Jump to content

Material scaune si cotiera


rvacaru
 Share

Postare recomandată

Am facut curat prin masina ieri si am observat ca scaunele si cotiera prezinta ceva urme de "uzura". Inca nu sunt 100% convins ce este, pare o tendinta de destramare a materialului in zonele cu "frecus". Cotiera in special in partea din fata (varful in care loveste cotul cand schimbi vitezele).

Vreau sa insist cu solutia de curatat sa fiu sigur ca nu e mizerie... daca constat ca e uzura, am sa cer scaune/cotiera noua.

Am vazut ca si nemtii au avut probleme, culmea mai mult cu scaunele de RS. Revin cu detalii si eventual poze imediat ce le fac rost :))

Hmm, exemplu de scaun RS (masina are 4200 km).. se pare ca unele loturi de huse de scaune au probleme...

post-74-1185191072_thumb.jpg

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...e absolut normal sa se "uzeze"!! insa acea uzura pe care o invoci tu depinde cat de pronuntata e,cat timp ai mers cu masina...una e la o masina cu 300.000 km si alta e la o masina cu 10.000!! sunt si eu curios sa vad poze (parerea mea e ca e murdar materialul)

Am vazut poza...nu prea imi pare a uzura! eu zic ca a fost patat materialul , s-a incercat curatarea zonei si a rezultat o scamosare!! uzura la materialul de la scaune nu acolo apare! mai in fata,in partea stanga(in zona unde atingi cand te urci in masina)! nu cred ca exista contact intre posterior si zona din poza(pata)!!

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea are 24mii km. O sa fac poze in seara asta, sunt si eu curios. La prima vedere (cand am fost sa cumpar masina) materialul de pe scaune mi s-a parut foarte robust si fara probleme. Dar parca nu imi place cum evolueaza.

O sa incerc sa fac niste poze cat mai clare sa se inteleaga despre ce vorbesc.

Ca si solutie de curatat (pentru plafon si stalpi a functionat perfect) am folosit SONAX ( http://www.sonax.de/sonax-d/katalog_produc..._product=321200 )

LE: Am fost acum si am frecat bine bine cotiera, pare ca urmele de alta culoare s-au dus, si nu vad sa fie uzura. Astept cu interes sa se usuce sa vad ce "culoare" are.

Sincer, sper sa fi deschis topicul degeaba :))

@garfiled: si mie mi se pare poza cam ciudata...

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

43.000 si aproape 2 ani

nici un pic de uzura

:D (si stau cu mana pe cotiera tot timpul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"io" am urcat intr-o Octavia cu 150.000 km(de firma) si n-avea deloc probleme la materialul de la scaune! Volanul era putin tocit(nu mult dar sesizabil)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca si cotiera mea s-a "reparat"... Eu zic sa lasam topicul deschis, just in case...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut curat prin masina ieri si am observat ca scaunele si cotiera prezinta ceva urme de "uzura". Inca nu sunt 100% convins ce este, pare o tendinta de destramare a materialului in zonele cu "frecus". Cotiera in special in partea din fata (varful in care loveste cotul cand schimbi vitezele).

Vreau sa insist cu solutia de curatat sa fiu sigur ca nu e mizerie... daca constat ca e uzura, am sa cer scaune/cotiera noua.

Am vazut ca si nemtii au avut probleme, culmea mai mult cu scaunele de RS. Revin cu detalii si eventual poze imediat ce le fac rost :)

Hmm, exemplu de scaun RS (masina are 4200 km).. se pare ca unele loturi de huse de scaune au probleme...

hmm... ce tapiterie ai tu? jumatate piele jumatate textil? (ca la megane? :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e de la mine poza. Din fericire tapiteria si cotiera mea se pare ca sunt ok :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar exista asa ceva la octavia? tapiterie mixta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pare ca RS are asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

ati curatat careva in spalatorie tapiteria? eu am 30000km si tapiteria mea are urme cam multe de mizerie care cred ca doar la o curatatorie vor iesi, costa vreo 250 ron, curata tot : scaune, plafon, mocheta, panouri usi..........ce ziceci oare se uzeaza panza ??? merita sa o curat ??? se curata frumos ??? petele ies ??? daca a curatat careva tapiteria rog sa lase un post aici

multumesc

Modificat de lucim23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu ar cam trebui sa curat tapiteria, am 2 copii si e cam greu de tinut curata :coffee_lol: acum insa cred ca a trecut vremea de curatat tapiteria pentru ca a venit vremea rece si cred ca e nevoie sa lasi masina in soare cateva ore bune pentru a se usca complet. acum depinde si de cum e curatata. cumnatumiu si-a dus masina la curatat tapiteria si era vreme rece si nu a lasat sa se usuce, vreo 2 zile i se aburau geamurile + acum e un miros nasol in masina. daca mai e cineva care a spalat tapiteria poate ne ajuta cu sfaturi in legatura cu tipul de curatire (spalat, ceva spuma activa...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la o spalatorie locala care se ocupa de curatat tapiterii, polish ...., mi-au facut-o baietii ca noua, f multumit. Era cazul unei astfel de manevre, pt ca am deja 37.000 si tapiterie piele bej, si absolut toate mizeriile se vedeau pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dah dar la piele e altceva :coffee_lol: cred ca e mai usor de curatat si uscat, nu ca si tapiteria se stofa sau ce material o fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie mai usor, asta stiu baietii de la spalatorie. Cert e ca pretul pt piele e mai mare ca la stofa ;)

Modificat de xxnelu
Te rog sa nu mai dai QUOTE/REPLY la mesajul anterior. Foloseste Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar exista asa ceva la octavia? tapiterie mixta?

Exista si la Octavia tapiterie piele/textil si costa cam 652 EUR cu TVA incl.

Are cineva la noi in parcare pe bej si arata foarte OK.

Nu crezi ca intr-un an de zile a aflat?! Te-ai uitat la data post-ului? :icon_thumright:

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

so........ si-a dus cineva masina la curatat tapiterie pe la vreo spalatorie auto si daca daca cum au curatat-o ??? s-a deteriorat materialul (panza)???

vreau sa o duc pe a mea si nu stiu daca sa incerc sa o curat eu sau sa o duc la o spalatorie, acolo am inteles ca o curata cu un aspirator special care si scoate praful din profunzimea materialului, doar o poroblema ar fi : ramane umeazala in scaune si trebuie lasata masina cu geamurile deschise vreo 2-3 zile pana se zvanta apa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie care aveti incalzire in scaunele din fata... sa nu le ude la curatat ca e jale :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa nu le ude la curatat??? se impute materialul in momentul cand incalzesti scaunul???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ajunge umezeala la rezistentele respective... se poate lasa urat :icon_thumright: Depinde si cat de tare "uda" baietii scaunul :icon_thumright:

PS: Nu mai tin minte exact, dar parca scrie ceva si in manual...

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi nu sunt "de-al vostru" : am spalat-curatat tapiteria in luna august (ce calduri !!!) la o spalatorie. Aveam pete vechi de cafea, cola si altele. Curatarea au facut-o cu un aspirator cu spuma si uneori cu buretele. A iesit peste asteptari. Timp : cam 2 ore doi oameni. Cost : 200 RON (+ ... ca a meritat) Dupa spalare lasata de la 13.30 pana la 18. Aproape uscata. Acum cred ca e mai greu. Nu cred ca o poate face cineva la fel de bine acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!