Jump to content

Golful meu e prea rigid - La voi cum este ?


shadow
 Share

Postare recomandată

Am deschis acest topic deoarece cred ca golful nu este deloc confortabil troncane si trosneste prea mult fata de alte masini din aceiasi clasa .Masina este cumparata de la PORO in 2001 si din cauza asta am zis ca fiind mers cu ea pe drumurile excelente ale patriei amortizoarele sunt uzate ,mi se pare ca troncane foarte tare cand iau o gropa ,in special in spate , am cumparat amortizoare noi acum 2 luni marca sachs gaz-ulei originale fata-spate ,dupa am observat o schimbare dar foarte mica,masina troncane si nu e deloc silentioasa la denivelari mici si mari , am mers cu masinile multor prieteni gen Renault Clio Symbol,Chevrolet Kalos,Peugeot 206 si mi se par mult mai silentioase la denivelari ,gropi ,drum prost in general si nu sunt niste masini extraordinare sau limusine ,cand iau gropi mai mari troncane asa de tare de-mi tronsneste bordul zici ca se rupe ,am lasat cauciucurile(205/60/15) mai moi dar nimic.Nu inteleg care e faza ce mai poate cauza troncaniturile astea ?am schimbat bucse de brat si stabilizatore si nimic , arcurile nu le-am schimbat ma gandesc ca poate sau slabit si nu mai fac fata si nu amortizeaza calumea.

Nici nu am mers un drum lung cu un alt golf 4 sa-mi dau seama daca e la fel?

La voi cum sunt ? , sau ce parere avetii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • shadow

    10

  • alc2

    3

  • bamse

    3

  • misu tdi

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

bucse punte spate ai incercat sa schimbi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ,si sa stii ca vreu se poate sa fie si de la ele ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auzi, mai descrie putin ce intelegi tu prin "troncane".

Se aude ca si cum ai lovi ceva, ca o bataie sau e doar o bufnitura si nimic mai mult. Poate ai arcuri care si-au pierdut elasticitatea.. Desi putin probabil. Daca treci peste denivelari mai inalte decat soseaua, te arunca in sus tare daca stai in spate? Te intreb asta ca presupun ca nu ai suspensie sport si nu stii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe fata trosnete bordul destul de tare ,si la alte masini nu am auzit asa ceva si ,pe spate se aude o bufnitura dar puternica cand iau ceva mai nasol.Si cand rotile trec printr-o groapa cu marginile drepte troncane rau ,eu spun chestia asta ca am trecut prin acele gropi si cu alte masini si nu se aude asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inclin catre bucsele spate, eventual flanse telescoape spate. Eu am suspensie sport cu punte, bucse si flanse noi insa nu imi face cum descrii tu, intr-adevar face zgomot insa nu asa cum spui tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci telescoapele le-am schimbat acum 2 luni,banuiesc ca flansele sun alea din capul telescopului in partea de sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt chestiile metalice argintii in care se prind telescoapele in partea superioara. Intre telescopul de spate si caroserie exista o chestie metalica argintie, aia e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa schimb alea si busele de pe puntea spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, flansele alea din cate imi amintesc nu sunt f. scumpe, insa bucsele pe original sunt ... repet daca nu ma insel 800.000 bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oeicum le schimba asta e ,sper sa se rezolve ,saptamna cealalta ma duc la service sa fac revizia si sa le schimb si pe astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa stai linistit. In mare si-a mea face la fel. Nu chiar cum zici tu dar se aude si in masina. Eu nu-mi mai fac probleme, dau muzica mai tare si gata :icon_thumright: Pur si simplu batalia cu greierasii nu poate fi castigata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shadow, conteaza mult si dimensiunea rotilor si presiunea din anvelope

cele mai indicate pe 15 sunt 195/65/15

Daca in ale mele, care-s pe 15 bag mai mult de 2,2 bari, se transforma masina-n caruta, iar daca am mai putin de 1,9 la fel, asta pe drum rau, normal.

Golfu-i mai rigid ca alte masini, dar este si mai stabil si efectul de barca nu se prea simte ca la cele cu suspensie mai moale.

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am roti pe 15' si presiunea am lasat-o mai mica special dar fata de alte masini din clasa ei parca e mai rigida.

@Inginerul - la greierasi nici nu ma gandesc aplica metoda cu muzica mai tare :rolleyes:

Modificat de shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in comparatie cu alt golf suspensia este mai rigida atunci este posibil sa ai arcuri sport. Vezi ca au un cod al culorilor pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o paranteza, am un prieten cu un BMW 1-Series. Daca trece peste niste rampe de decelerare si stau in spate, imi inghit limba, nu alta. Are suspensie relativ sport ( ca doar e BMW) insa stock. Diferenta intre Audi a mea si a lui la rupt dintii pe bancheta din spate este ca de la cer la pamant. Daca e doar zgomot pot fi si rotule, busce, brate, nimic mai mult, daca nu te arunca in sus :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact e vorba doar de zgomot, putea spate e chiar rigida,la Audi e alta treaba ca are punte independenta.

@adi bm -o sa ma uit si la codul culorilor stiu unde e dar nu le stiu pe dinafara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut aceeasi problema ca si tine si s-a rezolvat schimband bucsele spate. dupa ce le-am schimbat nu se mai simte nimic in masina cand da prin gropi . cost lucrare 160 ron bucsele + 150 ron manopera + aprox 4 h de munca dar merita. succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema a avut-o si un prieten; dupa ce a schimbat bucsele la puntea spate, zgomotul a disparut (inainte cand trecea peste denivelari se auzea foarte naspa, si era si mai rigida). Toata operatia a fost 300 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e cumva varianta EDITION?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la tine cu jante pe 15" troncane, la 17" ce sa mai zicem...... cred ca trebuie sa schimbi cate ceva pe dedesubt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te plangi de duritatea suspensiei ( cu zgomotele e alta poveste ) si ai roti pe 15 " , sa vezi cum o sa te scuture cand treci pe 17" ( tinuta de drum in curbe si frana sunt in schimb plusuri evidente ) .Cred ca cel mai bun rezultat ar fi :

*amortizoare cu ulei si roti pe 15" pt cine vrea confort si merge pe drumuri proaste ( a se citi Bucuresti )

*amortizoare cu gaz ( eventual si schimb cu arcuri sport ) si roti pe 17" pt cine vrea performante .

Daca faci compromisuri iti va parea rau ca nu ai suficient din ce-ti doreai ....

LE @shadow ,Te invit sa faci un drive test cu a mea , amortizoare pe ulei , never schimbate , este f. aproape de stadiul " barca " . Ce folos ca nu am zgomote suspecte, daca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal !Am avut aceeasi problema cind am luat masina daca luai o groapa ziceai ca se rupe spatele ,au fost primul lucru care l-am schimbat ,bucsele mari de la puntea spate si a fost alta viata ...acum mi se pare ca face la fel pe fata dar am schimbat tot ce se putea la capitolul bucse inclusiv rulmenti de la telescop de sus ,insa asta e , golful e o masina mai rigida ...dar noua ne place ,nu !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum s-a mai discutat pe acest forum de greierasi pocnituri si altele...zic si eu ca problema cu rigiditatea vine de la bucsele punte spate... Schimbat acum 2 luni si senzatia e magnifica ulterior... Ca si idee uite o poza noi vs uzate :)

P06-08-07_12-1.jpg

P06-08-07_12.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci o sa le schimb pe spate clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!