Jump to content

Airbag lateral


virgil_tm
 Share

Postare recomandată

Am avut un accident si mi-a sarit airbagul lateral.

Centura nu se mai trage,de ce oare?...e legata cu airbagul.

Imi puteti spune de unde pot cumpara un airbag mai ieftin si piesele care mai trebuie pentru montarea lui.

Daca stiti pe cineva in Timisoara care sa stie sa faca bine astfel de lucrare,fara cei de la skoda ca te usuca de bani.

A mai avut cineva problema asta si cum a-ti rezolvat-o?

Astept raspunsurile voastre .

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centura nu se mai retrage pentru ca e pirotehnica, in momentul impactului o incarcatura pirotehnica iti strange centura. Trebuie si ea schimbata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai schimbat cineva vreun airbag lateral sarit?

Cat a costat si ce trebuie schimbat in afara de airbagul respectiv...?!!

Tapiteria de pe scaun se schimba si ea sai se coase la loc dupa montarea airbagului?

Modificat de virgil_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

airbagu ca airbagu, da tre sa schimbi si compu' de airbag...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce trebuie sa schimb si computeru de airbag ...

In logica mea la prima vedere daca e sarit un airbag se inlocueste si setarile de activare ale acestuia se fac software cu un vag-com.

Poate ma insel ,dar astept argumente contradictorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand reusesti sa reactivezi computeru de airbag cu vag-com sa-mi zici si mie :icon_thumright: (ma gandesc ca la citire o sa zica "crash data stored")

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se rezolva cu vag-ul dar se poate rescrie calculatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate rezolva cu vag-com computerul de airbag .... cum ti-a spus si colegul saboteur ..... sa ne anunti si pe noi daca reusesti. Se poate doar rescrie softul in el sau se inlocuieste cu totul. Costa ceva ......

Airbagul se inlocuieste. Tapiseria se repara sau se inlocuieste. Daca ai casco, poti rezolva prin inlocuirea spatarului scaunului, cu tot cu airbag si a computerului.

Sa ne tii si pe noi la curent cu ce ai rezolvat.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca avea casco nu mai punea atatea intrebari ci doar ordona. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cam cat ar costa compu de airbag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spune-ti va rog daca e sarit un airbag celalalte mai functioneaza?

Fiecare airbag are un computer sau toate sunt activate de acelas computer?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatorul de airbag, in acest moment, nu mai functioneaza, adica nu-ti mai declanseaza celelalte airbag-uri. In el se va gasi o eroare: 0xxxxxxx - Crash Data Stored.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha...deci daca nu pun airbagul sarit si calculatorul celalate airbaguri sunt degeaba.... :icon_thumright: :( :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ... Cateva mentiuni:

Calculatorul se poate inlocui sau rescrie. Foarte putini sunt cei care rescriu calculatoarele de airbag. Oricum, pretul unei rescrieri este mult mai mic decat la unul nou.

Daca rezolvi calculatorul, si nu mai ai bani pt airbag, sau il montezi mai tarziu , il poti "inlocui" cu ... o rezistenta corespunzatoare, astfel incat la "boot-area" calculatorului de airbag sa il faci sa "creada" ca e airbag-ul la locul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar "rescrierea" cum/cine o poate face.Gasesc pe cineva in Timisoara sa faca o rescriere?Ce riscuri implica rescrierea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Timisoara nu stiu pe nimeni. In Bucuresti te pot ajuta cu un nr de telefon.

Riscuri ..... mai rau decat sa nu-ti mai mearga dupa aia .... nu are ce sa se intample. Dar, de obicei nu se intampla asa ceva ..... stiu eu ce problema de electrica sa apara, sau cadere de tensiune/resetare in timpul rescrierii softului. In rest .... nu prea are ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-mi seria de sasiu si iti spun eu cat costa bag-ul. in privinta computerului, cel mai bine este sa incerci resetarea lui, la BMW, MB si altele merge(majoritatea modelelelor), la skoda chiar ca nu stiu. trebuie sa fie baieti si in timisoara care sa se ocupe cu asa ceva(intreaba pe la service-urile mari de acolo).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seria este:TMBHC26Y254195229 Fabia Combi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codurile pt airbag-ul lateral sunt in screenshot.

Din pacate nu te pot ajuta cu pret.

post-1352-1187354300_thumb.jpg

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut, nu stiu unde sa postez intrebarile mele legate tot de sistemul de airbag-uri... Am avut recent accident cu Fabia 1.4 16 V din 2003 mergand in coloana, am franat de la 50 km/h pe o distanta de 10-15 m si totusi am busit serios masina, iar airbag-urile nu s-au deschis. Poate ca viteza la impact a fost totusi prea mica ? Cat sa mai fi fost dupa franare, vreo 20 km/h ? Masina s-a inclinat nitel in fata si a lovit un fund de Audi A3, la masina mea masca e dusa, capota e sifonata in fata, din radiatoare a curs lichid... Ce o fi cu airbag-urile 4 la numar ? Masina e luata din Germania, a folosit-o o singura persoana si am cumparat-o in stare f buna, plus ca a vandut-o si cu ceva consumabile schimbate. Nu as crede sa fi fost ceva suspect la airbag-uri cand a vandut-o... Intre timp am pus si un soft VAGCOM pe ea si alta eroare nu avea, decat ceea ce cautam la momentul respectiv, o bobina stricata...

Atasez cateva poze cu masina noastra :( , poate ajuta sa va dati o parere. Avem CASCO, sper sa o vad cat mai repede in stare foarte buna, imi pare asa rau de masina...

post-25351-1214828391_thumb.jpg

post-25351-1214828427_thumb.jpg

post-25351-1214828501_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OF OF OF

am si eu o skodita de 1,2 htp

ce sa zic dupa cum arata cred ca nu ar si trebuit sa sara air bagul

bara din fata nu este destul de avariata

tu ai cam intrat dedesupt cu ea , si cum o sa spuna cei de la service ,impactul nu afost destul de puternic

acuma mai nou am auzit ca senzori de air bag sunt de decelerare nu de impact

dar fi bucuros ca nu a sarit costurile cu air bagurile sunt destul de ridicate

este bine ca ai casco

stai fara probleme se repara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GicaSkoda, sorry de accident.

Despre saritul airbagurilor te asigur ca NU viteza de deplasare este importanta ci valoarea deceleratiei masurata de senzorii din calculatorul de airbag (2 la numar, unul piezoelectric si unul mecanic, de siguranta). Daca in momentul impactului Valoarea deceleratiei NU a trecut pragul de declansare atunci airbagurile NU aveau motiv sa sara. Mai multe detalii despre functionarea sistemului airbag nu am timp sa iti dau, poate cu alta ocazie.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc !

Am cautat ieri zadarnic pe net ceva despre pragul de la care se deschid aibag-urile :) Am gasit doar o chestie generala, cum ca daca centurile sunt puse masina deschide airbag-urile de la un impact la peste 16 mile / h, iar daca nu sunt puse atunci le deschide de la peste 10 - 12 mile / h... Dar nu erau informatii specifice pentru Skoda sau macar VW :rolleyes:

Modificat de gicaskoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gica, cauti in zadar astfel de informatii; am incercat si eu si nu am gasit. Sunt confidentiale iar pragurile de declansare depind de la producator la producator (de elemente de siguranta, evident) si de la model auto la model. Practic sunt personalizate pe modele. Singurele informatii pe care le poti afla eventual sunt cele legate de mecanismul de functionare al sistemului airbag. Asta il pot prezenta si eu insa timpul imi lipseste.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!