Jump to content

Schimbat de suspensie


voinea
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

salut

saptamana asta sunt si eu programat sa pun pe masina suspensia

Intrebarea mea este. Cand schimbi amortizoarele cum sti ca trebuie sa schimbi si flansele de amortizor ? Nu am schimbat niciodata si stiu ca pe aici au mai schimbat (Mishulica e unul). Eu vreau clar sa iau si alte flanse sau ce e acolo. Sunt necunoscator. Va rog sa ma ajutati

Cine si-a schimbat sa zica de unde a luat si cam cat e costul acesta (in plus pe langa arcuri+amortizoare). Teoretic pot sa ma trezesc cu flansele in cutia de la Weitec .. practic vreau sa ma asigur si sa le cumpar exact in ziua cand mi-au sosit (asta daca vad ca nu sunt in cutie cele necesare, spuse aici de voi)

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

sunt cele originale VW. E varianta de subspensie pentru GTI. Le am de 120.000km.

Amortizorul stanga - fata are un zgomot usor si este destul de moale acum toata subspensia. E cazul sa fac schimbarea. Deci , ce trebuie sa cumpar cand schimb amortizoarele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am schimbat amortizoarele pe spate. mi-am pus Boge. sa vad cum se manifesta. m-a costat 2.450.000 un amortizor, la care s-a adaugat pretulde 650.000 costul unei flanse (pe punga in care se aflau scria Bilstein). baiatul din service mi-a spus ca daca nu schimb si flansa nu poate oferi garantie la amortizor. ma rog... am inghitit-o.

pentru inceput mi se pare ca sunt nitel mai zgomotoase (pocnet) decat cele originale in anumite gropi, nu in toate.

nu stiu ce poate fi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

in fata sunt flanse ? cam cat costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista flanse atat pe fata cat si pe spate.

Cele de pe fata sunt alcatuite dintr-un rulment imbracat intr-o bucata mare de cauciuc. Se gasesc de cumparat in doua variante: CU si FARA acest rulment. In majoritatea cazurilor nu este necesara schimbarea rulmentului.

Eu le-am schimbat pe fata, fara rulment.

Iti dai seama ca trebuie schimbate atunci cand distanta dintre acea piesa rotunda vizibila pe aripa cand deschizi capota, in capul amortizorului, si aripa depaseste aprox 1.5 cm. De asemenea, daca atunci cand ridici masina pe cric (roata fata in aer) si misti de ea, se misca si amortizorul fata de aripa, schimbarea flanselor este necesara.

Pe spate este un alt fel de flansa, metalica, ce contine o piesa dintr-un fel de cauciuc sau chiar teflon (din cate stiu). Schimbarea lor se impune cand apar zgomote (troncaneli).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce rol au aceste flanse ? Nici eu nu ma pricep, deloc chiar, but I'm willing to learn :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce rol au aceste flanse ? Nici eu nu ma pricep, deloc chiar, but I'm willing to learn :D

In ele se prind capetele de sus ale amortizoarelor. Astfel, capetele de jos ale amortizoarelor "vin" la roata (ma rog, la bascula) iar cele de sus se prind de caroserie via aceste flanse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

gata. eu am inteles. schimb flansele din capul amortizoarelor (sus). Fara rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

potzi mishca de rulment, daca are joc....daca nu , e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru Voinea...

unde anume te-ai programat sa-ti schimbi suspensia? schimbi si arcurile?

ai idee cat ar costa arcuri si amortizoare pentru un Passat?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

sper ca masina ta este limuzina

preturile pentru suspensie completa (arc + amortizor) de la WEITEC sunt astfel

3BG 1.9TDI 30/00 (30mm mai jos pe fata / 00 spate) - 461 EURO (TVA inclus)

3BG 30/30 (30 mm mai jos si pe fata si pe spate) - 488 EURO (TVA inclus)

achizitia se face prin RIEGER germania. livrare in 3-4 saptamani.

pentru mai multe informatii viziteaza www.weitec.de sau poti sa ma suni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

my low-rider. deocamdata numai virtual :12: dar poate la primavara va fi reala. O sa vorbesc la baietzii cu drumurile sa vedem ei ce parere au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!