Jump to content

Lampa de ceata nu functioneaza


andreiutzu
 Share

Postare recomandată

O las cum a iesit din fabrica. Imj placea ideea de simetrie

 

simetrie... da i-ai facut lampile ca de w8, ca sa se aprinda tot cercul la franare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) asa, asa.. inghesuiti-ma cu modificari. Nu ar fi mai simplu sa schimb placa de circuite cu una de w8?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o gasestu la un pret bun, da, e mai simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Mican Sergiu

Daca are carlig de remorca ,masina vine din fabrica cu un modul care alimenteaza cablajul pt instalatiei de pe remorca iar functia becului de ceata o preia remorca.Ca sa functioneze pe masina se scoate mufa din modul si se baga in soclul lampii de pe masina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am avut de facut verificarea la masina, un golf 4 si nu mergea becul de ceata spate.Am montat carlig la masina, cred ca din fabrica a venit asa.Becul de ceata nu mergea din cauza mufei de la carlig.In interiorul mufei e un microcontact care intrerupe functionarea becului de ceata atunci cand e cuplata remorca.Microcontactul poate ramanea blocat si atunci cand nu e cuplata remorca si becul de ceata atunci nu mai functioneaza.Poate mai are cineva nevoie de informatia asta, eu am avut si nu am gasit-o usor.;)

Modificat de karlosss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Si eu tocmai am achizitionat un passat 2001, care detine carlig. Am desfacut azi stopurile pentru ca la fel, si la mine nu merge ceata pe spate, desi in bord se aprinde martorul. Totul ok de la sigurante, becuri, bloc lumini. Voi verifica mufa de la carlig. Apropo am 1.5V pe pinul de la bec ceata spate, asta m-a bagat in ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un contact slab undeva pe traseu.

Verifica daca pleaca 12V din blocul de lumini si unde dispare. Probabil tot in microcontactul din priza carligului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acolo zic si eu, dar ma lumineaza cineva unde e microcontactul respectiv??? Pe priza am 12v si la ceata, deci instalatia probabil e ok. Dar nu stiu unde e amaratul ala de microcontact, sau cum se ajunge la el pentru curatare, deblocare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este in priza de la remorca, pe peretele lateral al acesteia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, am inteles, dar in priza de pe masina, ce efect are, sa decupleze? m-am uitat ieri, am curatat, nu sunt antitalent, dar eu unul nu am vazut ce ar putea decupla ceata, sau cum sa remediez fara sa dau jos priza si toata instalatia electrica pe spate. MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand cuplezi remorca, sa nu functioneze lampa spate de ceata de pe masina

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am inteles cum manifesta la cuplarea remorcii, am formulat gresit probabil; ma exact vroiam sa zic, ce actioneaza priza de pe remorca pe priza masinii incat sa decupleze ceata, sa stiu ce caut, microcontact eu unul nu am gasit pe priza masinii, si am tras ieri de ea in toate directiile cat am curatat-o si masurat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Priza de remorca ce ramane pe masina este cilindrica, pe peretele ei interior este microswitchul, care este actionat, de carcasa exterioara a prizei ce ramane pe cablul de la remorca, la introducerea acesteia in mufa ce este pe masina. Intelegi acum?

Uite o poza cu ce e in spatele lui.

https://www.google.ro/search?q=priza+13+pini&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjo4d70-IXVAhUFiRoKHQB6DjwQ_AUICigB&biw=1366&bih=638#tbm=isch&q=priza+7+pini&imgrc=iU84Y_OqkKDTJM:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg perfect, banuiam ca e vorba de un switch prin apasare, problema e ca nu l-am gasit la mine, ori e distrusa mufa, ori....nu stiu. Si de asta eram asa derutat unde este si pe ce baza functioneaza. Posibil priza defecta....ruginita, am de lucru se pare. Ok, merci mult de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sfat pentru altii care cauta rezolvarea becurilor ceata spate nefunctionale si incep de la cea mai complicata varianta. La mine dupa ce am epuizat ideile, si eram pe punctu de a strapunge capul suruburilor ce tin priza la un loc (fiind moarte de rugina, asta dupa ce am dat bara jos, mai aveam ceva de lucru) ajung sa constat ca am adaptor 13-7 pini pe priza. Moment in care zic, prost sunt, instant mi-am dat seama ca aia e rezolvarea funtionarii lampii spate, si anume deconectare adaptorului prin rotire. Acolo aflandu-se switch-ul pe care nu il gaseam nici mort la exterior, dar nici cauza nefunctionarii, ajungand la stopuri demontate, masurat trasee, cabluri, panou sigurante, relee. Cert e ca nu am mai folosit/detinut priza remorca si nici nu am stat sa o studiez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut. Sunt nou pe acest forum si de aceea am sa va spun pe scurt problema cu care ma confrunt; am cumparat acum doua saptamani un vw. Passat b 5.5 care dupa spusele proprietarului era super masina,dar dupa ce am cumpara-to am constatat ca este super praf. Iata care ar fi problema aici masina are proiectoare dar nu se aprind nici cel putin in bord, de asemenea nu se aprinde nici ceata nici in bord nici in lampi.Fiind novice in ale electricii va rog daca se poate o idee de unde poate fi. Mai sunt si alte probleme dar fiecare problema cu topicul ei . Incerc sa le rezolv pe rand

Modificat de emilian92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin. Dupa cateva investigatii facute pe la masina am descoperit ca aceasta nu avea nici macar siguranta in panoul de sigurante . Am introdus o siguranta si am constatat ca ceata se aprinde dar proiectoarele nu. Cred ca este de vina blocul de lumini deoarece cand se aprinde ceata in bord palpaie ca si cind misca cineva becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat problema. Bloc lumini defect inlocuit si acum functioneaza perfect.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca imi permiteti, ce bec pentru lampa de ceata (spate) trebuie sa caut-cumpar pentru un VW SHARAN din 2002?

Scuzati off-topic.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Se pare ca și eu pe b5.5 am aceeași problema. Nu funcționează becul de ceață, și se pare ca de aceea nu funcționează nici senzori de parcare. Când scot becul de ceata, funcționează senzorii, când îl bag nu funcționează. Becul de ceata nu se aprinde. 

Pe bord la avarii, apare un 1 între cele doua mici săgeți. 

În priza de remorca este și un adaptor de 7 pini, pe care nu pot sa îl scot, cred ca e blocat de 15 ani. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza acelui adaptor nu functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie sa dau priza jos cu totul. Nu vrea sa iasă, cu toate spray urile. 

Pa passat b5.5 ce semn mai apare pe bord sa îți arate ca e cuplata remorca? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala cu 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reușit sa scot mufa afar, erau pini sudati de oxidare. Merge ceata și, senzorii. 

 

Mulțumesc pentru ajutor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!