Jump to content

Autoworld Cluj


raduking
 Share

Postare recomandată

lasa ca nici cu Skoda nu imi e rusine....am avut si acolo o situatie neplacuta...sau poate am eu acest "dar" de a da peste oameni total neprofesionalisti...spre exemplu fac programare inainte cu doua saptamani cu un seat leon...revizie 15000 + ITP...imi zic ca dureaza maxim 2-2 ore...si stau sa astept...asta de la 9 dimineata...si la 13 imi spun ca e gata cu revizia si sa astept la ITP...si se face 15...16...nimic...la 16.30 ma duc la consilier si-mi spune ca mai sunt masini in fata...ma duc in spate la ITP si vad ca seatul meu statea frumos la o parte si intra la ITP care cum vroia (eu facusem programare) la care binenteles ca ma crizez (putin) si fac scandal la consilier...aceste merge sa vada cum stau lucrurile la ITP...tipu de acolo spune ca nu mai are timp ca la 17 pleaca...si dupa rugamintile consilierului imi ia masina la verificare si-mi spune ca face verificare doar ca sunt eu client si prostii de astea, ca imi face o favoare...pfaai si mai tare m-am crizat...ca dupa programare de 2 saptamani ma tin 8 ore in service...binenteles ca m-am dus direct la director...dupa care au urmat telefoane de scuze si "Cum vi s-au parut serviciile noastre?" :(

Modificat de PaulAdrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • msclemike

    6

  • SEBAS

    5

  • PaulAdrian

    5

  • videosergiu

    4

nici vorba in afara de asa ceva.astea habar n-au ce iti merge pe masina si ce nu.atit ca au piesele originale ca altfel sa lucreze ca si service particular ar pierde sigur clienti.eu m-am du-s pt o masina noua sa ma interes si cica ma suna ei mai tirziu in ziua respectiva.m-au sunat dupa 2 saptamini.le-am spus nu multumesc. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea, este ca asa cum femeia merge la un singur ginecolog (cel putin asa ar trebui) asa si noi trebuie sa ne gasim cate un mecanic care sa ne fie si pe plac : meserias bun si preturi decente. Eu unul ma consider fericit din acest punct de vedere, am un mecanic la care pot apela oricand am o problema si nici nu rupe pielea de pe tine, de aceea la el se merge cu programare. La noi in Brasov la dealerul VW, eu nu am fost la ei pana acum , cica ramai fara chiloti pe tine scuzati expresia si nici nu te lasa sa stai in service langa masina sa vezi ce-ti face. E un fel de jaf la drumul mare, adica daca tu nu vrei sa-ti schimbi placutele de frana in acel moment ei te pun in fata faptului implinit .

Asa ca urez bafta celor care nu au inca un mecanic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

N-am mai fost pe la Autoworld de 1 an jumate dar saptamana trecuta a trebuit sa trec pe la ei ca auzeam oun scartait suspec pe fata.Desi ma asteptam la o programare pe o saptamana, inginerul de acolo mi- a bagat masina intr-o jumate de ora. Cand l-am intrebat cat ma costa, mi-a propus un program de verificari de vreo 15 operatii gratuite printre care se afla si verificarea ceruta de mine. Asta era doar inceputul, am aflat ca placutele pe fata mai merg vreo 2000 km iar bataia era de la bucsele de la stabilizator. Supicios am cerut sa le vad la care inginerul de acolo m-a poftit inauntru fara nici o retinere si nu numai atat ci mi-a propus si o reducere de 20% la piese si 10 la lucrare. Binenteles am acceptat am stabilit ca ma intorc pe la 4. Cand am revenit, inginerul atunci imi parca masina in fata GATA SPALATA si cu huse pe scaun si volan(am ramas impresionat).

Factura finala 410 ron(mai ieftin decat la mecanicul meu)

A doua zi m-am uitat la ei pe site si am vazut o serie de oferte(ex:montare alarma 310 ron; schimb ulei 190 ron.....).

