Jump to content

Caraie planetarele


AdiF
 Share

Postare recomandată

emilian2005

Studiaza tu...

De siguranta aia nu treci strangand surubul incet, incet. Trebuie prin mici socuri aplicate cu un ciocan. eu asa am procedat.

Sa stii ca ciocanul nu este o inventzie romaneasca.

By the way... surubu' este in kit pt al inlocui pe cel vechi. (tu cumperi rulmenti cu tot cu presa ???)

jignirile pastreaza-le pt tine.

Omul vroai sa auda un sfat pertinent si nu pe tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 703
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    107

  • Executron

    22

  • valioglu

    20

  • FanBarcelona

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Succes! nu trebuie sa bati delok in planetara ci doar sa strangi acel surub din kit insa la mine se oprea pe o portiune conica din tija planetarei si in loc sa apese pe tija se infigea la propriu in ea distrugand cu ocazia asta si filetul din capatul surubului asa ca am bagat un dorn mai subtire in tija planetarei peste care am bagat surubul si a iesit in binecunoscutul spirit nemtesc adica "smooth" (dupa ce a trecut de siguranta ca la aia am apasat mai tare pe keia de 28)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Tocmai am schimbat un burduf la planetara de pe partea stanga. Pentru ca nu aveam presa de pivoti am ales varianta cu scoaterea pivotilor superiori. A durat aproape o ora pana am desfacut surubul care tine cei doi pivoti. Ca modalitate am desfacut piulitza pana aproape la capat(ca sa lovesc in surub si pilitza, nu numai in unul din ele) am folosit spray degripant ciocan de teflon(pe care l-am folosit ca distantier pentru a nu strica surubul) si ciocan de fier(cu care am batut in cel de teflon). Aceeasi modalitate am folosit-o si pentru surubul de la capul de bara.

Odata scoase suruburile totul simplu: scos surub planetara cu imbus de 17(prelungitor de 1 metru, operatiune facuta cu masina jos), scos etrier(cheie tubulara de 18), scos tabla deprotectie (tubulara 8), scoaterea capului de planetara cu acelasi surub de prindere a planetarei(odata scoasa planetara din fuzeta se infileteaza acel surub si se strange cu forta cu planetara in pozitie dreapta si bagat in viteza 1 ). La mine de acea siguranta nu a cedat foarte usor asa ca am strans destul de puternic. Ceea ce s-a intamplat a fost ca s-a rupt niste parti din siguranta(oricum este una de schimb in kit-ul cumparat). Dupa scoaterea capului am folosit ca referinta o inscriptie de pe capul panetarei dupa care am scos toate bilele respectiv coronitza. Am spalat totul foarte bine(nu uitati ca s-au rupt niste parti din acea siguranta).

Dupa curatirea acestora am trecut la montat totul (ungerea cu vaselina a suruburilor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

emilian2005

Studiaza tu...

De siguranta aia nu treci strangand surubul incet, incet. Trebuie prin mici socuri aplicate cu un ciocan. eu asa am procedat.

Sa stii ca ciocanul nu este o inventzie romaneasca.

By the way... surubu' este in kit pt al inlocui pe cel vechi. (tu cumperi rulmenti cu tot cu presa ???)

jignirile pastreaza-le pt tine.

Omul vroai sa auda un sfat pertinent si nu pe tine.

imi pare rau,chiar nu am intentia sa jignesc pe nimeni dar surubul tocmai pr asta e

\nu sa-linlocuiesti pe cel vechi

pat ca cel original e cu imbus si este mai scurt mult decat cel care il primesti in kit si care este mult mai lung si are cap hexagonal

deci se vede clar ca nu stii despre ce e vorba,nu te supara.

eu le0am schimbat pe amandoua si asa se scot cu acel surub

mai problematic este de scos surubul ala lung de la pivotii superiori ca rugineste gen dacia

:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. am mai auzit asa ceva aici pe forum si vreau sa aud si opiniile altora: este indicat sa se stranga toate piulitele de la brate cu 'masina pe pamant' (adica sa nu fie roata suspendata)?

Modificat de albert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piulitele de la pivoti le strangi cu roata scoasa.

Suruburile de la bucse trebuie stranse cu roata in pozitie normala de mers, alfel se vor distruge foarte rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pret burduf aprox 400 000 cod GKN 300320 PRET MANOPERA APROX 500 000 schimba la service. surubul de la bratele superioare e cu probleme de blocaj... risti sau sa nu il poti desface sau sa spargi fuzeta. nu merita riscul. capetele de planetara se scot cu surubul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In kit-ul care l-am cumparat eu surubul era perfect la fel cu cel de pe masina asa ca l-am pus pe cel nou, cu toate ca nu era necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

surubul din kit e pentru masina nu pentru scos capul. Cel pentru scos il are atelierul auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca vrei sa o skimbi acasa ce faci? te duci la atelierul auto?

in multe cazuri se distruge capatul surubului cand desfaci planetara cu el asa ca foloseste-l pe ala din kit pt operatiunea asta in special ca este dintr-un material mult mai moale decat cel cu imbus care este pe masina.

