (2-3sec) pe buton (in directia "coborare") dupa care eliberezi butonul

- ridici geamul pana sus

- cand a ajuns geamul sus dai drumu la buton

- inca o data apesi si tii apasat (2-3 sec) pe buton (in directia "urcare") dupa care eliberezi buton

Gata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna tuturor. De cateva zile am devenit si eu proaspat posesor de Skoda Fabia combi, motor de 1.4 68 cai din 2001. Am o mica problema cu geamul din dreapata fata, nu mai merge actionat decat de la butonul de pe usa soferului. Desi imi aduc aminte ca l-am incercat cand am cumparat masina si a functionat bine. Eu imi aduc aminte ca am vazut la alta masina ca putea sa dea acces la celelalte geamuri de la comenzile soferului dar fabia mea nu are asa ceva (sau cel putin nu stiu eu unde e, pe usa soferului sunt doar 2 butoane pentru geamuri si si 2 pentru blocat si deblocat usile). Va rog ajutati-ma (nu de alta dar ma streseaza sotia ca nu-i merge geamul:)) ) Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in prima faza deschide usa stanga si in dreapta bordului este un capac de plastik

are un mik locas unde sa introduci cheia....bag-o acolo si trage,desfa capacul si sub el ai toate sigurantele

verifica daca e siguranta...eu as zice ca ea e 99%

vezi ca ai o schita a sigurantelor pe capac pe un cartonas,,,uita-te unde e geamul dreapta si schimb-o

daca nu inseamna ca e intrerupt un circuit,,,dar sigur e siguranta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urinel ai numar de cehia? mijto! Cel mai probabil e mizerie la contactul de pe usa din dreapta, daca vrei facem un test cu vag-comul (gratuit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu o chestie ciudata. De ceva vreme geamul din dreapta cand apas scurt pe buton nu mai coboara singur. Si nici nu urca, decat atat timp cat tin butonul apasat. Inainte cand apasam scurt pe el geamul cobora sau urca singur. Acum urca sau coboara atat timp cat tin apasat pe el. Ciudat este ca de la butonul de pe usa soferului functioneaza bine: adica apas scurt urca sau coboara singur. Dar de la butonul de pe usa din dreapta nu mai vrea sa mearga singur. Oare de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saboteur, stii cumva cum scot butonul ala afara? Pur si simplu trag de el? Siguranta arsa nu cred sa fie, geamul merge actionat de la usa soferului (mi se pare oarecum ilogic siguranta sa fie pe buton si nu pe motoras, care functioneaza). Plus ca eu am incercat geamul cand am cumparat masina si mergea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urinel. Pentru a scoate butonul trebuie sa bagi o surubelnita lunga si dreapta pe sub manerul usii. Vezi ca este o fanta mica intre maner si tapiteria usii. Cu ajutorul surubelnitei deblochezi o urechiusa care prinde capacul de la manerul usii de maner. Apoi tragi capacul cu buton in sus. Pe spate ai mufa cu fire care duce la calculatorul de usa. Scoti mufa si apoi ai acces la buton. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Azi dimineata, la ridicarea geamului stanga-fata, s-a auzit si la mine o mica pocnitura la inchiderea completa a geamului. Daca tot s-a inchis, nu am avut curaj sa-l mai misc pe moment !

Dupa cateva ore, am incercat sa vad daca mai functioneaza si, culmea, mergea ! Prin apasari one-touch, l-am coborat complet si l-am ridicat complet de vreo 2-3 ori si nu am mai auzit nici un zgomot ciudat.

Ce explicatie ar fi pentru zgomotul auzit initial ? E cazul sa ma pregatesc de schimbarea macaralei ? Masina mea are 3 ani si jumatate si 40.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul poate fi de la un mic gunoi (gen pietricica, sau orice altceva care se sparge cu zgomot , o picatura de gheata) prins de geam in cheder.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DRAPAR. verifica cablul si modul de infasurare pe tambur (pocnete si trosnete se aud cind cablul o ia razna)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva de ce nu imi merg geamurile din fata decat aleator?

am constatat asta acum de catave zile...din partea pasagerului dreapta merge insa de la comanda soferului merg doar cand vor ele,o data da o data nu si tot asa,,,uneori tre sa apas de mai multe ori etc

nu e o defectiune regulata...pur si simplu merg cand cum vor ele!

stiu doar ca am desfacut comanda din usa si pe la butoane am dat cu spray contact,au fost curatate ventuzele de contact tototot,,,,,,,,cred ca de la altceva o fi?!

help?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!