Parerea mea e ca se resimte criza si la ei si acum atrag clienti cu ofertele astea. Eu cred ca o profit in continuare de pe ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Toate bune si frumoase cu Autoworld Cluj pana la revizia de 30000 km .Dupa ce am facut revizia am mers cu masina doua zile si cam 5 zile a stat in garaj si din pura intamplare am vazut jos partea din dreapta fata o pata care s-a dovedit a fi motorina.Deschid capota surpriza filtrul meu de motorina pierde carburant in veselie pe la suruburile din partea superioara :angry: asta este calitatea de service suntem obligati sa facem reviziile la ei pt garantie poate preferam sa o facem la ei datorita faptului ca platesti pt un lucru care se vrea facut de calitate, care teoretic trebuie sa fie facut de profesionisti si de un personal calificat care face asa ceva zilnic.Maine voi duce masina inapoi si voi face o reclamatie la directorul de service .Asa de greu e sa faci un lucru cum trebuie ? si platim si o groaza de bani pentru revizii manopera, ''piese de origine'' samd .O adunatura de diletanti voi cauta alt service pe viitor pt revizii Auto Top Mures sau D&C Oradea dar la Autoworld nu ma mai intorc ! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate bune si frumoase cu Autoworld Cluj pana la revizia de 30000 km .Dupa ce am facut revizia am mers cu masina doua zile si cam 5 zile a stat in garaj si din pura intamplare am vazut jos partea din dreapta fata o pata care s-a dovedit a fi motorina.Deschid capota surpriza filtrul meu de motorina pierde carburant in veselie pe la suruburile din partea superioara :angry: asta este calitatea de service suntem obligati sa facem reviziile la ei pt garantie poate preferam sa o facem la ei datorita faptului ca platesti pt un lucru care se vrea facut de calitate, care teoretic trebuie sa fie facut de profesionisti si de un personal calificat care face asa ceva zilnic.Maine voi duce masina inapoi si voi face o reclamatie la directorul de service .Asa de greu e sa faci un lucru cum trebuie ? si platim si o groaza de bani pentru revizii manopera, ''piese de origine'' samd .O adunatura de diletanti voi cauta alt service pe viitor pt revizii Auto Top Mures sau D&C Oradea dar la Autoworld nu ma mai intorc ! :)

problema rezolvata cu promptitudine de personalul service Autoworld :) pacat ca ramai cu un gust amar cu toate ca exista si oameni de mare calitate acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intamplator cunosc si eu pe unul din consilierii de la Autoworld si pot sa spun ca e cel mai mincinos om pe care il cunosc. Nu inteleg de ce mergeti acolo cand exista BIF COM care e de 10 ori mai bun decat ei si e si mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna din nou!

Dupa cum v-am promis, am revenit cu impresii noi de la Autoworld: mi-am programat masina ieri la 5 pt oferta de schimb ulei, ca sa mai profit si eu de pe ei pana nu trece criza.Multumit ca si data trecuta(desi nu mi-au mai spalat masina de data asta), factura aprox 195 lei ulei+filtru ulei si intretinut filtre(???), dar am o intrebare pt cei ce se pricep: mecanicul meu imi ceruse initial pt ulei si filtru 170 lei. iar la Autoworld mi-au luat 190 lei si inginerul de acolo mi-a zis ca imi da garantie 15000 km. Eu nu ma prea pricep, dar ii normal sa fie diferenta asa mica intre reprezentanta si un atelier , sau sunt si ceva chitibusuri ce ar trebui sa le stiu(tip ulei, tip filtru ), si ce inseamna @intretinut filtre????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intretinut filtre = suflarea filtrului de polen si de aer cu aer comprimat si purjarea filtrului de motorina (daca permite asta)

Un filtru de ulei facut pe vapor este sub 10 RON. Un filtru MANN/MAHLE/PUFLUX/PUROLATOR etc. se invarte pe la 20RON

Uleiul MOL, Texaco, etc. este mult mai ieftin decat Castrol,Aral,Mobil. Pe de alta parte, un service mare poate cumpara uleiul la ambalaje mari (208 l in loc de 4-5 litri) din care sa scoata cat ulei este necesar la un schimb ceea ce duce la o reducere de pret de aproximativ 25%. Plus ca la cantitati mari achizitionate se pot face discounturi mari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intretinut filtre = suflarea filtrului de polen si de aer cu aer comprimat si purjarea filtrului de motorina (daca permite asta)

Un filtru de ulei facut pe vapor este sub 10 RON. Un filtru MANN/MAHLE/PUFLUX/PUROLATOR etc. se invarte pe la 20RON

Uleiul MOL, Texaco, etc. este mult mai ieftin decat Castrol,Aral,Mobil. Pe de alta parte, un service mare poate cumpara uleiul la ambalaje mari (208 l in loc de 4-5 litri) din care sa scoata cat ulei este necesar la un schimb ceea ce duce la o reducere de pret de aproximativ 25%. Plus ca la cantitati mari achizitionate se pot face discounturi mari...

Pe factura in dreptul uleiului imi apare CST505.01, am sunat la autoworld si mi-au spus ca CST=CASTROL iar filtrul de ulei este originar vw si ca mi-au mai lasat aprox 200 g de ulei in portbagaj(verific maine acum nu mai am chef sa cobor pana la masina).

