Jump to content

Calculator Airbag


enrico
 Share

Postare recomandată

Salutare, am un g3 din 96', din pacate sambata sora mea a avut un eveniment neplacut,in urma impactului au sarit airbag-urile(volan,pasager).

Daca schimb airbag volan,passager cu unele nesarite le mufez.... ce mai trebuie sa schimb?

Va salut cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    19

  • Al Bundy

    9

  • arttopo

    6

  • enrico

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

calculatorul de airbag-uri sau stergerea data crash de pe el.

dupa aceea conectezi airbag-urile functionale, stergi erorile ci VCDS si o sa fie ok.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ma ajuta si pe mine cineva cu o idee. De curand am cumparat un Passat 2007, si la scurt timp am constatat ca nu are airbag-uri sofer si pasager, iar centurile aveau capsele sarite. La o cercetare mai amanuntita am vazut ca Bordul a fost reparat, adica imbracat. Am cumparat doua centuri, Le-am pus pe masina fara sa bag mufele. Intrebare, in cazul asta se mai poate monta airbag-ul pasager, sau trebuie schimbat bordul? Se poate monta doar airbag volan si centuri fara airbag pasager? Astept sfaturi in conditiile in care nu prea dispun de bani momentan. Pe bord nu apare mici o eroare, iar bordul arata ca unul normal cu scrisul airbag iesit in relief dar se vad urme de lipituri in locurile marcate pe poze cu linie punctata.

Multumesc anticipat.

post-89740-0-77745700-1309339561_thumb.j

post-89740-0-16441100-1309339572_thumb.j

Modificat de arttopo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ma ajuta si pe mine cineva cu o idee. De curand am cumparat un Passat 2007, si la scurt timp am constatat ca nu are airbag-uri sofer si pasager, iar centurile aveau capsele sarite. La o cercetare mai amanuntita am vazut ca Bordul a fost reparat, adica imbracat. Am cumparat doua centuri, Le-am pus pe masina fara sa bag mufele. Intrebare, in cazul asta se mai poate monta airbag-ul pasager, sau trebuie schimbat bordul? Se poate monta doar airbag volan si centuri fara airbag pasager? Astept sfaturi in conditiile in care nu prea dispun de bani momentan. Pe bord nu apare mici o eroare, iar bordul arata ca unul normal cu scrisul airbag iesit in relief dar se vad urme de lipituri in locurile marcate pe poze cu linie punctata.

Multumesc anticipat.

post-89740-0-81434100-1309499889_thumb.j

post-89740-0-65162700-1309499896_thumb.j

Modificat de arttopo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arttopo, ti-am trimis PM cu ce se poate face. Se poate face ceva, dar nu e prea indicat.....pasagerul nu va avea airbag in caz de ceva.

Poti baga linistit mufele in centuri. Martorul de airbag, se aprinde la punerea contactului ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Nu am vazut raspunsul. Martorul de airbag se aprinde si se stinge ultimul. In momentul de fata celelalte airbag-uri sunt functionale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam ciudat ca martorul se apriunde si se stinge. Cumva in mufele de la airbaguri sau centuri sunt puse rezistente ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa de la airbag pasager atarna in spatele torpedoului si este izolata, posibil sa aiba rezistenta acolo, la centuri la fel, la volan nu m-am uitat ca nu stiu sa il desfac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar ca are rezistente in mufe. Sistemul e functional, adica airbag-ul in volan (daca il ai), ca in rest am inteles ca nu ai...

Atunci scoate rezistentele care sunt in mufele de la centuri, conecteaza centurile si o sa ai sistemul functional - mai putin airbag-ul de la pasager, care nu exista....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-as pune dar ma tem sa nu sara capsa si la astea ca am dat ceva bani pe ele. E posibil sa fi sarit capsa si la centurile din spate? Nu o sa imi apara nicio eroare?

Modificat de arttopo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ţi sare nimic, stai linistit. Deconecteaza bateria cand le conectezi, pt mai multa siguranta. Eu asa procedez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Mersi mult pentru raspunsuri. Inca o intrebare. Deci erorile au fost sterse, iar eu pot monta airbag-urile si centurile fara sa se intample nimic. Calculatorul nu o sa dea nicio eroare. Sigurantele banuiesc ca ar trebui sa fie bagate in mufe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezistentele....trebuie sa fie conectate intre 2 pini ai mufei.

Mai mult ca sigur nu ai erori pe airbg, ca de aia se aprinde si stinge martorul cand pui contactul (asa cum e normal)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

cum se resetaza un calculator de airbag pentru un golf 4, adica ce trebuie facut, se schimba ceva in el, si cat costa o operatiune din asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se reseteaza. Trebuie sters Data Crash. Se rescrie si astfel se poate refolosii. Nu se schimba nimic fizic, doar proceduri de software. Cat costa....depinde, de cine ti-l rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am exact aceeasi problema. dupa un accident in care au sarit airbag-urile, am montat in sfarsit altele dar nu am reusit sa rezolv cu calculatorul. caut degraba indrumare catre rezolvarea problemei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calinu, esti din Bucuresti, deci usor sa o rezolvam......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Florin, poti sa ne zici ce software folosesti pentru airbaguri ?

Mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal stie cineva daca se poate citi cu x-prog sau cu upa 1.2 MC68HC08AZ32A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gfvirnulita se poate citi, ce model de calculator de airbag ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna

Am si eu o problema cu un Golf4 Variant din 2005, care a suferit un eveniment nefericit in noiembrie.2010, in urma caruia au sarit airbag-urile de la volan si pasager si capsele la centuri, dupa reparatia tablariei s-au schimbat airbag-urile respective plus centurile de siguranta sofer si pasager. Am incercat sa sterg erorile dar ele reapar, stiu ca asta inseamna ca mai sunt probleme nerezolvate, dar macar ar trebui sa dispara urmatoarea eroare...care apare si cu calculatorul vechi si cu cel "nou" (luat de pe o masina dezmembrata neaccidentata). Ba mai mult cu noul calculator de airbag am o eroare in plus.

00595 - Crash Data Stored

35-00 - -

01214 - Crash Data for Belt Tensioner Stored

35-00 - -

Scanand modulul Motor printre scanarile de computer airbag am avut si eroarea urmatoare, eroare pe care am putut sa o sterg fara probleme.

18017 - Crash Shut-Down Activated

P1609 - 35-00 - -

Readiness: 0 0 1 1 1

Imi puteti da ceva sfaturi?

post-20042-0-62705800-1351586702_thumb.j

post-20042-0-87571300-1351586749_thumb.j

post-20042-0-40592000-1351587586_thumb.j

post-20042-0-13065400-1351587959_thumb.j

Modificat de LordOfLie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are data crash - este de pe o masina avariata.... iti trebuie unul de pe o masina care nu a avut accident.

Altfel, se poate rescrie, dar nu e cea mai safe varianta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cu ceva scule dedicate.... in functie si de ce modul ai, se poate realiza rescrierea pe masina, prin mufa OBD2 sau dat jos de pe masina, pe banc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vcds11.11. pot face ceva cu el? am bazut ca are OBD2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!