Jump to content

Filtre K&N


oaspetele
 Share

Postare recomandată

Si eu am zis destul de clar ; fata modificari interne, evacuarea +admisia = 0 ; sau zgomot si atat..si prin faptu ca masina trage aer cald pierdeti cuplu si putere ; +praful care intra in motor....spor la "tiuning" !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare!

 

Detin masina din semnatura, G6 motor 1.6 TDI 77 kw / 105 cp din 2011.

 

Am fost foarte constrans inainte de a lua decizia de a-mi achizitiona si monta faimosul filtru de aer K&N 33-2865 din cauza multor speculatii ale necunoscatorilor. De o saptamana am inceput documentarea...

 

http://www.knfilters.com/search/product.aspx?prod=33-2865 - aici gasim detaliat produsul chiar la pagina producatorului.

 

http://www.amazon.com/33-2865-High-Performance-Replacement-Filter/product-reviews/B000E5U4O8 - aici gasim peste 100 de reviewuri de la utilizatori al acestui filtru, oameni care au si 2-3 masini si si-au pus chiar pe toate...toate reviewurile vobesc la superlativ si spun ca este" just as advertised " a.k.a face exact ce spune producatorul!

 

Am 2 prieteni care au acest filtru pe masinile lor - 1 e un Suzuki SX4 pe benzina si credeti-ma...de cand si-a pus acel filtru masinuta aia parca e pe steroizi! ( pentru ca este mica ). Iar celalalt prieten are un Audi A6 TDI care la fel, si-a pus filtrul si masina are performante simtitor mai bune!

 

Eh, am facut si eu nebunia si l-am luat cu 225 lei ( un pret f ok avand in vedere ca producatorul il vinde la 65 de euro + TVA! ) am verificat filtrul si este original made in USA - Californa.

 

Acum ce pot spune de acest filtru si cum se comporta pe masinuta mea? pai am urmatoarele de comentat:

 

- dupa ce l-am instalat am zis sa scot micuta bestie la o tura...vreau sa spun ca din momentul in care i-am dat talpa...cam pana la 2000 de ture a fost o diferenta micuta...DAR intre 2000 si 3500 de ture...o diferenta simtitoare! MARE! am plecat cu viteza 1 cu scartz, a 2-a si putin si cu a 3-a! lucru care nu l-am reusit niciodata! Motorul se aude mai nervos ( in sensul bun ) are o turatie fina ca un tigru

- consumul este simtitor scazut! in mod normal imi ia intre 8%-9% in oras consum in conditiile de trafic ale Bucurestiului...uneori chiar si 10 cand este bara la bara. EH vreau sa spun ca ieri am fost cu 2 prieteni in masina deci eram 3 insi si mi-a scos un consum de 7.2% si era ceva trafic! Niciodata nu am avut acest consum in conditii de trafic! Abia astept sa o scot la drum lung sa vad cu adevarat ce poate :D  :Driver:

- foarte usor de montat! desurubezi 8 suruburi, scoti filtru vechi, il bagi pe asta nou, pui inapoi carcasa si incepi si insurubezi la loc...operatiune care a durat 10-15 minute.

 

Deci pentru cei care sunteti indecisi daca merita aceasta investitie, eu va garantez ca NU VETI FI DEZAMAGITI! era un tip care a scris un review si il citez" don't have second thoughts, just fucking buy it! " si ii dau perfecta dreptate!

 

Ah, am uitat sa spun: power increase-ul este intre 5% si 8%. Eu cred ca mie mi-a marit-o chiar cu 8%, deci pot spune ca am 113 cp, si nu 105 :)) 

Modificat de tibianto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa mai deja ai un GTR :))

Asa faceai? :))

Lasand gluma la o parte...

 

Modificat de Fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe bune ????!!!!! Pfff si eu care nu l-am cumparat pana acuma pt ca nu l-a laudat nimeni :O deja am dat comanda…de doua ! Ca sa castig 20 cp ! Celalalt il pun la aerul conditionat sa creasca puterea de la 12.000 btu la 18.000 !!! Iti dai seama ce ar fi masina ta fara filtru deloc ?!?!?! Mare avion, mare racheta…duceti-va ma nene daici si cantati la alte mese, mai ales astia care aveti ceva de castigat din reclamele astea…s-au dovedit destule pana acum iar pt cei inapti le mai spunem inca o data ca este ilogic ca un element filtrant sa ofere putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi fac deloc reclama ca nu am de ce! este pur si simplu parerea mea ca simplu consumator si nu cred ca este cazul sa ai o astfel de atitudine! 

Credeam ca acest forum este pentru a-ti impartasi parerile despre anumite produse si nu sa ii critici pe altii de parerea lor!

Este dreptul fiecarui om sa-ti exprime parerea despre ori-fucking-ce! NICI eu nu am crezut ca un filtru de aer iti poate da putere si reduce consumul, iar timp de 3 ani de zile imi tot ziceau prietenii mei sa-mi iau dar am fost incapatanat si nu am vrut / nu am crezut ca este adevarat. Acum ca l-am incercat si m-am convins pe propria piele, am vrut sa impart si cu altii ce concluzie am tras. 

Ca tu nu crezi, este problema ta. Si despre filmuletele alea, uite cat mult imi pasa  :mop: . Repet, pe propria masina am constatat acele lucruri! NO BULLSHIT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ai luat in calcul ca filtrul ce il aveai pe masina sa fi fost cumva imbacsit sau sa nu mai fi avut calitatile filtrante necesare?In cazul acesta se poate observa diferenta de care vorbesti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci cand l-am scos, nu era foarte prafuit daca la asta te referi, ar mai fi mers ca era un filtru MAHLE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tibianto : eu iti dau dreptate. Am filtru kn panel si am simtit o foarte mica diferenta. Puterea aparent a crescut putin. Se tureaza putin mai rapid si consumul este mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum un filtru de aer îmbâcsit reduce performantele motorului, la fel și un filtru, care permite un flux de aer mai bun, îmbunătățește performantele. Poate ați observat și la aspirator ca un filtru textil, permite o mai buna aspirare decât unul de hârtie. Din câte am înțeles, filtrele k&n sunt textile, și au doar 30mm grosime, fata de 70mm la cele standard.

Însă la partea filtrării, e foarte posibil sa stea mai prost decât un filtru obișnuit din hârtie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt textile,este un material compozit (reteta secreta :lol: k&n).

Exista masini cu filtru aer textil (japoneze+asiatice).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cutia de la K&N scrie ca este din bumbac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este din bumbac natural ranforsat in conbinatie cu alte " nebunii secrete " de ale lor :) 

Il am de 2 saptamani si sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare, a pus cineva filtru aer sport K&N pe un Passat 2002, AVF 131CP? Este vreo diferenta la tras? Trage mai bine cu el? In legatura cu sunetul, se cunoaste intr-adevar sau sunt doar basme? Daca are cineva un video cu un astfel de filtru pe un astfel de Passat, rog sa il posteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Exista tuneri seriosi care.au facut probe pe.dyno la tdi cu si fara filtru, contrar asteptarilor nu au obtinut nici o crestere de putere fara filtru. Cautati pe youtube. E vorba de un 1,9tdi de 250cai ,seat parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
mihaighimpu

Am filtru aer K&N pe golf 5 gt 1.4 tsi 125kw in carcasa originala.Dupa observatiile mele dar si altora,ce au mers cu masina,urca mai rapid in ture si sunet mai ok in turatii peste 3000!Sunt multumit prin prisma celor doua lucruri si avand kit de service,tot de la K&N,filtrul poate fi folosit zeci de mii de km,fara a fi necesara inlocuirea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!