Merci r&d pt informatii, acum m-am mai linistit!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am mai fost pe la Autoworld de 1 an jumate dar saptamana trecuta a trebuit sa trec pe la ei ca auzeam oun scartait suspec pe fata.Desi ma asteptam la o programare pe o saptamana, inginerul de acolo mi- a bagat masina intr-o jumate de ora. Cand l-am intrebat cat ma costa, mi-a propus un program de verificari de vreo 15 operatii gratuite printre care se afla si verificarea ceruta de mine. Asta era doar inceputul, am aflat ca placutele pe fata mai merg vreo 2000 km iar bataia era de la bucsele de la stabilizator. Supicios am cerut sa le vad la care inginerul de acolo m-a poftit inauntru fara nici o retinere si nu numai atat ci mi-a propus si o reducere de 20% la piese si 10 la lucrare. Binenteles am acceptat am stabilit ca ma intorc pe la 4. Cand am revenit, inginerul atunci imi parca masina in fata GATA SPALATA si cu huse pe scaun si volan(am ramas impresionat).

Factura finala 410 ron(mai ieftin decat la mecanicul meu)

A doua zi m-am uitat la ei pe site si am vazut o serie de oferte(ex:montare alarma 310 ron; schimb ulei 190 ron.....).

Parerea mea e ca se resimte criza si la ei si acum atrag clienti cu ofertele astea. Eu cred ca o profit in continuare de pe ei

Am citit si eu de promotia cu verificarile de primavara gratuite(se fac pina in 15 mai,pe site-ul firmei scrie ce se verifica).Ma interesa in special pt.reglarea farurilor,(ca fiindu-mi lovita in parcare,dupa inlocuire bateau cam aiurea).Primirea,foarte amabila,la consilier,m-am interesat si de istoricul masinii,s-a uitat si mi-a zis in mare,ce ma interesa:schimbare distributie(cand si ce), eventuale accidente,Km reali,ca sa fiu sigur ca corespunde cu cartea.Spre uimirea mea mi-a spus(verbal)aceste date(chiar si ce nu scria in cartea service:2 bobine inlocuite,switch pedala frana),dar n-a vrut sa-mi printeze,ca a zis ca nu e voie!?Ma rog in mare multumit,dar preturile...cam astronomice.Mi-a gasit la verificare ca trebuie schimbate bucse bara stabilizatoare si aparatori plastic telescop spate.Juniorul meu,a intrebat cu tupeu daca nu ne si spala masina gratis si :) surpiza a zis ca da,dar fiind ora 18 nu mai era nimeni la spalatorie,asa ca :angry: asta e...Despre preturi,in schimb am constatat ca sunt cam mari,am intrebat de schimbarea lichidului de frana si a zis ca e 200RON :blink: Din ce am mai citit pe aici se poate in alte parti si la 100,acuma nu stiu daca e asa.Lichidul care-l vand ei costa 250ml/22.4Ron,deci 1L ar fi 88 Ron,dar tinand cont ca ei il cumpara in butoaie,le iese mult mai ieftin,schimbarea se face automatizat prin suprapresiune,tinand cont de asta,mi se pare mult 200Ron.Probabil si la alte operatii preturile sunt mari.

L.E. Sa nu uit,ce nu mi-a placut,ca n-ai acces in hala da reparatii,.mie care-mi place sa stiu ce se face la masina,nu-mi place chestia asta.Prefer un mecanic unde sa pot vedea ce face si sa mai si "prind" cate ceva ce nu stiu,ca sa-mi fac eu in viitor unele reparatii. ^_^ care se pot face si acasa si inca nu le stiu smecheria...

