Jump to content

Un Golf Iv Special


DragosR

Postare recomandată

Povestea dobindirii masinii este haioasa si a fost un test al nervilor mei, deoarece dupa vreo 8 luni de parlamentari despre vinzare plus nehotarirea fostului proprietar de a o vinde, asteptarea mea a dat roade si am reusit sa pun mina pe ea. Pot spune ca am fost omul potrivit la locul potrivit deoarece la o cafea dimineata i-a iesit porumbelul cu vinzarea eu am intrebat pretul, am facut oferta si am batut palma, urmind ca tranzactia sa se faca la o data nedatata :P Concluzie: am nervi tari (desi toti cunoscutii care stiau de povestea asta imi ziceau ca nici eu nici fostul proprietar nu avem toata tigla pe casa)

In timpul asta am mai cautat masini, dar niciuna nu corespundea cu pretul cerut...si cu cit imi propusesem eu sa dau pe o masina (asta si prin prisma pretului stabilit cu fostul meu coleg)... m-a batut de m-a invinetit si gindul cumpararii uneia noi dar suma la care ajungea cu ce doream eu sa pun pe ea ma depasea de departe si cum as fi calculat tot 23- 24000 euro imi ieseau, problema era ca nu stiau cum sa iasa din buzunare :P Ideea de leasing sau credit a iesit din calcul deoarece sint adeptul formulei: "banu' jos, ochii la usa! " si nu imi permit sa pierd 20000 la sfirsitul leasingului.

Asa ca, intr-o lume plina de masini tunate si modificate, masina mea va ramine cum a iesit in traficul german in iunie 2002. Pina in august 2004 a facut vreo 77000 km prin Germania in folosul unui mare lant de farmacii dupa care mai mult a stat intr-un garaj din tara (dovada cei 22000 km in aprox. 3 ani de Romania). Cu toate astea, fostul proprietar a avut grija de ea, a condus-o atent si a tinut-o in stare impecabila dpdv tehnic, desi la curatenie nu prea a fost punctul forte (pinze de paianjen pe schimbatorul de viteze si tetierele spate).

Dovada primele poze facute la citeva zile dupa achizitionarea ei, inainte de deparazitare:

post-1792-1187047327_thumb.jpgpost-1792-1187048242_thumb.jpgpost-1792-1187048279_thumb.jpg

post-1792-1187048317_thumb.jpgpost-1792-1187048341_thumb.jpgpost-1792-1187048366_thumb.jpg

Desi manualul ei specifica schimbul distributiei la 120000 km, am zis ca 4 ani sint suficienti pt curea si cind a implinit 100000 km masina era in teste la ElcarGid unde am facut revizie generala si schimbul de ulei, filtre, distributie, rulmenti/flanse amortizoare si bucse bara stabilizatoare. Dupa asta am mers mult mai linistit pe drumurile patriei si nu numai.

post-1792-1187048408_thumb.jpgpost-1792-1187048499_thumb.jpg

Citeva poze de la inceputul intilnirilor de noapte:

post-1792-1187048591_thumb.jpgpost-1792-1187048606_thumb.jpgpost-1792-1187048622_thumb.jpgpost-1792-1187048680_thumb.jpgpost-1792-1187048686_thumb.jpg

Poze de ieri cind a implinit 111111 km si valoarea temperaturii e identica cu km. zilier (parca asa ii spune).

post-1792-1187049002_thumb.jpgpost-1792-1187049041_thumb.jpgpost-1792-1187049053_thumb.jpgpost-1792-1187049078_thumb.jpgpost-1792-1187049090_thumb.jpg

Fisa tehnica Golf Special:

• motor 1,9 TDI, 90 CP (dupa consum, e masina de om sarac :P - mergem aproape gratis )

• volan reglabil

• computer bord

• aer conditionat

• inchidere centralizata cu alarma de fabrica

• 4 geamuri electrice (cu cleme metalice)

• oglinzi electrice

• scaune reglabile pe inaltime

• 4 airbaguri

• radiocasetofon Alpha

• covorase textile (odios de pretentioase)

• oglinzi/lampi la parasolare

• jante 15" BBS

• cotiera spate

• bancheta fractionabila 2/3 1/3, sistem ISOFIX (in curind va fi utilizat :D )

• cirlige ancorare portbagaj, chei briceag, antifurt volan, lumini in usi si multe alte traznai

Suplimentar:

• cotiera fata (codatel)

• roti iarna (Bogdan_wrc)

• suport pahare (schrott)

Pe viitor vor urma un tempomat, manson piele pentru volan si un RCD Delta 6.

