Jump to content

Deschidere Usi Din Telecomanda


Asterix
 Share

Postare recomandată

Stateam si ma gandeam oare cum se face mecanismul de deschider a usilor din telecomanda, la usile shaved.

Adik telecomanda si modul de control se gasesc de cumparat, se programeaza, nu-i bai.

Dar intrebarea e cum se face mecanismul in usa? A mai facut cineva asa ceva? Aveti poze?

Ma gandeam la un acutator de inchidere centralizata, pus pe parghia de la deschiderea usilor, si un arculetz care sa tina usa tensionata sa o arunce in afara....

Sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt actuatoare speciale pentru asa ceva :rolleyes: nu trebuie modul trebuie doar o alarma cu canale auxiliare ca cea pe care o vand eu nu e foarte greu de realizat sa stii.

Modificat de syc@
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam la un acutator de inchidere centralizata, pus pe parghia de la deschiderea usilor, si un arculetz care sa tina usa tensionata sa o arunce in afara....

Sugestii?

ce-ai scris mai sus e corect, mai putin partea cu "arculetzu". usile vor sari doar cu ajutorul chederelor. deci e chiar mai simplu decat credeai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ai grija ca vine iarna si s-ar putea sa intampini probleme la deschidere.. :P Eu nu imi facusem decat haionul cu deschidere din buton si tin bine minte ca uneori trebuia sa astept ceva timp pana se dezgheta problema pe acolo'.Il sunam pe BoboGTI si il intrebam ce se intampla cu haionul meu, el fiind cel care imi montase mecanismul si ma linistea repede "A inghetat putin" :rolleyes:

Probabil ca daca as fii avut si usile cu acelasi sistem, mai mult ca sigur chemam un TAXI

dar asta tine de fiecare si daca ar fi sa aleg iar, mai mult ca sigur as opta pentru standard..adica asa cum a iesit din fabrica

Modificat de C.T.C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pan la urma te invatai si dadeai cu putin antigel pe chedere, cand stiai ca vor fi sub 0 grade :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am avut doar haionul asa.\ si sa dau cu antigel pe cheder nu isi avea rostul.Este vorba despre inghetul mecanismului :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la portbagaj nu am avut probleme....

cine si-a facut usile cu deschidere d-asta sa ne spuna exact ce trebuie, cam ce preturi, etc,

ma intereseaza si pe mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca esti curios iti arat eu cum arata sistemul pt shave

il am de 2 ani si merge super ..chiar si iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baga detalii U-goade ca si pe mine ma mananca sa-l barbieresc pe al meu :evil:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am facut pt portbagaj, si portbagajul "sare" singur, a fost simplu sa pun si motorasu ala de inchidere centralizata. Cat despre usi, e ceva mai complicat. In primul rand nu eral sigur ca arunca chederul usa in afara, si in al doilea rand , cel putin la usile din spate, unde ma intereseaza pe mine, nu prea am cum sa prind motorasul si parghiile din lipsa de spatiu (pe acolo culiseaza geamul).

Nu ar fi grea faza cu arculetzul care sa tina usa tensionata. Se poate pune pe caroserie, in partea opusa balamalelor, si sa arunce usa 3-4 cm.

U-god, ai cumva poze din timpul asamblarii sistemului?

Modificat de Asterix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am la portbagaj si la capota si nu am avut niciodata probleme, la capota e mai nasol ca daca nu are suficient curent bateria nu tio deskide.

Modificat de syc@
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va spun din proprie experienta ca treaba asta cu usile este cu dus si intors,am avut si eu pe celalant golf usi cu deschidere din telecomanda,si sincer nu prea am avut probleme cu ele,singura chestie iarna ca ingheata chederele si daca nu ai manere de ce sa tragi stai mult si bine langa masina pana o deschizi sau pana iti vine o idee cum mi-a venit mie :Driver: ,eu aveam norocul ca nu erau shaved,eu inca mai aveam manerele la usi,si chestia cu arcul tensionat,sincer eu nu am vazut nici un arc pe la usi care sa le tina tensionate,pur si simplu sareau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, asa e, am verificat si eu cu chederele puse, le arunca chederul. Doar ca mai am intrebarea.... La usile din spate unde pun motorasu'?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, asa e, am verificat si eu cu chederele puse, le arunca chederul. Doar ca mai am intrebarea.... La usile din spate unde pun motorasu'?

in primul rand se monteaza deschidere numai pe usa soferului pt ca pe telecomanda ai numai o singura combinatie de deschis iar daca le legi pe toate usile ce faci cand deschizi masina iti sar toate usile ?

pe spate nu se monteaza nici un motoras , le astupi manerele si deschisi manual din interior , sau daca vrei multe butoane iti pui in bord pt fiecare usa , dar e aiurea. usa din dreapta se pune pe un buton separat daca nu vrei sa te intinzi pana la ea defiecare daca cand urca cineva .

si se face in felul urmator ..pe dezarmat alarma se leaga motorasul de deschis usa , cand ai dezarmat se deschide automat , ca de intrat nu poti intra in masina daca nu ai dezarmat-o .daca nu se deschide usa din prima sau nu e armata si ai inchis masina tii apasat lung pe butonul de deschis si iti sare iara .

problema mare ...daca ai uitat cheile in masina ..e cam nasol ...mai sunt si variante de sigurantza care trebuie stiute doar de proprietar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de unde cumparam actuatoare dinastea pt shaved???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de unde cumparam actuatoare dinastea pt shaved???

a zis cineva ca e ceva special ?

sunt motorase de central...alea banale cu 50 ron 4 bucati

Modificat de U-God
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat asa ceva pe fosta mea masina, pe a lui BPR si pe a lui ZIM, sunt motorase normale de inchidere centralizata, modul care le actioneaza este un modul cu telecomanda cu doua canale usa dr si usa st, asta in cazul in care nu exista pe telecomanda 2 canale auxiliare neutilizate, se moteaza foarte usor si s-au comporat foarte bine iarna, neasteptat de bine pot sa zic chiar mai bine decat manerele, daca ai grija sa nu-ti inghete, a zis bine smith.

Modificat de boboGti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doua tipuri cele cu actuatoare care se bazeaza si pe presiunea exercitata de usa pe cheder si cele cu pistonase care pistonul deschide usa fara ajutorul chederului.Cel mai eftin de rezolvat este sistemul pe actuatoare dar recomandat ar fi sa fie actuatoare cu "bobina" nu cele clasice.Masina arata bine asa dar daca da chix alarma sau moare bateria cam stai pe afara :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!