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sapatamana viitoare ii aduc lui tata un Bora 1.9 tdi 110k km din Franta si urmeaza sa-i schimb uleiul si curea de distributie si role. As apela la Autoworld pentru garantie dar si pt oferta lor de reduceri, rugamintea mea este pentru cei care au mai fost pe acolo sa-mi dea ceva sfaturi despre atmosfera de acolo(eventual daca stiti vreun mecanic sau inginer de acolo) pt ca as vrea sa-i dau la tata masina fara probleme. Am citit pe forum tot felul de opinii pro si contra, dar as vrea sa stiu ceva mai concret cum trebuie sa procedez si la cine sa ma duc.As prefera opinii de la cei ce au trect pe acolo mai recent pt ca am inteles ca s-a schimbat generatia aceea de increzuti(am avut in trecut niste experiente neplacute ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si eu de promotia cu verificarile de primavara gratuite(se fac pina in 15 mai,pe site-ul firmei scrie ce se verifica).Ma interesa in special pt.reglarea farurilor,(ca fiindu-mi lovita in parcare,dupa inlocuire bateau cam aiurea).Primirea,foarte amabila,la consilier,m-am interesat si de istoricul masinii,s-a uitat si mi-a zis in mare,ce ma interesa:schimbare distributie(cand si ce), eventuale accidente,Km reali,ca sa fiu sigur ca corespunde cu cartea.Spre uimirea mea mi-a spus(verbal)aceste date(chiar si ce nu scria in cartea service:2 bobine inlocuite,switch pedala frana),dar n-a vrut sa-mi printeze,ca a zis ca nu e voie!?Ma rog in mare multumit,dar preturile...cam astronomice.Mi-a gasit la verificare ca trebuie schimbate bucse bara stabilizatoare si aparatori plastic telescop spate.Juniorul meu,a intrebat cu tupeu daca nu ne si spala masina gratis si :) surpiza a zis ca da,dar fiind ora 18 nu mai era nimeni la spalatorie,asa ca :icon_thumright: asta e...Despre preturi,in schimb am constatat ca sunt cam mari,am intrebat de schimbarea lichidului de frana si a zis ca e 200RON :rolleyes: Din ce am mai citit pe aici se poate in alte parti si la 100,acuma nu stiu daca e asa.Lichidul care-l vand ei costa 250ml/22.4Ron,deci 1L ar fi 88 Ron,dar tinand cont ca ei il cumpara in butoaie,le iese mult mai ieftin,schimbarea se face automatizat prin suprapresiune,tinand cont de asta,mi se pare mult 200Ron.Probabil si la alte operatii preturile sunt mari.

L.E. Sa nu uit,ce nu mi-a placut,ca n-ai acces in hala da reparatii,.mie care-mi place sa stiu ce se face la masina,nu-mi place chestia asta.Prefer un mecanic unde sa pot vedea ce face si sa mai si "prind" cate ceva ce nu stiu,ca sa-mi fac eu in viitor unele reparatii. ^_^ care se pot face si acasa si inca nu le stiu smecheria...

Uite o smecherie la Autoworld: si mie mi-a zis ca lichidul de frana costa 200 ron, dar daca iti da reducerea la piese(lichid) si la lucare si daca mai semnezi ca refuzi testu de frana "cerut de lege", ajungi undeva pe la 110-120 si cred ca iti spala si masina daca mai mergi cu Juniorul. Am aflat si eu de la o sursa sigura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da pana cand e reducerea?Si daca refuz testul de frana,nu risc daca nu iese frana ca lumea si ei se spala pe maini?Cat costa testul ala?Ca altfel imi convine metoda schimbarii cu suprapresiune,care nu stiu daca o mai au in alt service.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da pana cand e reducerea?Si daca refuz testul de frana,nu risc daca nu iese frana ca lumea si ei se spala pe maini?Cat costa testul ala?Ca altfel imi convine metoda schimbarii cu suprapresiune,care nu stiu daca o mai au in alt service.

cred ca testul din cate mai tin minte ca mi-a zis inginerul ca 30-40 ron. Iar pe site-ul autoworld scrie ca verificarea ii pana la jumatea lui martie.Treaba cu neefectuarea testului si cu riscul, sincer nush!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Deci sa scurtam povestea....in ultima vreme care a-ti mai fost pe la Autoworld sunteti multumiti, trebuie sa imi fac programare la Bifcom (au sculele necesare si oameni calificati dpdv mecanic?) sau Autoworld si nu stiu care sa o aleg...am inteles partea cu pretul mare, trecem peste asta, dar nu vreau sa-mi gases suruburi prin masina sau patata pe interior dupa cum au spus colegii de mai sus, la Autoworld pot sta langa masina cand lucreaza la ea? Multumesc.

Modificat de msclemike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Ceri expres sa stai langa masina. Vei primi un ecuson, iar poi poti sta langa masina.

2. Nu ma pot pronunta cat de bine fac o lucrare (pentru ca nu sunt de meserie), dar daca nu au facut ceva cum trebuie beneficiezi de garantie pe lucrare.