Desi pot pune GRATIS niste CP, nu sint interesat, deoarece sint multumit de prestatia celor 90 de ponei iar regimurile de viteza pe care le utilizez sint normale si foarte rar mai sar calul ;)

Aviz amatorilor de circoteli!: Masina e curata din toate punctele de vedere si asa va fi vinduta la un moment dat (am dosarul cu toate actele de la cumpararea ei din Germania, cartea de service completata la zi, facturi pt piese si manopera, etc.)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
  • Replies 271
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DragosR

    149

  • JonDoe2

    19

  • Aerofan

    13

  • Muale

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa o stapanesti sanatos, si spor la treaba ca inca mai ai de scos praful din ea!

Link către comentariu

Frumoasa masina...Felicitari!

Sa te bucuri de ea!

P.S.:e modelul "special"?

Link către comentariu

mersi de urari, desi am aspirat-o de citeva ori, am luat doar grosul ca sa fie totul cit de cit normal la interior (inclusiv motor) si o tot plimb cu vorba de vreo 3 luni ca o dau pe mina expertilor pentru o cosmetizare ca la carte. Primele poze erau de un exemplu de asa nu, dar totusi bune cind vezi o masina SH (alea ca scoase din cutie nu imi plac deloc).

da, e modelul Special (vezi poza cu pragul)

Modificat de DragosR
Link către comentariu

Ai omis sa spui care a fost pretul de achizitionare :)

Foarte frumoasa masina, s-o stapanesti sanatos.

Link către comentariu

Pretul a fost jenant de mic dupa unii, dupa altii un pret corect, dar sigur nu ar vinde-o la banii aia :) (cam cit un Logan fara dotari :D )

Modificat de DragosR
Link către comentariu

5500? :D No can do! :) Masina arata super bine, este ingrijita, daca are si kilometrii reali, e chiar minunata. Vroiam sa ma apuc sa-ti dau o idee, doua, ce sa-i mai faci, dar daca ai zis ca nu te bagi la modificari..ma abtin :blink: Oricum, chiar si asa, imi place. S-o stapanesti sanatos si sa ai parte de ea. Totusi... nu uita sa ne specifici pretul :P

Link către comentariu

Sa o porti sanatos! :Driver:Foarte faine jantele.

Foarte bine ca ai schimbat cureaua de distributie,eu stiam ca se schimba la 90.000(la mine a fost schimbata la 90.000 in Germania).

Vad ca vitezometrul e pana la 220,nu trebuia sa fie pana la 260?

Link către comentariu

Faine faine, pacat ca nu sint originale. Desi sint de mic fan BBS si spite cit mai multe le injur de fiecare data cind le spal :rolleyes:

Nemtii au fost mai prosti si au pus ceas corespunzator fiecarei motorizari (daca tractorul nu stie mai mult de atit nu avea sens...doar nu e berlina cu 180 km/h :lol: )

Link către comentariu
Nemtii au fost mai prosti si au pus ceas corespunzator fiecarei motorizari (daca tractorul nu stie mai mult de atit nu avea sens...doar nu e berlina cu 180 km/h :) )

Sa stii ca ALH-urile mai noi au pana la 260 :D

Link către comentariu

Sa o stapanesti cu placere,ti-am vazut-o pe la intalniri,e frumusica masinuta :P

Sa stii ca ALH-urile mai noi au pana la 260 :D

Stiam ca vitezometrul e in functie de puterea motorului.Nu vreau sa te contrazic pentru ca nu stiu exact datele problemei dar am vazut ALH din 2004 cu vitezometru pana la 220 :)) :))

Link către comentariu

nu stiu exact regula dupa care au fost puse dar stiu cel putin un ALH cu vitezometru din fabrica pana la 260. Este vorba de SSorin de pe forum.

