Jump to content

Consum mare Fabia 1.2 HTP


Bud_Bundy
 Share

Postare recomandată

Sal, sunt si eu nou pe forum

Am o Fabia 1,2 an 2004 motor pe benzina .Am observat ca ia cam crescut consumul in ultimul timp.Am fost la o diagnoza unde mi s-a spus cum ca apare o eroare precum ca amestecul carburant este dozat incorect,neaparand alte erori .Mi sa sugerat cum ca ar fi catalizatorul de vina.Mentionez ca motorul merge foarte bine

1Este posibil sa fie de la catalizator?

2Unde as putea gasi unul si cam la ce pret??

Multumesc anticipat

Modificat de marcelkmg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, sunt si eu nou pe forum

Am o Fabia 1,2 an 2004 motor pe benzina .Am observat ca ia cam crescut consumul in ultimul timp.Am fost la o diagnoza unde mi s-a spus cum ca apare o eroare precum ca amestecul carburant este dozat incorect,neaparand alte erori .Mi sa sugerat cum ca ar fi catalizatorul de vina.Mentionez ca motorul merge foarte bine

1Este posibil sa fie de la catalizator?

2Unde as putea gasi unul si cam la ce pret??

Multumesc anticipat

Cand mai faci vreo diagnoza, solicita si printarea rezultatului sau, macar noteaza-ti codul erorii; este mai usor de discutat/raspuns in aceste conditii. Cum a spus si RZF...mai repede sonda decat catalizatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut problema ta...in 2 randuri

1. Eroarea era la sonda lambda 1-indusa de senzor de temperatura motor defect+termostat spart

remedierea la reprezentanta, cu senzor original si termostat de altundeva-4 mil aprox

2. Sonda lambda 2 defecta

remedierea in service cu inlocuirea sondei cu una bucata sonda bosch, aprox 500 ron in total

ideea e ca de ajutor ar fi sa stim si cam cati km ai la bord...eu am avut problemele astea dupa 150 de mii

si am motor 1.4 mpi

mai cere o parere, ca nici eu nu cred ca e catalizatorul...mai degraba una din cele de mai sus. poate te ajuta vreun coleg forumist cu o scanare si postezi codul erorii!

De fiecare data remedierea s-a lasat cu o scadere a consumului.

Modificat de cosmin543
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 28 000 de km( 90 % cred ca sunt reali) si ca idee unde as putea face o diagnoza ca la carte si la ce pret??

Modificat de marcelkmg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i bine deloc. Marcel, asculta ce zice Nelu. Mergi si fa o scanare si da-ne si noua rezultatul exact ca altfel vanam cai verzi pe pereti. Dupa ce vedem defectul dam solutii, facem incercari etc etc. Lasa catalizatorul in pace si nu-ti mai face ganduri rele, oricum costa o caruta de bani. Cosmin, sunt constructii diferite motarele, implicit probleme specifice diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 28 000 de km( 90 % cred ca sunt reali) si ca idee unde as putea face o diagnoza ca la carte si la ce pret??

Arunca un ochi pe AICI; nu ar strica sa-ti treci in profil...orasul. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pm

Modificat de marcelkmg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@marcelkmg: Ti-am redenumit topicul pentru a fi mai clara "problema" de care se discuta aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

zi-ne si noua daca ai rezolvat ceva ca si mie a inceput sa-mi consume mai mult si nu stiu de ce. asteptam un raspuns...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cred ca aveam inpresia ca consuma (la un rezervor de 45 de litri cam asta este impresia)+am facut o scanare vag la xxnelu(om de treaba)si nu mi-a dat nici un cod de eroare

Am facut un drum pana la Mangalia (620 km) si inapoi==computerul a raportat un consum de 6,6% (620 km consum de aproximativ 35 litri de benzina) in conditiile in care pe autostrada am mers cu 120-130Km/h

Modificat de marcelkmg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!