Jump to content

Maner deschidere capota


marian_c
 Share

Postare recomandată

Intrucat trebuie sa depistez pe ce fire s-au legat anumite conexiuni ale alarmei,trebuie sa desfac manerul ce actioneaza deschiderea capotei, precum si bucata de plastic peste care e montat.

Are cineva idee cum ? ca tot caut si n-am gasit nimic. Si imi atarna si toate matele de fire de la alarma prin masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mijlocul manetei vei vedea 2 gauri acolo sunt suruburile de prindere,se desfac cu o surubelnita in cruce,k sa vezi mai usor ce e acolo iti sugerez sa folosesti o oglinda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine ( e fabia) nu are nici un surub.Ma gandesc ca e vreo smecherie in genul manerului de lasat geamul la usile din spate.Ceva cu cleme.Tb sa apas vreo clema , in spatele manerului (adica inspre fata masinii) se simte ceva,iar in fata probabil intra vreo surubelnita. Dar nu vreau sa rup ceva pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atasez niste poze cu desfacerea manetei pentru capota :D

post-10557-1186048484_thumb.jpg

post-10557-1186048457_thumb.jpg

post-10557-1186048525_thumb.jpg

post-10557-1186048553_thumb.jpg

spor la lucru si atenti la cleme folositi o surubelnita dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca ajung pozele :D post-10557-1186049519_thumb.jpgpost-10557-1186049593_thumb.jpgpost-10557-1186049691_thumb.jpg

Modificat de fili_costi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

binenteles ca am rezolvat problema cu ajutorul lui fili_costi,caruia i-am dat de lucru,si care a facut pozele special pentru mine.Iar acum sunt la dispozitia colegilor de forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai reusit pana la urma?

si eu trebuia sa desfac pana la urma ca o sa trag cablaj pt boxe spate :)

Modificat de fili_costi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,mi-a iesit.Mai am sa montez senzorul. Mi-a iesit si ridicarea geamurilor din telecomanda alarmei.Veste proasta pt cei ce vor martorul de usa deschisa ca pe cablaj nu sunt fire.Si binenteles nu sunt nici pinii pentru sigurantele nemontate din fabrica.Iar pt tras fire boxe spate tb sa desfaci toata plasticaraia si pe stanga si pe dreapta (inclusiv sub bord stg si dr) si sa duci firele prin stalpul B (care e cel de la mijloc),la conectorul din mijloc care binenteles e gol,fara pini.Si tb sa desfaci si ambele fete de la usile spate,care se desfac cu tot cu actuatoare si iti tb cheie speciala pt broasca. Mai bine o faceam si pe asta,dar n-am timp.Sau daca vrei in spate,e mai bine ca nu mai desfaci usile,iar firele le duci prin stalpii C (spate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D usile din spate le-am desfacut fara broasca ca am uns macaraua [scartia] si se poate da jos [la mine] fara probleme broasca ramanand la locul ei doar ca am de desfacut toate plastecele ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna tuturor. Am si eu o mica problema legata de aceasta maneta. Am observat ca maneta are un joc in directia perpendiculara fata de cea prin care se deschide capota (sper ca m-am exprimat destul de clar??). E normal sau nu ar trebui sa aibe nici un joc? Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit,zic eu.Toate piesele parca sunt din plastic,deci o mica uzura e posibil,dar n-are nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu se rupa maneta aia de plastic si sa nu mai pot deschide capota. As prefera sa o schimb inainte sau sa strang ceva pe acolo daca e de strans

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!