Jump to content

Se cauta Fabia I


Andrey_sxg
 Share

Postare recomandată

am fost prin targ si inafara de faptul ca nici nu o parcasem bine a si sarit lumea disperata sa ma intrebe daca o vand, am ramas masca cand am vazut preturile la fabia. in targ erau in jur de 4-5 masini, si alea la niste preturi de ...... un singur exemplu: era una din 2001, motor de 1.4 la 8.000 si ceva, si nu arata f bine, mi se parea cam omorata. eu unul daca o vand imi i-au mai mult decat am dat pe ea, chiar daca e mai veche cu un an. Ce parere aveti?? Chiar asa de urata e Fabia II de nu se baga nimeni la ea??

Modificat de Andrey_sxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa zic......Nu am condus modelul nou.Dar aspectul exterior nu prea ma atrage.Stiu ca preturile sunt exorbitante.Eu pe a mea am dat 7000 acu 3 luni(de la cunoscut)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu acelea sunt preturile reale ce ati vazut in targ. Eu am dat 6800+300taxa de 1 inmatriculare,cu RAR facut, 100.000 km motor 1,4, AC, ABS, Comp de bord, Servo 2002 si in ultimul rand e Sedan-culoare metalizata (auto germania- nu bate nimic). Masina e impecabila zica ca e scoasa azi din fabrica. Mai era una da 1,2 cu multe optiuni din 2004 cu 200 mai scumpa km similari dar motor de 1,2. Cat despre hatchback uite-te pe http://www.targdemasini.ro/index.php?pag=o...&sort=cpret ca e plin de ele in jur de 6000 de euro. Apropo unde e targul ala ca poate scot si eu vreo 9000 pe a mea daca tu crezi ca scoti mai mult decat ai luat-o(cred ca de noua).Pretul real il da cumparatorul nu cat cer samsarii.Sincer e cam naspa varianta noua. Cand o vad ma gandesc numai la Van-ul lor. Poate cand or scoate si sedan-ul sa vedem cum va arata. Nu ma atrage cu nimic. Sedanul meu e chiar impunator. Nu vreau sa supar pe nimeni care are hatchback dar acela nu mi se potrivea avand in vedere portbagajul de 260 l fata de cel de 428 l. Iarna daca vrei sa iei ceva din portbagaj ti se raceste copilul in masina. Toate cele bune!Scuze 438 l, nu 428.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei_sxg

In ce targ ai fost? Chiar suna bine ce ai scris tu acolo... :)

Modificat de Horia46
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca Fabia isi pierde cam 1/2 din valoare in 5 ani (exemplul meu). Ceea ce ma mira este de ce? Si cand vad Solenzele la peste 5000 de euro ma speriu. Ca si Loganurile. Unii le-au luat cu 5700 si cer acuma la 15.000 km 6200. Se pare ca masina care isi pierde valoarea cel mai greu este cea autohtona. Pacat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va uitati pe mobile.de , Fabia nu isi pierde din valoare. De curiozitate am cautat o masina ca a mea, si ce am gasit era mai scump decat am cumparat-o de noua. Nu are rost sa compari cu 'piata' din Romania. Aici ca la apartamente si trerenuri, hai sa cerem cat mai mult, poate gasim fraierul. Acum pe contractul CASCO la Generali ( pana in 2011 ), masina se depreciaza cu 1.000e pe an ( zic ei ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va uitati pe mobile.de , Fabia nu isi pierde din valoare. De curiozitate am cautat o masina ca a mea, si ce am gasit era mai scump decat am cumparat-o de noua. Nu are rost sa compari cu 'piata' din Romania. Aici ca la apartamente si trerenuri, hai sa cerem cat mai mult, poate gasim fraierul. Acum pe contractul CASCO la Generali ( pana in 2011 ), masina se depreciaza cu 1.000e pe an ( zic ei ).

