Jump to content

Copiere Soft Ecu De La O Masina La Alta


Inginerul
 Share

Postare recomandată

da, poate vedea parte din datele de identificare are ECU cu VCDS-ul - HW, SW si verisiunea

 

soft generic - adica unul la care sa corespunda numai verisiunea de HW

 

legat de immo - ba sunt softuri care iti inlocuiesc partea ta cu una de immo pe care o are el in baza de date - adica nu modifica soft-ul tau, ci dupa ce tu-l incarci, el iti da inapoi unul similar, cu immo off - dar asta e cam riscant, atata timp cat nu-ti modifica exact soft-ul tau.

 

omul a rezolvat-o.... nu are sens sa dezvoltam mai departe subiectul, atata timp cat nu mai are nevoie de ajutorul nostru.

 

Wknd placut !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Mi-a zis un prieten ca ar putea sa-mi puna soft de ASV (110 cp) pe motorul meu ALH (90 cp). SIngura diferenta intre ele se afla la injectoare, ASV avand duzele mai mari.

 

Ce riscuri exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e sa nu te complici. Eu am luat masina cu soft de AJM (eu am AVB) modificat si ala pe la 140 cai. Imi aparea o eroare la un releu pe care motorul meu nici nu il avea. Am ales sa imi rescriu softul original al masinii. Fa-ti un chip calumea daca vrei sa iti iasa treaba buna.

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect.

 

MRC, fa-i un chip tuning cum trebuie... altfel, nu o sa fie cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.

 

Partea buna e ca m-ar costa doar cateva cafele :)), pe cand un ciptuning sare de 250 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimic nu este ieftin degeaba...... :icon_geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ziceam, diferenta dintre ASV si ALH e doar de soft si de duze, pana si ambreajul e la fel din ce am citit pe net. Duzele stock de alh pot duce 120 cp, deci la 110 cp nu ar fi probleme cu debitul.

 

Argumente concrete sunt? Ce s-ar putea strica in timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cel mai concret argument este ca soft-urile sunt optimizate de producator, in functie de evolutiile motorului, componente, etc.

 

chiar daca tu nu vezi mari diferente, nu inseamna ca ele nu sunt.

 

Ne-ai cerut parerea - ti-am dat un sfat.  Acum, poti sa-l iei in calcul.... sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cel care poate sa-ti faca chestia asta poate sa-ti puna si chip-tuning, de ALH, daca-l are, sau stie sa-l modifice pe al tau.

teoretic daca copiezi din acel soft numai hartile ar trebui sa ai niste cai in plus. pt ca va fi alta cantitatea injectata si presiunea pe ECU si nici harta de smoke si torque nu for fi "fatale".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chip tuning de ALH nu are, la modificat nu cred ca se baga.

 

Din ce am mai citit, cel mult ar fi niste fum in plus. Cuplul va creste cel mult pana la cel de ASV, iar tinand cont ca ambreajele sunt aceleasi, nu mi-ar putea crea probleme.

 

O sa incerc resoftarea dupa ce trec gheturile, ca acum degeaba o fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare forumisti! Masina despre care va voi povesti acum este un passat b5 din 97 1.9 tdi AHU 90cp. Acum catve asaptamani am avut o problema de natura electrica avand ca rezultat direct arderea unei portiuni de pe placa ECU, cea responsabila cu injectia. Ecu ce l-am avut pe masina avea instalat un soft de putere de 15-20 cp. Am cumparat acelasi tip de ECU din dezmembrari l-am adaptat masinii, merge foarte bine masina cu el!Din pacate este stock. Intrebarea mea este pot copia softul din ECU stricat in ECU nou fara sa merg sa mai platesc o data instalarea softului? Ceva gen Copy paste! Am Vag -com si VAG eeprom ca si soft-uri. Multumesc, si astept un raspuns cat mai obiectiv la problema mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

ar trebui, daca nu s-a ars si eepromul.Un electronist le dezlipeste de pe placa si inlocuieste cu un pistol cu aer cald.

ce cod de ECU ai? defapt, daca ai o poza la el ar fi cel mai bine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut 2 poze sper sa fie de folos

Pozele! Am nevoie de un raspuns la obiect! Asta e cel prajit, se vede undeva in partea stanga sus zona aceea fiind busita!:d

post-127766-0-71441300-1401656580_thumb.

post-127766-0-75026100-1401656581_thumb.

Modificat de acoplanstar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate copia si inlocui softul masinii cu MPPS, operatiunea se face cu ECU pus pe masina. Acum depinde ce fel de cip ai, am intalnit cip pe care nu am putut sa-l rescriu (efectiv a fost sesiunea inchisa) si a fost dat jos de pe placa, copiat, rescris pe un altul nou si repus pe placa. Dar cel mai bine faci cum a zis si Marius in postul de mai sus, mergi la un electronis da jos cipul, vede daca poate copia de pe el, sa nu fie probleme dupa care copie de pe el softul si-l repune pe ECU nou cumparat de tine. Propriuzis nu e grea operatiunea dar ai nevoie de scule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la modelul lui, sigur nu se poate scrie pe masina.....si nici sa-l citeasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

in poza postata de tine in coltul de stanga jos sunt 2 PLCC32, cu patratele alea identice de 32 de pini, posibil sa scrie pe ele M27C1001.

unul e H si altul L,le dezlipesti si pe pui identic pe cel luat de tine. Ai chip tuning :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulyumrsc frumos marius!

AM29F010B- 70JF 013WB552 G 1998 AMD pe primul

si pe cel de-al doilea scrie la fel

Din ve mi ai spus tu nu regasesc nimic pe ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

tot ala e, doar ca e AMD nu ST electronics. Procedura tot aia e ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cantitatea injectata trebuie sa fie in jur de 3.2-3.6 mg/R sa functioneaza bine si fara trepidatii.

Existe metode cu care se poate seta foarte usor:

 

 

 

Stiu ca tarziu raspunsul, dar..... poate are nevoie cineva in viitor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

tot ala e, doar ca e AMD nu ST electronics. Procedura tot aia e ;)

Salut .Vad ca esti din Tm si te pricepi mai bine la treaba asta cu chip etc.Am si eu o problema cu masina si daca poti as vrea sa te uiti la ea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare!Daca vreau sa copiez softul de la un passat 1.9 avb(101 cp) din 2001 dus pe la 130 cp pe un altul tot avb din 2002 nemodificat se poate intampla ceva rau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie, nu - dar nu este solutia cea mai buna, in cazul in care se doreste o crestere de putere - cel mai ok este sa modifici fisierul original.

PS - sa salvezi fisierul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna, va rog mult daca ma poate ajuta cineva, am un A4 B6 2.0i ALT si l-am facut de pe cutie automata pe cutie manuala si acum am in bord eroarea BRAKE, trebuie pus soft de cutie manuala in ECU meu, am inteles ca trebuie copiat softul de la un model ca si al meu aceeasi motorizare si dupaceea scris la mine in ECU, asa trebuie facut? De exemplu pot face asta cu o interfata Galletto si pot citi si scrie fara a scoate ecu afara? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!