Jump to content

Geamuri electrice fata


zonkkk
 Share

Postare recomandată

Se pare ca mi s-a intamplat si mie. Prima data pe partea dreapta si apoi pe partea soferului (la interval de 1 luna)

La un moment data s-a auzit un "POC" si geamul nu se mai ridica sau cobora la actionarea butonului.

Am cautat pe forum, dar nu am gasit. Exista vreo solutie pentru inlocuirea clemelor de plastic rupte, fara a fi nevoit sa schimb tot ansamblul? Exista aceste cleme de plastic de vanzare separat? Am inteles ca pentru golfuri si bora ar exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ssnyper

    13

  • zonkkk

    11

  • Al Bundy

    11

  • rvacaru

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Roberto_Tyr_VW4

POT SA ITZI RASPUND EU LA PROBLEMA TA.....AM AVUT SI EU ACEEASI PROBLEMA CU GEAMURILE DAR LA NOI NU SE GASESC DOAR CLEMELE DE INLOCUIT...SE POATE INLOCUI TOATA MACARAUA FARA SA SCHIMBI MOTORASU PT DETALI DACA DORESTI CONTACTEAZA-MA SI VOM DISCUTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa le faci, da-mi un pm si it zic unde le-am facut eu. Ma-a cotat 200 ron, si o face in aprox 30 min. E solutie ok daca te grabesti....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai o intrare pe "usa din dos" la vreo reprezentanta, chiar si prin a tz-spea cunostinta, se poate rezolva. Ei au suporti din plastic ramasi de pe alte masini din garantii/accidente

Cu max 100 RON cred ca se rezolva

Modificat de CypN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

POT SA ITZI RASPUND EU LA PROBLEMA TA.....AM AVUT SI EU A

:icon_cool: Vezi ca in regulament este ceva legat de scrierea excesiva cu majuscule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa desfac usile maine si vad care-i treaba acolo inauntru. Sa vad ce tip de cleme sunt, si poate le pot lipi cu poxipol. Va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Fata de usa nu este chiar floare la ureche de desfacut. Si eu am incercat, am reusit, dar nu de tot, ci numai am departat-o pentru ca inca era prinsa de mecanismul incuietorii pe care nu am stiut cum sa-l desfac. Un mecanic de la reprezentanta mi-a dat-o jos in max 10 min. Trebuie scos butucul, exista niste cleme pe acolo carora trebuie sa le stii pozitionarea, etc. Nu zic ca nu se poate, insa trebuie rabdare si multa grija.

2. Desi am reusit doar sa "cracanez" fata de usa, la suportul rupt (cel din spate) am avut acces si aia mi-am zis si eu ca il rezolv cu poxipol. L-am rezolvat aproximativ pentru 5-10 ridicari/coborari de geam. Gandeste-te ca daca s-a rupt plasticul care era turnat o sg. bucata, dintr-un material care avea o anumita structura de rezistenta, poti sa pui poxipolul poxipolulul si mama lu' super glue ca tot nu cred ca va tine.

PS. Vad ca este o problema destul de frecventa si stau sa ma gandesc daca se pot oare turna pe undeva (in BV cu pile in Metrom) dintr-un metal. Nu stiu daca este bine tinand cont de frecarea cu sina; suportii aia poate sunt ganditi sa fie din plastic si nu e vorba doar de "caliceala" a constructorului.

Modificat de CypN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut fratilor! Am ramas si eu fara geam pe fata stanga . S-a rupt o clema ce sustine geamu si nestiind am actionat butonul si mi-i s-au prins cablurile de s-au facut varza , bine ca nu s-a stricat rola la motoras ! Cine imi poate da niste sfaturi? Am gasit numai macara completa la 5 milioane ,iar eu am nevoie doar de o clema si 2 cabluri ! Va multumesc anticipat!!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba nu e buna....... Mi-a cazut si mie geamul de pe dreapta fata. Si la mine problema o reprezinta cele 2 cleme care tin geamul. S-au rupt in 2-3 bucati. De lipit cu fel de fel de substante nici nu poate fi vorba(ca oricum nu tine). Stiti de pe unde se pot face rost numai de clemele alea? Pe comanda la firma dupa catalog?