Asa e in germania sunt mai scumpe dar stiti de ce? Cele de pe mobile sunt deja a 2-a mana. Daca o iei din ziar e alta treaba. Si noi sunt mai scumpe la ei deoarece sunt mai echipate cu ceva chestii marunte pe care cumparatorul nici nu le banuieste. Romanul vrea optiuni si asa cu optiuni o scoate cat neamtul in varianta cheala. Stiu asta f. sigur. E clar ca masinile sunt o afacere proasta. Dar nu trebuie privit asa. Trebuie sa o iei ca pe o necesitate. De apartamente si terenuri poti sa-mi scrii pe privat sa iti explic cum e ca cunosc f. bine mersurile. Asa e se castiga uneori fantastic, totul e sa astepti, sa sti ce sa iei, sa faci studii, sunt multe de spus. Si eu mi-am luat second tot din cauza ca se pierde din valoare cam mult si sincer de mai bag inca 2000 in ea nu imi pare rau pt ca o tin pt mine nu pt o afacere. Este ca si casa mea. Degeaba am bagat mani multi in ea daca nu o vand niciodata totul este doar pt confortul meu. Pt mine e acelasi lucru ca terenul casei mele este 2000 sau 1 euro/mp. In caz ca mai am ceva terenuri atunci ma intereseaza ca pretul sa creasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat ( primit mai mult ) masina de noua. Fiind prima mea masina nici nu cred ca o sa o vand prea curand, sau o sa o pastrez in familie. Daca masina este de calitate si bine intretinuta, atunci nu se depreciaza asa mult in timp. Nici golfurile sa polo.urile nu se depreciaza accelerat. Si dupa vreo 2-3 (sau mai bine ) de acum masina o sa fie mai buna decat ce se scoate de pe linia de productie de la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PHHHHHHHH eu am dat 7900 pe FABIA mea 1,9 tdi-pd din 2002 acu 1 saptamina, prim proprietar carte service, 100.000 km,cu aer semi automat model Elegance cu multiple probleme pe caroserie gen...ciupituri peste tot capota aripi ushi,ca omu a mers mai mult pe afara cu ea ;) deci viteza=>avantaj turbina curata si injectia la fel ;)

P.s o fi mult o fi bine nu stiu ca am vazut 10 masini si nici una nu mergea ca asta ;) m-a spart cum trage si ce cupla are,si sincer plecasem pe Astra dti,206,Vectra,Stilo 2002-2003-2004 sau un vw,in fine dupa 1 saptamina de cautari iata-ma pe vw forum iar cu Fabiutza ;)

Modificat de Alex_shaolin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te felicit pentru alegerea facuta.Asta am zis si eu.Sa vedem acum daca merita investitia facuta sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te felicit pentru alegerea facuta.Asta am zis si eu.Sa vedem acum daca merita investitia facuta sau nu.

Iti foarte multumesc sper sa nu regret banii tinind seama ca este a 17-a masina care o detin ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat acu 3 saptamani 7700 pe 1.2 HTP din 2004 la 27000 de km ,si cum a spus shaolin cu ciupituri pe ea dar cu 1000 de ron o fac ca noua. In general sunt multumit de ea+ ca piesele nu sunt chiar asa de scumpe aproape la fel ca la Logan(desigur ca Fabiutza este cu cel putin 10 ani inaintea Loganului)

Modificat de marcelkmg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar ce citisem undeva pe la vreun ziar,ca fostul director de la ei si-a scris memoriile si zicea ca e tehnologie la nivelul anului 1997. ASa ca, minim 10 ani ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Florin

sal, eu am luat fabia sedan 1.9 SDI elegance + alte optiuni gen garda inaltata, 2002, 79000 km reali, super bine intretinuta (a fost a unui unchi) cu 8000 euro. eu zic ca e un pret bun tinand cont de ce am vazut in autovit si pe mobile.de.

si am o curiozitate cum se face ca neamtu' ia masina "cheala" pe cand romanu o ia full?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, eu am luat fabia sedan 1.9 SDI elegance + alte optiuni gen garda inaltata, 2002, 79000 km reali, super bine intretinuta (a fost a unui unchi) cu 8000 euro. eu zic ca e un pret bun tinand cont de ce am vazut in autovit si pe mobile.de.

si am o curiozitate cum se face ca neamtu' ia masina "cheala" pe cand romanu o ia full?

