Jump to content

Jante Si Pneuri


vios70
 Share

Postare recomandată

Depinde si de J-ul si ET-ul jantei, nu numai de marimea cauciucurilor. Pe jante de 7J si ET26 nu ating alea de 205, celelalte nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 506
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    27

  • ovidiu89

    21

  • Tracto

    20

  • v@sy

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

adrianviperdodge2012

Cine are in cartea tehnica trecut 185/60/14 poate sa puna 205/50/15 fara probleme,am pus eu de o saptamana si nu atinge nimic,chiar daca in masina se afla 5 persoane si in portbagaj sunt bagaje,nu va faceti griji.Sper ca a fost de folos :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie inteles odata pentru totdeauna, conteaza foarte mult et-u jantei. incearca sa pui 205/50 pe bbs mahle cu et 15 sa vezi atunci cum atinge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie inteles odata pentru totdeauna si faptul ca daca pui alte anvelope inafara de cele trecute in carte "ai pus-o".

Si eu vreau sa scap de 195/50/15 ca sunt foarte joase dar nu ma risc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Deoarece am lacul acela plastificat de pe jantele de aluminiu un pic ciupit in unele locuri ma gandeam sa-l dau jos,dar daca il dau jos si las jantele asa o sa se oxideze aluminiu?Daca da,trebuie sa dau dupa aceea un alt strat de lac?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, o sa se oxideze si dupa doua luni o sa arate urat de tot, vorbesc din experienta. eu le-am vopsit in alb dupa ce a sarit lacul de pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , am pus ochii pe o pereche de jante de 15 ,dar au ET de 48 , este vreo problema , o sa imi atinga pe undeva ? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are un prieten pe 15 cu et 45 si balon 185/65/15 si nu atinge nicaieri, banuiesc ca nu o sa atinga nici la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Cauta la Anunturi, nu aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut la toti.Am niste jante pe 15,acuma pe masina sunt pe 13,cineva mi a spus ca daca pun pe 15 se strica directia,creste consumu si nu o sa mai imi indice bine viteza,este drept  :( ?Va multumesc :beer:​ 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te pe interiorul la capacul de la rezervor si ai sa vezi ca scrie 195/50/15 :) N-a scris neamtu asta daca se strica directia, crestea consumul si nu indica viteza bine :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

buna ziua,as dori trec de la jante de tabla la jante aliaj dar nu stiu pentru ce sa optez.

pe talon am omologat 185/55/R15 , momentan pe masina am 175/65/R14- intrebarea mea este daca cumpar jante pe 15 afecteaza cu ceva controlul masini(la ce drumuri avem in romania) sau  consumul(creste sau ramane la fel)?  masina este break cea din poza de la profil

 va multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind un pic mai late cauciucurile o sa mearga un pic mai greu directia, si o sa simti gropile un pic mai tare, in rest consumul nu se modifica, stabilitatea va creste un pic, cam astea sunt plusuri si minusuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mc mult azi am achizitonat niste borbet-uri 185/55/r14 pret numai bun 150 E  pareri??

post-79830-0-97250000-1365343533_thumb.j

post-79830-0-15600900-1365343560_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@mogoal: Misto rotile sa le rulezi km multi!

 

Am primit de la cineva doua jante de tabla; pe ele scrie: 51/2j 14h2 et 43

Se potrivesc la cratita mea?

Pe talon am 185/60/R14.

 

Multumesc!

 

20130415170225.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca mai mult ca sigur ti se potrivesc. Din fabrica au fost 6j  r14  et 45. Diferenta e infima sa nu se potriveasca mai trebuie verificat gaura de centruire, si distanta dintre prezoane

Modificat de ass1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

are cineva variante pentru reconditionare jante din aliaj(vopsea sarita..)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare colegi.Am luat niste jante de tabla la ocazie,dar ele au anvelope pe 155/70/13.Este vreo problema daca merg vara asta cu ele asa? Acum am montate anvelope de iarna debica noi si nu vreau sa le distrug! Ce stiti despre stabilitate cu 155 si ce probleme as putea avea,daca a mai avut cineva...in talon nu am trecute dimensiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le ai in cartea de identitate a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare la toti.Am pe golf jante pe 15 autec cu et 38,cauciucuri 195/55R15,merg pe golf 3 1.6?Ieri am observat intr-un sens giratoriu,am facut sensul m-am intors inapoi,cum am tinut virat parca nu mergeau rotund,parca alunecau,este vreo problema? :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile recomandate sunt 195/50/15.Altfel la et-ul ala s-ar putea sa iti frece in aripi cand e incarcata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De frecat nu freaca in aripi,am avut 195/50/15,am zis ca pun 195/55/15 sa nu scuture asa tare sa nu simt orice denivelare suspensia nu este sport.Aia nu inteleg faza cand fac un sens cand intorc inapoi,parca masina are tendinta sa mearga in fata si rotile sunt virate si aluneca parca,nu stiu cum sa zic.Sa fie de la directie,mi-a schimbat cineva capu de bara si de planetara de pe stanga si nu am reglat directia a spus ca nu trebuie ca el o pune de nu trebuie reglata.Mersi :beer:  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi si fa unghiurile. asta cu pusu la loc dupa ochi e :))

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna ziua , am o intrebare . LA golful din semnatura as putea sa-mi montez jante de bmw ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!