Jump to content

Adaptare design instrumente de la Fabia MY2005


BogMW
 Share

Postare recomandată

Hmm, am fost si eu la masina:

- vitezometrul bate la fix

- turometrul are 7000rot la max, dar 4000 rpm nu sunt chiar pe verticala. Zona rosie tot la 5750.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la noi astia batranii, 4000 nu este pe verticala. Verticala indica cam 3500 - 3600. Pana la urma nu-i abaterea asa de mare. Totusi, se poate face inca o verificare la modelul nou?

Revin cu rugamintea unei poze pe timp de noapte cu bordul iluminat. Dispunerea cadranului si a cifrelor este inversa la modelul nou fatza de cel vechi (cifrele fiind in exteriorul cadranului la cel nou ). De astfel zona roshie a turometrului care trebuie puternic iluminata este deplasata inauntru. Cel putzin asa-mi pare mie. Este posibil ca plasarea led-urilor sa fie altfel la modelul nou. O poza pe timp de noapte voi face la modelul vechi pt a avea comparatzie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Vali pentru poze. Din pacate turometrul nu se potriveste :). Restul e la fix. Trebuie cercetat, e nevoie de un turometru de motor cu 2 ventile/cilindru, nu stiu daca la Fabia se pune si motorul 1,2 6V, 40KW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BogMW: Ca sa ai turometrul 2005 cre' ca trebuie sa-i faci un "refresh" total la masinuta ta... :? Mai pui un banut, doi peste ea :) si te bagi la superoferta noua in echiparea ELITE (motoare de la 64 la 115 CP)! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu tot respectul, dar mie nu imi plac mai tare noile instrumente decat alea vechi :scratch: Alea is mai faine.... am tot studiat si nu imi plac.

Asta offtopic... acum on-topic...la mine la masina, martorul de faza normala/pozitii, se aprinde in turometru, si nu sus .... la voi la toti e sus ??

Asa apare in poza scanata din manual (cateva reply-uri mai sus)...

Si vitezometrul mere pana la 240 :12:

Asa ca trebuie sa raman cu cadranele din dotare ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...la mine la masina, martorul de faza normala/pozitii, se aprinde in turometru, si nu sus .... la voi la toti e sus ??

Asa apare in poza scanata din manual (cateva reply-uri mai sus)....

Din pacate rvacaru are dreptate, nici indicatoarele de pe turometru nu se potrivesc, ne-au facut-o cehii :12:

pacat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

M-am uitat la mai multe fabii model dupa 2003, si pot spune ca imi plac cadranele de bord mai mult decat la a mea..stie cineva daca s-ar putea schimba? UNde as putea gasi cadrane model nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm...se pare ca pana la urma nici o rezolvare. Eu am v max 240, si zona rosie la 6250 am impresia. am vreo sansa sa le fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si merge sa printez eu model asa si sa le scot la imprimanta? A facut cineva asta? are un model sa mi-l trimita si mie cumva? :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!