Pama acum laus mi s-a parut ca stie cel mai bine ce are de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prietene schimb la mine la service cel putin 2 seturi pe zi. CRede-ma nu merita sa te chinui acasa fara scule sa-l schimbi. daca ai avea scule e altceva dar nu cred ca le ai .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca de abia imi platesc ratele?

cat mi-ai fi luat sa le skimbi?

in cat timp ma programai?

cati km trebuia sa mai fac, cu vaselina abraziva in planetare ca sa ajung la service?

topicul acesta se adreseaza celor care vor si au ceva cunostinte (dar nimeni nu le stie pe toate) ca sa isi rezolve singuri problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manopera maxim 500 000 lei . in juma dev ora e rezolvat. daca ai avea sculele mele si un cric crocodil le-ai putea scimba si tu relativ usor in o ora . oricum daca sunt sparte nu e sigur ca scapidoar cu burduf schimbat...s-ar putea ca in max o luna sa iti bata planetara.

max 500 000 lei . daca erai din timisoara le faceam gratis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce pot sa zic? la prima mi-a luat 3 zile ca nu am avut imbus de 17 apoi nu am stiut cum iese capul planetarei si mi-a fost frica sa fortez.

la a doua mi-a luat o ora-doua sa desfac surubul pivotilor superiori si inca o ora sa desfac, spal planetara si apoi sa o remontez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bacau

burduf cu tot ce trebuie (colier, vaselina....) = 500.000

manopera = 200.000

E f. putin daca tinem cont cam cat ar costa inlocuirea planetarelor. Parerea mea e ca ar trebui inlocuite preventiv (eu asa am facut :( ).

La 90% din Passat-urile aduse de afara le crapa burdufurile in primele luni pe soselele romanesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-a scos ieftinake manopera.

Problema intervine cand le gasesti tiate si orice Km facut cu ele asa iti mananca din viata planetarelor. Atunci intrii in primul service si nu te mai uiti cat costa. (eu am dat jos scutul motorului sa imi skimb uleiul si am vazut burdufurile taiate asa ca le-am facut la fata locului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian, ne spui si noua la ce service ai fost in Bacau de este asa de ieftin? Ai vre-un meserias de incredere? Daca da, fa-i putina reclama sa stim si noi de el! Multumim!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Meseriasul" se numeste Gabi. Service-ul lui se numeste Abirian Service parca. In spatele statiei Selena de pe Stefan cel Mare (peste drum de Registrul Comertului) este o parcare mare si acolo il gasesti si pe el. Este autorizat pentru Vw si Opel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Meseriasul" se numeste Gabi. Service-ul lui se numeste Abirian Service parca. In spatele statiei Selena de pe Stefan cel Mare (peste drum de Registrul Comertului) este o parcare mare si acolo il gasesti si pe el. Este autorizat pentru Vw si Opel.

Merci mult Ciprian, stiu de el, dar nu stiam ca este asa de ieftin! Multa bafta!

Modificat de albert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat burdufii la ambele roti singur,in aprox. o ora.Cea mai simpla varianta atunci cand ai rampa sau canal e sa dai planetara toata jos.Eu am jante de aliaj, si nici pe astea nu le-am desfacut, am scos doar capacelul, am desfacut surubul cu cap imbus (de 15 parca), apoi am desfacut planetara de pe flansa ce iese din cutia de viteze- e prinsa in 6 suruburi. Acum se poate scoate toata planetara foarte simplu afara. Mentionez ca nu am desfacut nici un surub la roata, nici un pivot, brat, nimic. In kit era surub identic cu cel scos(cu cap imbus- 45RON bucata). Dupa ce am dat burduful vechi in spate, am lovit cu un ciocan de plastic in capul de planetara, si acesta a iesit destul de usor peste siguranta elastica care il retine. De bagat se baga la fel, cuo usoara bataie. Kitul continea: burduful, 2 pungulite cu vaselina, cele 2 coliere, surubul, siguranta elastica, saiba lata(inelul) din interior si bucsa nemetalica (dintr-un material plastic negru).

Sper sa va ajute,oricum cred ca e cea mai simpla varianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ahaa.... deci asa se face de termina mecanicul repede.

mie mi-a fost extrem de frica sa nu pierd uleiul din cutie cand desfaceam planetara de acolo asa ca am desfacut pivotii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramane pe cutie capul care etanseaza impreuna cu flansa de pe care se demonteaza planetara, deci nici un risc cat de mic sa pierzi uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un service in Baneasa, Amiauto, mi-am schimbat un burduf de planetara la iei, 500.000 burduful +300.000 manopera a durat jumatate de ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are filet normal (il desfaci spre stanga). Daca nu se desface, sudeaza-i un surub mai mare pe el si se poate apoi desface, oricum in kitul de burdufi se gaseste acel surub nou. S-a mai discutat la -- Burdufuri planetare-

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!