Jump to content

Tapiterie Scaun Rupta


mos_ene
 Share

Postare recomandată

Sal

Am si eu o problema, la scaunul soferului mi sa tocit tapiteria scaunului asa de rau ca a inceput sa se desire, si nu stiu ce sa-i fac, ma gandesc ca chiar daca pun huse problema o sa continuie, asa ca as vrea sa o rezolv cumva si dupa aia sa pun husele

a mai avut cineva probleme asemanatoare si daca da cum a rezolvat-o

merci fain

post-15207-1186807895_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca ar fi mai bine sa cauti pe la dezmembrari.

Cat vei cheltui pe huse + reparatie, valoarea cred ca se va apropia de ceea a achizitionarii unor scaune second. Iar mie husele mi se par urate in ceea ce priveste aspectul.

Vezi ca scaunele se potrivesc si de la alte modele vw.

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai putea incerca la un atelier de tapiterie sa-ti inlocuiasca doar sectorul tocit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc pe la dezmembrari dar eu sunt din brasov si sincer nu stiu in oras nici unu care sa aiba piese de Vw si nici vre-un atelier de tapiteri auto

daca cum va aveti vre-un nr de tel fie din brasov sau chiar din buc as ramane dator

thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca husele se pot da jos de pe scaun. Poate iti aduc la reprezentanta, doar husele (tapiteria) scaunului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Niste huse frumoase fara model fara nimic, negre atat, unde gasesc? Am cautat peste tot si toate sunt cu fel de fel de desene pe ele...nimic care sa imi placa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Imi poate spune cineva daca se poate comanda la reprezentanta "husa" completa care imbraca scaunul? Ma refer la toata partea textila care vine peste burete, sper ca s-a inteles. Ma gandesc ca daca cei cu scaune de piele sunt obligati sa schimbe tot ansamblul, se poate schimba si la textile?

Confirma cineva?

Multumesc.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ce-a patit a ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia cea mai buna din punctul meu de vedere ar fi inlocuirea husei, dar cred ca orice tapiter iti poate schimba doar bucata respectiva (cred ca este si cea mai ieftina operatiune)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea n-a patit nimic deosebit, doar ca scaunele fiind profilate, la fiecare urcare te atingi de sustinerea laterala din partea stanga a scaunului soferului, si a inceput sa se vada o oarecare schimbare in textura materialului. Deocamdata nu e nimic grav, dar vroiam sa fiu prevazator. Sunt constient ca daca tin masina mai mult timp, va fi nevoie si de acea operatie. Am mai vazut alte scaune cu materialul rupt in acea zona, si nu as suporta sa vad asa ceva la masina mea. Poate acest fapt m-a determinat sa ma interesez din timp.

Nu are nimeni nicio informatie?

Asa arata la mine acum scaunul, nu am alta poza mai potrivita.

img0018nb1.th.jpg

Si asta m-a pus pe ganduri, cand am vazut-o.

copyofimg4631ld0.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era un tip pe forum care repara tapiterii, poate te ajuta un moderator cu un link ca eu nu mai gasesc topicu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

gaby1773,masina din a2a poza are 30 de ani!!!Cat crezi ca ar trebui sa tina o bucata de material?Nimic nu tine o vesnicie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Stie cineva cum se dau jos scaunele si tapiteria de pe scaune la passat din 2000

Art.6 - Nu este acceptata introducerea aceluiasi subiect pe 2 sau mai multe topic-uri/forum-uri etc. Astfel de posturi vor fi sterse iar autorul sanctionat cu warning.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stelian,lasa-mi un pm cu adresa de mail si iti trimit eu poze cu tot ce ai nevoie legat de scaunele masinii tale(sunt prea mari pozele ca sa le pot posta aici) :icon_thumright:

Mai jos un link din momentul in care mi am schimbat bucata aceea din stanga scaunului(o problema destul de intalnita la passat zic eu)

http://img2.imageshack.us/gal.php?g=dscf6840.jpg

Bafta

Modificat de keyth77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, stiu ca am postat in 2 locuri dar am uitat sa sterg unul din ele si dupaia a fost blocat siteul SCUZE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci in concluzie care e varianta cea mai bune ? se poate sau nu inlocui acea bucata din tapiterie si daca da cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stelian,lasa-mi un pm cu adresa de mail si iti trimit eu poze cu tot ce ai nevoie legat de scaunele masinii tale(sunt prea mari pozele ca sa le pot posta aici) :D

Mai jos un link din momentul in care mi am schimbat bucata aceea din stanga scaunului(o problema destul de intalnita la passat zic eu)

http://img2.imageshack.us/gal.php?g=dscf6840.jpg

Bafta

Te sfatuiesc sa faci un DiY pt. ca va fi foarte util posesorilor de B5 si nu numai pt ca,cu timpul masinile noastre imbatranesc si trebuie sa avem grija de ele.. o seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Iti multumesc pentru sfat,dar asa cum am scris si mai sus pozele sunt prea mari pt a face un diy,iar imageshack-ul merge de imbatranesc pana le incarc pe toate...sper ca in cel mai scurt timp sa am cateva ore libere intr un week end si sa pot face acest diy...pana atunci,pe cei interesati de acest lucru ii rog sa mi dea pm cu o adresa de mail si le trimit pdf uri cu toate explicatiile

PS:il rog pe Stelian. sa spuna daca i au fost de ajutor sau nu pdf urile pe care i le am trimis pe mail

Bafta multa in continuare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pa micsoreaza-le la 1280x960 pixeli si o sa le poti incarca mai usor in material.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Spune mi te rog cum pot sa fac dintr o poza de 3488x2616 una de 1280x960(sunt cel mai pilaf in ale calculatorului :ceuameni: )si cu cea mai mare placere ma apuc de un DIY de care sa se foloseasca si alti colegi.In cazul in care doriti un croitor(doar o pasiune) foarte tipicar imi dati de veste si va trimit la el...mie mi a luat 50 ron pentru aceasta manopera si sunt foarte multumit de lucrare.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai usor faci cu ACD See. Are un tool de redimensionat imaginile. Daca nu te descurci. discutam pe privat cum facem sa-mi dai pozele, le redimensionez si te ajut sa faci materialul.

Razvan, oricum le pune cu imageshack, dar omul spune ca sta ca merge cam rau upload-ul de la el. Probabile viteza mai mica.

Deci e cea mai fiabila solutie. Si oricum n-avem nevoie de poze la rezolutie de 3000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este nu este nevoie de poze de 3000 dar nu ma pricep asa ca te rog lasa mi o adresa de mail pe pm si ti le trimit chiar acum

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!