Jump to content

Adaptare design instrumente de la Fabia MY2005


BogMW
 Share

Postare recomandată

Folia de la instrumente (MY2005) ma intereseaza pe mine, daca aflu part number o sa postez. Si daca tot desfac bordul, planuiesc si niste inele cromate pt instrumente :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi mishto sa se poata schimba, eventual sa facem noi una "custom". Trebuie intrab t Ender cum e folia asta, daca crede ca se poate face, ca el a desfacut bordul. Combinata cu schimbatul LED-urilor in masina, rupe. Pacat ca mai e in garantie, ca daca nu... :D

/End OT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic: Folii n-a reusit nimeni sa faca, deci trebuie sa ramanem la cele originale.

Exista firme in Germania care ofera folii diverse, dar cei care au luat sunt foarte nemultumiti de calitatea iluminarii (transparentzei) + alte mici neajunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate am aflat ca folia de la MY2005 in primul rand nu are partnumber propriu (vin doar instrumentele complete) si in plus aranjarea indicatoarelor de avertizare samd dintre cele 2 ceasuri mari nu e identica cu cea de la modelele mai vechi. Singura solutie ar fi schimbarea completa a instrumentelor :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma draq nu-i asa de negru precum pare: partea centrala a foliei o pastram de la modelul vechi (o scoatem prin decupare) si o lipim pe cea noua, astfel utilizam doar partea cu ceasurile.

Ramane de vazut de unde facem rost de foliiele noi :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu arunc o vorba la cineva cu care ma impac eu bine la Avia, daca se iveste ocazia, sigur imi face rost. Mai vedeti si voi de unde sare iepurele :salut:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merge. Eu nu cunosc personal pe nimeni cu fabie noua, dar daca cumva cunoastetzi pe cineva care are asa ceva poate comparatzi cartzile sa vedem ca macar pe partea cu ceasuri sunt amplasate la fel indicatoarele. Pe carte sigur sunt afisate ca si cand ar fi iluminate.

Modelul nou are 2 gradatzii semnalizate, una la 30 si una la 50 kmh. Cel vechi numai la 50 kmh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim IGS! Sa o stapaniti sanatosi si fara evenimente!

Interesant ar fi un scan din carte unde apar instrumentele cu descrierea lampilor de avertizare din bord. O sa ma uit maine in carte sa vad pe ce pagina e la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capitolul se numeste LAMPILE DE CONTROL. Se afla pozate si descrise de la pag. 28 la pag. 37 din Manualul de utilizare Skoda Fabia. Sper ca va ajuta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DRAPAR mi-a dat pe mail niste poze cu lampile de control din bordul de 2005, la prima vedere, indicatoarele de pe vitezometru/turometru bat cu cele vechi :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza aceasta pare sa fie pt diesel pt ca turatzia maxima este de 6000. De asemenea vad ca la vitezometru indicatzia verticala este de 120 iar la ce avem noi parca este de 100. Inca o observatzie placa de plastic care acopera folia pare sa aiba un design mai ciudat in jurul incidatoarelor de temperatura si benzina. O sa ma uit mai atent la a mea sa vad.

Lampile de control sunt amplasate la fel cred si la diesel si la benzinar insa acum mi-a sarit in ochi dispunearea kmh pe cadran.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turatia si kmh difera de la motor la motor, importanta este plasarea lampilor de avertizare, dupa aia vedem noi instrumentele caror motoare bat la marcaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza aceasta pare sa fie pt diesel pt ca turatzia maxima este de 6000.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual poate reusesti o poza si noaptea fara bliz cu expunere indelungata si stativ sau de pe tetiera cumva ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multzumim de poza Vali. Este ceva din ceea ce cautam. Dar poza este intocmai cu ce ai tu real pe mashina? e vorba de viteza maxima si dispunere de indicatzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza lui ValiT este tot scanata din manual (dar ceva mai buna decat a mea).

La 1.2 HTP 120 km/h nu este la verticala! Viteza maxima pe bord este la 180 km/h (zic din "minte" acum; mai precis cand ma urc in masina...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza lui ValiT este tot scanata din manual (dar ceva mai buna decat a mea).

La 1.2 HTP 120 km/h nu este la verticala! Viteza maxima pe bord este la 180 km/h (zic din "minte" acum; mai precis cand ma urc in masina...)

HUH, :? eu sper totusi ca vmax sa fie tot 200, altfel va trebui sa o lasam balta :scratch:. Cu ocazia asta uita-te te rog si la turatia maxima.

mercic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BogMW - Revin cu informatiile solicitate:

- la turometru verticala este 4.000 rpm; zona rosie incepe la 5.750 rpm; este gradat pana la 7.000 rpm; capatul scalei nu are nici o valoare;

- la vitezometru verticala este 100 km/h; capatul scalei este la 200 km/h.

Tot ce am scris este valabil la 1.2 HTP!!!

@ValiT - Felicitari pt. achizitia facuta si bine ai venit in clubul 1.2 HTP-istilor! Sa te bucuri de masina si sa te duca cat mai multi km!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!