Pai are nemti masini ca ale noastre :icon_thumright: ,ei le fac pt noi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo sa le stapinitzi sanatosi si fara evenimente :icon_thumright: bune preturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 5900 euro pe skoda mea fabia nu stiu ce model e, dar are 2 geamuri electrice airbag sofer larma, AC, radio cd pioneer pe ea plus ce mai are ea stock din decembrie 2002...la 140 de mii de km. a fost un risc pe care mi l-am asumat cu km, dar nu imi pare rau. Sa vad logan la aproape 170 de mii cat am acum cu ea ca trage si sta pe drum ca skoditza mea si mai discut, pana atunci imi pare rau pentru francezi,poate ar trebui sa ramana la parfumurile lor,mai bine cumparau farmec cluj napoca decat dacia :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, eu am luat fabia sedan 1.9 SDI elegance + alte optiuni gen garda inaltata, 2002, 79000 km reali, super bine intretinuta (a fost a unui unchi) cu 8000 euro. eu zic ca e un pret bun tinand cont de ce am vazut in autovit si pe mobile.de.

si am o curiozitate cum se face ca neamtu' ia masina "cheala" pe cand romanu o ia full?

Nu sunt de acord cu tine. Tu ai luat ca si mine second si de aceea ai luat full. Daca era sa o iei de noua nu dadeai 15-16k euro. Cred ca iti luai una ca si colegii nostrii forumisti in primul rand de 1,2 nu 1,9 diesel (si ala nu e turbodiesel ceea ce e un mare dezavantaj si pt mine nu reprezinta full extrasse SDI-ul). Nu te supara este doar o parere. Neamtul care isi ia Superb-ul sau un S-Classe crezi ca nu o doteaza full. Crezi ca in germania a aparut Fabia Junior, Fiat Albea, Loganul acela de 5700 de euro, si lista poate continua. Eu cred ca in romania exista o mai mare varietate de modele deoarece buzunarele noastre sunt uneori mari sau mici si asta au dorit sa cuprinda un public cat mai larg. De exemplu daca luam masina noua eu nu optam pe versiunea 1,4 MPi-ul existenta ca e mai scump cu ~2000 de euro fata de 1,2 si am pe al meu destule optiuniile de baza care sunt esentiale pt toata lumea: aerul conditionat, servodirectia, computerul de bord si ABS-ul . Mai bine bagam pe cel de 1,2- 4 geamuri electrice, ASR, ESP, trapa, 4 AIRBAG-uri sau 6 si nu cred ca ajungeam in cei 2000 de euro. De aceea unii prefera full-ul in ro. Ei poate au bani de Golf V dar prefera Fabia Full ca doar tot VW-e dar cu optiuni.

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat face pe piata romaneasca o Fabia 1.4 16V 101 CP, 98.000 km (originali, facuti de mine :Driver: ), din 2001, verde inchis perleffekt, echipare Comfort, AC, 2 geamuri electrice, 4 airbag, inchidere centralizata, oglinzi electrice incalzite, volan si scaun sofer reglabile, faruri ceata, radio-CD, jante aluminiu OEM, distributie facuta la 50mii ?

Defecte: bara stabilizatoare (circa 5 milioane), senzor servodirectie (G250) (inca circa 5 milioane), mici zgarieturi si urme de pietricele pe bara din fata.

Masina a rulat numai in Germania, cu exceptia a catorva mii de km facuti in vizitele in Romania.

Cred ca tatal meu vrea sa o vanda (nu ii place regimul turat in care trebuie condus motorul, 3500-4500 ture in depasiri) si habar nu avem cam cat sa ceara pe ea.

Multumesc pentru idei.

LE: M-am uitat pe autovit. Sa merite un 5500?

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai pune...face banii. eu as vrea in loclu tau minim 6000-6200, deci as pune pretul undeva la 6700 euro, ca doar nu te alearga nimeni sa o vinzi, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt de acord cu tine. Tu ai luat ca si mine second si de aceea ai luat full. Daca era sa o iei de noua nu dadeai 15-16k euro. Cred ca iti luai una ca si colegii nostrii forumisti in primul rand de 1,2 nu 1,9 diesel (si ala nu e turbodiesel ceea ce e un mare dezavantaj si pt mine nu reprezinta full extrasse SDI-ul). Nu te supara este doar o parere. Neamtul care isi ia Superb-ul sau un S-Classe crezi ca nu o doteaza full. Crezi ca in germania a aparut Fabia Junior, Fiat Albea, Loganul acela de 5700 de euro, si lista poate continua. Eu cred ca in romania exista o mai mare varietate de modele deoarece buzunarele noastre sunt uneori mari sau mici si asta au dorit sa cuprinda un public cat mai larg. De exemplu daca luam masina noua eu nu optam pe versiunea 1,4 MPi-ul existenta ca e mai scump cu ~2000 de euro fata de 1,2 si am pe al meu destule optiuniile de baza care sunt esentiale pt toata lumea: aerul conditionat, servodirectia, computerul de bord si ABS-ul . Mai bine bagam pe cel de 1,2- 4 geamuri electrice, ASR, ESP, trapa, 4 AIRBAG-uri sau 6 si nu cred ca ajungeam in cei 2000 de euro. De aceea unii prefera full-ul in ro. Ei poate au bani de Golf V dar prefera Fabia Full ca doar tot VW-e dar cu optiuni.