3. Daca masina e in garantie ar fi bine sa faci lucrarea la un dealer autorizat.

4. Eu am avut mare show cu ei (protectia consumatorului, judecata, etc), dar de atunci lucrurile s-au schimbat in bine. Dar tot nu pot sa iti zic sa te duci LINISTIT acolo :icon_thumright:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a parut ca au lucrat rezonabil la masina (Golf V 1,9 TDI 105PS), de fiecare data cand am avut programata revizia la ei, cu o mentiune: nu aveau Castrol Edge si, drept urmare, veneam cu uleiul in sacosa. Am avut de fiecare data meciuri cu ei legate de acest subiect, care se rezolvau tot de fiecare data cu un telefon la Dl. mezei (preferam sa nu fiu nevoit, insa devenea repede clar ca asta era singura rezolvare). Pentru revizii, baietii aveau nevoie de 3-4 ore, interval in care evident nu pazeam masina. Lasam tot inauntru (navi, USB stick, iPod, bani, etc.) si niciodata nu mi-a lipsit nimic.

Legat de lucrari de tinichigerie/vopsitorie nu stiu cum lucreaza, doar ca au timpi de programare infernal de lungi (2-3 luni). Pentru interventii de acest tip, recomand cu caldura deosebita service-ul Robot (dealer VW/Audi) Baia Mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ora 3 am programare la Autoworld sa-mi faca o inspectie la masina sa vedem de unde am pata aceea de la lichidul servo, ; nu prea am tragere de inima sa merg la ei pt ca dupa ce mi-am adus masina de dincolo am fost la ei sa imi programeze BC-ul din germana in engleza...am lasat masina intrarea din fata, i-am dat cheia la unu in costum si domnu respectiv s-a urcat in ea conducand-o in forja pana in spate (oare nu s-a gandit ca-l vad eu?) la fel si cand mia adus-o, nu vreau sa ma gandesc ce fac ei cu masina daca nu sunt acolo (ma refer cla cum se comporta cu ea: manopera, ingrijire etc), revin cu impresii dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit!

Se pare ca era piscat furtunul de la servo, au taiat cam cm din el si l-au prins la loc, cand invart in dreapta -stanga de pe loc vibreaza volanul, probabil nu s-a facut inca ungerea completa pt ca mi-au schimbat si uleiul de servo, sper sa isi revina.

TOTAL distractie: manopera (dat jos scut-taiat furtunul meu-pus inapoi scut-golit ulei servo vechi-bagat ulei servo nou) + 1l (sau cta are nu stiu sigur) ulei servo = 170ron

P.S. Am dat o fuga pe geam...si se pare ca tot nu au rezolvat...iar a aparut pata de ulei...!

Modificat de msclemike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite o smecherie la Autoworld: si mie mi-a zis ca lichidul de frana costa 200 ron, dar daca iti da reducerea la piese(lichid) si la lucare si daca mai semnezi ca refuzi testu de frana "cerut de lege", ajungi undeva pe la 110-120 si cred ca iti spala si masina daca mai mergi cu Juniorul. Am aflat si eu de la o sursa sigura

Acum c-au trecut concediile,fost pe la Autoworld sa vad daca au lichid de frana sa iau si sa schimb la alt service mai ieftin.dar lichidul costa 59 Ron/l,deci 2l ar fi cca 120Ron.Reducere nu se da decat daca-l pui la ei...La alt service,schimbarea cu lichidul meu(manopera e cam 60 ron,deci as ajunge la 180 Ron.La Autoworld,manopera este 110 cu reducere,dar lichidul pe care-l pun ei din butoi,fiind mai ieftin,ies cu tot cu reduceri la 160 Ron,dupa cum zicea consilierul pe care l-am intrebat si face si test de frana;deci raspund de eficienta franarii.Asa ca probabil voi alege aceasta varianta,fiind in acest caz mai ieftina.O sa intreb si daca primind un ecuson,pot participa la actiunea de schimbare,cum spunea colegul @rex.Sper sa nu fie probleme,nefiind o operatie complicata si oricum se face automatizat.A avut cineva probleme cu franele dupa ce a fost pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand faci rezervarea sa spui ca ai vrea sa asisti la "operatiune". Mie mi-a spus ca e ok si apoi mi-au dat ecuson, fiindca numai asa ai access in hala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...VW Cluj nu au un furtun pe stoc...mai exact furtunul de retur de la radiator a lichidului de racire pana la caseta de directie. Magazin cu piese care sa-l aiba sau un service mai dotat nu stiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat-o la Autoworld...foarte amabil a fost domnul Dorin Lepsa care s-a ocupat de masina, a fost ok...in schimb cei de la Bifcom unde am apelat prima data nevr

Modificat de msclemike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am facut o programare la service pt ziua de vineri. Am specificat ca vreau sa asist la lucrare si mi-a spus ca e ok. :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!