Jump to content

Pot monta becuri de 100W,


AditzuVW
 Share

Postare recomandată

Intrebare: pe un Golf III stock (din semnatura) pot fi puse becuri de 100W fara sa ard ceva pe la instalatie? Daca da, ce imi recomandati? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sorin Golf 3 cabrio

    5

  • ovidiu89

    5

  • AditzuVW

    4

  • arabel

    4

Utilizarea unui releu, comandat de tensiunea care vine in mufa de la far, dar sa alimenteze becurile cu tensiune luata direct de pe baterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact cum este la Golf III, dar tine cont in afara de ce zice colegul hbogdan si de caldura degajata de astfel de becuri. Nu stiu de care vrei sa-ti pui (alea de 2 lei din targ oricum au doar 100W inscriptionati nu reali...sunt porcarii) dar nu degeaba la cele Philips (parca Rally le spune) scrie pe cutie ca sunt pentru masini care trebuie sa aiba adaptari speciale pentru astfel de becuri. Temperatura degajata de un bec din asta poate duce in timp la deformari ale oglinzii interioare (daca e din plastic) si chiar a soclului/mufei de alimentarecare intra in bec. Am vazut asa ceva la mai multe masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru AditzuVW:

Lampile de 100 W iti vor innegri oglinzile farurilor. Din pacate am patit-o la o alta masina (si tot straina). Asa ca, oare merita?

Modificat de vwalu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru AditzuVW:

Lampile de 100 W iti vor innegri oglinzile farurilor. Din pacate am patit-o la o alta masina (si tot straina). Asa ca, oare merita?

Mersi pentru reply. Stii vreo varianta mai ieftina pentru a avea o lumina mai puternica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe langa IRE , vizavi este magazinul ala .. Nicom parca ii zice , au becuri mai toate felurile.

Sau mai bine strangi un ban gramada si iei o pereche de faruri cu angel eyes si xenon. Toata instalatia cred ca te duce undeva pe la 6-700 de RON , dar merita. Nu e cea mai 'economicoasa' solutie , dar cea mai de efect :)

PS : Te-am vazut azi cu golfuletul pe la Pacea :) rosu ca focul

Modificat de ZBENG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7mil pt o lumina mai buna :) poate pentru un look mai bun si o lunima mai proasta - asta daca nu mai dai 200-300e pe un kit de xenoane pentru faruri , altfel te alegi cu niste faruri cu un look deosebit si cu o lumina mai proasta

vb in cunostinta de cauza , am Fk cu angel pe masina si stiu :)

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe langa IRE , vizavi este magazinul ala .. Nicom parca ii zice , au becuri mai toate felurile.

Sau mai bine strangi un ban gramada si iei o pereche de faruri cu angel eyes si xenon. Toata instalatia cred ca te duce undeva pe la 6-700 de RON , dar merita. Nu e cea mai 'economicoasa' solutie , dar cea mai de efect :)

PS : Te-am vazut azi cu golfuletul pe la Pacea :) rosu ca focul

Maine am de bagat in ea 700 ron, mai iau si angel eyes...unde ajung? Salarul e mic :D . Apropos...inseamna ca esti din BT. Ce nr ai la masina?

PS: Iti place cum arata Golfuletzul? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu becuri Vision plus poti avea lumina decenta, costa in jur de 50 RON perechea H1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru AditzuVW:

Una dintre variante ti-au dat-o deja ceilalti: lampile Philips VisionPlus sau VisionBlue. O alta varianta relativ ieftina este sa-ti pui o pereche de proiectoare cu becuri de 100w. Pe de alta parte, in foto cu masina ta parca nu ai faruri cu proiectoare incorporate (adica cu doua oglinzi si lampi separate). Daca nu ai cred ca la poti schimba cu unele sh cu proiectoare.

Modificat de vwalu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandat e sa iti iei niste becuri de calitate gen Philips. Pe langa tot ce s-a spus mai sus legat de efectele negative ale becurilor de 100W trebuie sa te gandesti si la cei care vin din contrasens noaptea pe care cu 100W sigur ii orbesti si doamne fereste ce se poate intampla. Asa ca gandestete la o solutie cu becuri de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar azi ma duc sa ma interesez de niste becuri Philips Vision Plus. :vaidecapulmeu: Am cautat aseara si pe net si am vazut ca-s bune. Multumesc pentru indicatii baieti! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa incerci si niste Osram Silverstar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditzuvw, te-ai gandit ca poti deranja pe ceilalti conducatori auto cu asemenea faruri (mai ales daca nu sunt reglate corect)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Philips Vision Plus am pe masina si sunt mult mai luminoase fata de cele 'originale' (adica ieftine). In cazul meu ar mai trebui sa desfac farurile si sa le spal pe interior ca-s cam prafuite..

Probabil asta ar trebui sa faceti si voi in loc sa puneti becuri de 100W care aduc multe probleme.. sau o instalatie xenon dar aia costa :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100/12 = 8.3 A. Din punct de vedere al sigurantei e ok, daca sunt proaste insa, o sa poti face omleta pe faruri, mai ales cu legea data de a circula cu farurile aprinse....:offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

revin si yo cu o intrebare! are cineva montate becuri Philips VisionPlus sau VisionBlue ? daca poate sa ataseze si o poza, ca as vrea sa-mi cumpar si yo dar nu stiu de care, sa inteleg ca cele blue bat putin spre albastrui? si inca ceva, ce model de bec este la golf H1 ? mc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la G3 ai H1 pe faza scurta.

Mai multe informatii despre Philips VisionPlus sau BlueVision, gasesti aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fac reclama proasta la Philips dar am luat no name ceva mai ieftine din Carefour cu 52 de lei si uite aici cum se vad ;) Ceva High vision plus, Xenon plus ceva de genul le cheama. Nu mai am cutia ca ti-as fi spus exact.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yo mi-am pus becuri de 55kw care bat ca cele de 100.sunt cu 50 %mai puternice ca cele de 55kw iar lumina este mai alba decat la un bec normal.becurile sunt de la Narva(firma) si am dat pe ambele 110lei(55 lei becul).parerea mea ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de acord cum zic restul despre Philips,daca nu ai bani de xenoane.Nu sunt asa de scumpe lumineaza cu mult mai bine decat cele stoc.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am philips extreme power H4 si intradevar vad mult mai bine decat cele originale , eu zic ca merita investitia dar oricum cred ca cele mai bune faruri sunt cele originale cu lupa H1 faza scurta si lunga si daca mai ai aproximativ 300ron pt o instalatie de xenon pe faza scurta e super OK....asa o sa fac eu dar la anu caci pe anul acesta s-a terminat bugetul :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mc baietzi ! deci cele de 55w sunt pt faza scurta? si cele pt faza lunga ce putere au? si deci sunt becuri diferite adica nu au filament dublu ca sa fie un singur bec? si de schimbat se schimba usor? :huh:

Modificat de crysti202000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce tip de far ai : daca e far cu o singura camera ai un bec H4 65W faza scurta si 55W faza lunga iar daca ai far cu doua camere ai doua becuri H1 de 55W pe ambele faze , pune o poza cu farul care il ai si afli ce becuri se potrivesc

becurile se inlocuiesc foarte usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine o sa pun si o poza! cred ca e cu o singura camera!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!