Link către comentariu

ALH-ul lui SSorin e de-un leat cu al meu asa ca treaba cu ALH vechi sau nou pica ;)

Explicatia care mi-o dadusem eu era de bun simt (la ce bun sa pun pe trabant vitezometru de mercedes...), dar se pare ca regula lor e fara regula :icon_cool:.

Link către comentariu

Avand in vedere ca de la intrebarea mea cu vitezimetrul s-au starnit controverse,m-am apucat sa caut borduri de Golf pe site-uri si pe la cunoscuti...

Se pare ca vitezometrele sunt in functie de motor,dar si de an(1.4 benzina are 220 in bord,asa au si unele 1.9 TDi de 90 de cai).

Referitor la faptul ca cei de la Dacia aveau 180 in bord la masini care abia prindeau 145,si mai penibil din partea lor e ca au pus initialele "sacre" GTi pe Dacia Nova.Sper sa nu apara si Logan GTi :icon_cool:

Link către comentariu
.Sper sa nu apara si Logan GTi :)

:)

As fi mai mult decat curios sa vad performantele unui asa zis LOGAN GTI. :)

Link către comentariu
  • 1 month later...

Pai...de ce?Cel vechi a patit ceva sau...se simtea nevoia de o schimbare? :blink:

Link către comentariu

Originalul a avut ciobituri mici adunate in timp si una fatala intr-un colt, de unde a plecat o fisura frumusica. Culmea e ca am mai luat pietricele in parbriz fara sa se intimple nimic, dar pietricica mica sparge parbrizul mare :blink:

Imi pare rau ca nu il mai am pe cel original cu sigla vw, dar ochii mei zic "sarumina boierule" noaptea. Probabil ca plecaciunile adevarate vor veni cind o sa ii montez xilofoane.

Link către comentariu
Faine faine, pacat ca nu sint originale. Desi sint de mic fan BBS si spite cit mai multe le injur de fiecare data cind le spal :lol:

Daca crezi ca BBS-urile tale sunt greu de curatat te las data viitoare sa cureti Ronal-urile de la cordoba. Acolo sa vezi cum se lucreaza cu periuta de dinti :blink:

Noroc ca am gasit o combinatie de solutie de scoate si mama petelor. Cred ca daca ma chinui putin scoate si vopseaua, si anvelopele si ce o mai ramane dupa... :lol: :(

Frumoase jante, frumoasa masina !!

Link către comentariu
  • 1 month later...

nu am luat seama jantelor de la seat, dar sa imi zici si mie numele solutiei magice pt ca si eu sint interesat de rezultate maxime cu munca putina :P

Upgrade-urile pe care mi le-am propus sa le fac cred ca le voi amina sau chiar abandona deoarece as "divorta" dar in acelasi timp as dori sa o pastrez mai mult timp... :lol:

Daca se vinde Polo cred ca reusesc sa impac si capra si varza :P

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
nu am luat seama jantelor de la seat, dar sa imi zici si mie numele solutiei magice pt ca si eu sint interesat de rezultate maxime cu munca putina :huh:

Chiar asa fara nicio osteneala nu iti dau numele solutiei magice. :blink: Dar iti dau indiciu din ce clasa face parte - detartrant. In mod normal curata depunerile de pe cada , lavoar wc. E cea mai eficenta - si compar cu solutii dedicate pentru curatarea jantelor.

Modelul de jante in discutie: http://picasaweb.google.com/silviubb/SeatCordoba

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu

mi le-am amintit :icon_thumright: si intr-adevar ai de munca la ele...

pentru ca auzisem ca vine vreme rea, ieri m-am dotat corespunzator:

post-1792-1197579811_thumb.jpg

post-1792-1197579826_thumb.jpg

post-1792-1197579842_thumb.jpg

Link către comentariu

Si a venit vremea rea... Si inca cum... :icon_thumright:

Sa o stapanesti sanatos, si bucura-te de consumul mic... :D Altii poate te invidiaza pentru acest aspect...

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!