Toate cele bune.

Ai dreptate,o Fabia noua full options are si un pret pe masura.Una la mana a doua complet echipata are un pret mult mai mic probabil la jumatate,depinde de norocul cumparatorului.Si eu am luat din Germania o Fabia Elegance 2003, 1900 cmc,105000Km,TDi cu 7700E.Full options si in plus de asta cu cauciucuri Bridgestone Potenza205/40/17 jante Al Platin (toate noi) +4 cauciucuri Continental de iarna cu jante Al.(toate noi) , dar eu spun ca am avut un mare noroc si sunt convins ca asa oferta nu o sa mai am niciodata. Initial am mers dupa un Golf 4 Kombi dar nu am gasit nimic sub 9200E.In total Fabia m-a costat cu inmatricularea(taxa de prima inmatriculare+RAR+Talon+numere,etc) cam 10000E,si nu sunt convins ca daca vreau sa o vand as lua atat pe ea.Oricum sunt f. multumit de ea si nu cred ca vreau sa o vand .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

hmmm din januarie am si eu devanzare a mea daca stie cineva cumparator pe ea sa ma anunta e un Skoda Fabia gri metal din 2002 12 27 a fost masina lui matusa mea din germania eu am dus in tara in 2005 luna 10 are 2 geamuri electrice,inchidere centralizata din telecomanda,2chei cu telecomanda ,5 jante aluminiu de 14 original SKODA (si roata de rezerva e aluminiu ),alarma cu inchiderea usilor si geamurilor,ABS,ASR,4 airbag,scaune fata reglabile pe inaltime,volan reglabil vertical si orizontal,suport pahar in bord,mp3 pioneer cu 2 boxe pioneer si tweetere pioneer fata si 2 boxe ovale HERTZ in spate ,oglinzi electrice si incalzite,air condition,masina este in stare buna are 75.000 km momentan,RAR facut recent valabil pana 2009 luna 10 ,are contract casco valabil pe luna costa 150 ron ..... 7500 euro ...vand ca am comandat Skoda Octavia si ajunge in februarie deci cam din jumatatea lunii ianuarie o vand pt informatii 0729830086 are motor 1.4 16V 75 cai tip BBY

post-17367-1195592258_thumb.jpg

Modificat de joseph
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

joseph, exista o zona a forumului dedicata pentru vanzari-cumparari de masini ce apartin grupului vw...posteaza cu incredere acolo, ca aici s-ar putea sa te certe vreun moderator! Bafta la vanzare si cat mai multi km fara probleme cu noua Octi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

joseph, exista o zona a forumului dedicata pentru vanzari-cumparari de masini ce apartin grupului vw...posteaza cu incredere acolo, ca aici s-ar putea sa te certe vreun moderator! Bafta la vanzare si cat mai multi km fara probleme cu noua Octi!

@cosmin543 + joseph: Va citez din regulile existente... "In aria ANUNTURI ONLINE pot posta doar membrii VWFORUM.RO. Membrii "doar inscrisi" pot doar citi si nu au voie sa posteze." ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

O intrebare...

Uitandu-ma pe topic, am vazut ca preturile la fabie sunt destul de ridicate. Intrebarea mea este: as cere prea mult pentru o fabia clasic din 2001, daca as cere 5900 E?

Va intreb ca as vrea sa ies cu ea in targ si nu prea stiu cum merg.

Mentionez ca masina are 92000 KM, inchidere+alarma, MP3 si cam ce se mai gaseste la varianta asta.

Ms anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!