Jump to content

Tremurat Volan La Accelerare Si Decelerare


CLAUDIUF
 Share

Postare recomandată

cred ca acel mecanic nu stie ce vorbeste.Daca diferentialul se blocheaza nu cred ca vrei sa stii ce repercusiuni are asupra cutiei de viteze.

Diferentialul se invarte in mers da,e ia gandeste-te daca se blocheaza ce se poate intampla.

Schimba mecanicul si daca chiar vrei sa vezi daca diferentialul are joc desfa planetarele de la cutie si vezi daca ai joc dar pana nu verifici nu poti sa crezi faza asta cu blocatu diferentialului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

va salut,si eu am avut un tremurat destul de accentuat in volan la accelerare,si la mers de la 100 k/h in sus,problema a fost capatul de planetara stanga dinspre cutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Problema e asa:schimbat bielete directie,discuri si placute fata,facut unghiul de fuga.Nu am joc deloc in directie dar la viteze de 100km/h si peste volanul tremura.

Daca franez nu bate,nu trancane,si volanul nu mai tremura.

De la ce poate sa fie?

Sa nu fie echilibrate rotile pe fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat.

am echilibrat rotiile fata si merge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Am si eu o problema. Am schimbat de curant discurile si placutele pe fata si totodata jantele de tabla cu unele de aliaj OEM la mana a2a. La viteze de 120-130km/h la franare pana la aproximativ 80km/h imi trepideaza destul de puternic volanul. este adevarat ca bieletele mele sunt cam terminate. pot sa fie ele cauza acelei probleme?

Modificat de cata4u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discurile de frana. vad ca le-ai schimbat deci e o problema, sunt noi? placutele de frana sunt noi? ai curatat bine butucul inainte de a monta discurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema si eu! acum 3 saptamani mi-am luat o bora din germania! nu am adus-o eu...ci mia adus-o cineva!.....cand merg si pun frana usor imi tremura volanul si face si masina asa parca tremura!cand pun frana brus nu mai tremura asa tare! care ar fi problema?

Precizez faptul ca am ridicat-o pe elevator.....discurile pe fata sunt noi!....care ar fi problema? de ce sa ma apuc sa fac!?.

In prima faza am vb cu cineva care are un strung....si as vrea sa dau discurile de pe fata jos sa le rectific.....se poate asaa ceva? ce stiti datimi un sfat!

In caz ca trebuie sa schimb discurile....cat ar ajunge un disc bun pe fata?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata locul de asezare a discurilor pe butuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am gasit cauza problemelor care ma chinuie de ceva luni: tremuratul masinii la accelerari puternice, mai ales de la 80 km/h in sus.

Am incercat multe solutii, inclusiv deschis cutia de viteze. Primul mecanic la care am fost spunea ca nu e de la planetare, pentru ca ar trebui sa aiba joc daca au probleme.

In final, problema era totusi la planetare: capetele dinspre cutie, la ambele. Dupa inlocuire, masina e ca si noua. Diferenta e imensa.

Planetarele nu aveau niciun fel de joc; din contra, erau oarecum intepenite: trebuia ceva forta ca sa misti partea dinspre cutie de restul planetarei, desi racordul acela trebuie sa fie flexibil.

Sper sa ajute pe cineva informatia, eu am scanat sute de pagini de forumuri in cautarea posibilei solutii!

Bafta!

PS: Am inlocuit planetarele cu totul, cu unele de la dezmembrari, cost total incluzand manopera: 1000 lei.

Modificat de ionutz_sib
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salut

Pentru golf-ul din semnatura intampin o problema ciudata (imi cer scuze daca s-a mai discutat fix acelasi topic): dupa ce depasesc viteza de 90km/h si iau piciorul de pe acceleratie. observ o trepidatie stanga-dreapta in volan. Trepidatia nu se simte in momentul in care accelerez ci doar la decelerare fie ca las masina sa incetineasca singura fie ca apas pedala de frana. Sub 90km/h nu am observat sa fie problema.

Ceva sugestii de unde sa incep investigatia?

Foloseste Functia Search inainte de a deschide un topic.

Modificat de taz21
Topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica Butuci (ceas comparator- bataie sub 0,002mm ), bucse, articulatii, suruburi slabite, amortizoare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar avea sens sa verific si stadiul jentilor/cauciucurilor ? (ovalitate/geometrie )

Modificat de impero
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat cu echilibrarea jentilor plus inel ghidaj montat corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!