Daca gasiti o solutie va rog sa ma anuntati si pe mine. De unde sa le luam, un pret ceva

Merci anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit asta, dar mie mi-a cazut de pe macara si s-a reparat usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista clemele separat in catalog... Am auzit ca exista un kit de reparatie pentru Golf 4, dar nu stiu daca e oficial si daca se potrivesc si la Fabie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS. Vad ca este o problema destul de frecventa si stau sa ma gandesc daca se pot oare turna pe undeva (in BV cu pile in Metrom) dintr-un metal. Nu stiu daca este bine tinand cont de frecarea cu sina; suportii aia poate sunt ganditi sa fie din plastic si nu e vorba doar de "caliceala" a constructorului.
clemele metalice au un plastic la interior exact unde culiseaza pe sine;
Am auzit ca exista un kit de reparatie pentru Golf 4, dar nu stiu daca e oficial si daca se potrivesc si la Fabie...
exista exista
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca exista kit de reparatie dar doar pentru golf 4, si cu o usoara adaptare se potrivesc la bora. Ca sa le potrivesti la fabie...e muuuult mai complicat. Ramane varianta cu intrarea pe la vreun dealer, sau dai 200 ron sa ti le repare cineva. Eu am patit si la stanga si la dreapta, la dreapta am dat 740 ron( manopera plus macara cu totul la porsche), la stanga am dat 200 ron cuiva si mi-a reparat( m-a schimbat doar clema rupta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut usa si am gasit urmatoarea chestie.

Nu e rupt nimic, dar in interiorul motorasului care duce geamul sus/jos, e o rola de plastic pe care se aduna cablurile alea de otel. (e ca un tambur cu mijlocul dintat in care intra roata dintata de la motoras.)

Tamburul e distrus ( canalele pe care trebuiau sa stea firele de otel nu mai exista ) si cablurile sunt si ele la capete cam distruse.

Se gasesc cumva de cumparat doar tamburul de plastic si cablurile?

Se poate repara cumva fara a schimbat macaraua?

Daca se comanda macaraua vine si cu cabluri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta am avut si eu. Clemele sunt ok, pentru ca din cate imi amintesc ele sunt pentru ghidare pe verticala si nu prea au stress. Nasoala este prinderea cablului si rozetele alea dintate din plastic. Din pacate nu cred ca poti comanda decat toata foaia din usa sau numai motorasul cu rozeta lui. Daca comanzi foaia (circa 140 eur) iti vine cu tot mecanismul pentru geam, inclusiv cablul problema.

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puneti mult pe ganduri. Eu nu am geamuri electrice fata si as dori sa imi pun. Am cumparat un kit universal care se monteaza pe macaraua existenta. Acum nu mai stiu ce sa fac. Vad ca f. multi ati avut probleme cu greamurile electrice. Ati tinut prea mult butonul de s-a rupt respectiva piesa sau e uzura? Ce ma sfatuiti sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept raspuns. Saptamana viitoare cred ca o sa mi le instalez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am tinut butonul prea mult... ala dinaintea mea nu stiu ce a facut. Oricum mie mi s-au incurcat cablurile pe rola aia... nu s-a rupt nimic. Era o rola de plastic, cu santuri care aveau intre ele despartitoare de plasatic foarte foarte subtiri, care datorita faptului ca s-a incurcat cablul s-au stricat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact... este un material destul de moale. Inevitabil in timp se vor uza canalele alea si va sari cablul afara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-i bataie si monteaza-le.Daca o fi sa cada,asta e,cel putin nu mai dai la manivela aia de inebunesti.Totul e sa ramana intregi geamurile daca pica,ca in rest o rezolvi tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot comanda parti. Vine placa de usa cu tot mecanismul pentru macara (cablu, cleme, etc). De pe placa veche iei boxa, motoras geam si cam atat. Circa 150 eur costa

Din cate am vazut la mine motorasul care ridica geamul are o roata dintata din plastic, care intra pe un tambur tot de plastic... La mine santurile pe care se aduna cablurile in tamburul respectiv este complet distrus. Tamburasul respectiv vine impreuna cu mecanismul pentru macara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, partea de pe tabla din usa vine cu noua tabla. Ce nu vine este roata dintata de pe motoras. Daca se strica aia, trebuie motoras nou :icon_thumright:

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii... se pare ca va trebui sa comand 2 bucati (stanga dreapta) :( uhhh...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai stai 1-2 zile si incearca sa te gandesti...poate poti improviza ceva. Habar nu am ce, dar poate se poate drege cumva. E pacat de atatia bani, dati in fond pe o piesa de plastic de 2 euro :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!