Jump to content

Carburator 2e3


jan
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am pe un motor (de Transporter 1,9) carburator progresiv Pierburg 2E3. Tipul asta a fost montat, din cite am vazut, pe Golf 1 motor 1,3 (printre alte motoare).

Intrebarea mea e: la ralanti trebuie sa am semnal de vacuum pe teava catre capsula de avans vacuumatic sau nu? Sau daca am vacuum la ralanti inseamna ca-i clapeta de acceleratie prea deschisa? Pentru ca trebuie sa reglez avansul si nu stiu clar daca se regleaza cu vaccum-ul conectat sau nu, n-am gasit clar ceva despre asta.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am pe un motor (de Transporter 1,9) carburator progresiv Pierburg 2E3. Tipul asta a fost montat, din cite am vazut, pe Golf 1 motor 1,3 (printre alte motoare).

Intrebarea mea e: la ralanti trebuie sa am semnal de vacuum pe teava catre capsula de avans vacuumatic sau nu? Sau daca am vacuum la ralanti inseamna ca-i clapeta de acceleratie prea deschisa? Pentru ca trebuie sa reglez avansul si nu stiu clar daca se regleaza cu vaccum-ul conectat sau nu, n-am gasit clar ceva despre asta.

Multumesc.

relanti fara vacum,bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1,9 nu stiu, dar am ceva ce te-ar putea ajuta. Stiam ca la motoarele pe benzina, avansul se regleaza cu furtunul de la casula vacuumatica scoasa.De ce? La relanti, clapeta fiind inchisa, se creeaza depresiune si astfel e actionata capsula vacuumatica, implicit si unghiul de avans. Sper sa-ti fie de folos.

avans.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Multam, asa-i, e vacuum prezent, deci se deconecteaza tubul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!