Jump to content

Proiectoare ceata


morph3u55
 Share

Postare recomandată

Salut

Si-a montat cineva priectoarele de ceata dupa ce a cumparat masina. Eu spre rusinea mea nu le-am pus pe masina si acum as dori sa fac acest lucru. Am cerut o cotatie de pret de la unul din dealerii Skoda si am primit un pret si un termen de executie cam mari. De asemenea din raspunsul primit de la dealer ar fi reiesit ca trebuie sa-mi schimbe grila, sa-mi traga instalatia; stie cineva daca trebuie schimbata grila, fiindca eu cred ca trebuies scoase chestiile alea care sunt pe pozitia proiectoarelor; iar instalatia electrica nu este trasa deja??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu din cate stiu cablajul nu este tras inainte,deci trebuie sa platesti si instalatia electrica,e posibil sa schimbi si grila pentru ca este dintr-o bucata si trebuie decupata pentru a fi montate proiectoarele,Cred ca pretul total sare de 1200 Ron.Mise pare ca trebuie schimbat si ceva prin bord dar nu stiu sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...nu cred ca trebuie schimbata grila!! M-am interesat si eu pt un prieten si intr-adevar e foarte scump! instalatia trebuie trasa si schimbat comutatorul de lumini! Daca chiar vrei sa-ti pui,mai bine iti iei bara si proiectoare de RS! Dai niste bani dar merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Pana la urma nu a mai montat nimeni proiectoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa faci asta (cum trebuie) la Ambiente, ar trebui sa schimbi si centrala electrica. Altfel, o faci "artizanal" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem ceva cu niste cabluri trase si de aici 2 variante: un mic switch pe bord sau legare pe lampa ceata spate, ca si contact... Insa vad ca nimeni nu a mai montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Salut, vreau sa montez si eu proiectoare de ceata pe o octavia II din 2008. Poate sa imi spuna si mie cineva daca in afara de : proiector, fir de la proiector la far(cred), si butonul de aprins luminile  mai imi trebuie uun releu ceva? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

proiectoare, mufele de la ele, fir catre masa, fire catre centrala electrica, butonul de lumini si o alta centrala daca a ta nu stie de proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa imi spui si mie cum aflu daca centrala mea stie de proiectoare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am montat proiectoare pe o skoda octavia 2 fl din 2008 dar nu se aprind deloc cand dau comanda!! Am intrat pe 09 cent. electric (3C0937049 AH) si nu stiu ce sa fac mai departe, poate cineva sa ma ajute? Va rog frumos. mentionez ca masina pe am montat proiectoarele este a  cumnatului meu si a promis ca da o bere ! Va multumim!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ai facut montajul? de unde ai tras firele? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am tras firele ca dupa masina donatoare pentru ca tot noi le-am dat jos. si au fost legate exact in acelas loc. un fir la mufa din stanga si unul la una din dreapta.

14600670_1196271193762661_935209650_o.jpg

unitate.jpg

Modificat de mikutzu99
am adaugat o poza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai schimbat si comutatorul de lumini? ai tras firul suplimentar din comutator in centrala electrica?( pin 5 comutator in pin 6 mufa neagra cu 16 pini de la centrala).    ai codat centrala? 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucrarea s-a facut astfel: am cumparat proiectoarele , blocul de lumini si instalatia electrica de la o masina care se dezmembra. Am montat proiectoarele pe bara si tras firele de la proiectoare la cent. elect. si am schimbat blocul de lumini si atat!! Dupa asta am pus vcds-ul pe ea si am cautat in 09 sa activez proiectoarele si aici m-am blocat. De fir de la blocul de lumini la cent. electr. nu am stiu nimic. Ce fir mai trebuie tras de la blocul de lumini la cent. elect.??

Modificat de mikutzu99
am adaugat o fraza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ti-am zis deja... de la pinul 5 din mufa comutatorului duci un fir la mufa neagra cu 16 pini depe centrala, la pinul 6.

Altfel centrala cum sa stie ca vrei sa aprinzi proiectoarele?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine studiez problema si duc firul. Pe centrala asta 3C0937049 AH pot sa activez cornering-ul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in poza apare E, nu AH

Pe cea cu E nu poti activa. Pe cea cu AH... trebuie vazut

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt pozele dupa masina donatoare, asa am legat si eu pe masina. Maine fac poze si dupa masina lui cumnatul meu scump si drag care a primit proiectoarele!!!

stiu ca sunt numerotati pini la mufa de la blocul de lumini dar cei din cent. elect. sunt?

Modificat de mikutzu99
editare cuvant
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pe mufa. te uiti cu lupa :D

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, merci mult . si trebuie neaparat sa trec pe la tine cu un palet de bere!!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, revin cu o intrebare legata cu becurile de la proiectoare. Vreau sa imi pun si eu proiectoare pe masina mea si vreau sa imi pun becuri cu led pe proiectoare! Stiu ca centrala mea nu stie se proiectoare si ca treuie sa o schimb cu un care stie ( 3C0937049AJ)si vreau sa imi activez si functia de cornering!!! A montat cineva pe masina lui tipul asta de becuri avand functia de cornering activa? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am montat eu becuri cu leduri în proiectoare.

Menționez ca am avut proiectoare din fabrica si am activat eu funcția de cornering.

Mergea bine pe halogen și merge bine și pe led. Daca e cazul fac și o filmare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

eu am instalat aceste Becuri cu led. Am ales aceasta varianta cu rezistenta pentru anulare erori deoarece am văzut ca în spatele proiectorului e cam mizerie. Neavând nici un fel de protecție acel ventilator, m-am ghindit ca se va strica repede.

PS: varianta cu ventilator o am instalata pe faza lunga. Acolo e alta poveste. E în far, nu ajunge mizerie. Sunt instalate de circa 3 luni si pina una alta, totul e ok, dar faza lunga nu prea o folosesc, deci nu e relevant. E acest Model de bec

Menționez ca în acest moment nu am nici un bec cu filament instalat pe mașină. Toate sunt led-uri și respectiv Xenon oem pe faza scurta. Toate funcționează perfect, fără erori și cu un aspect mult mai plăcut(pentru mine cel putin).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Slut, dupa ce am montat pe masina cumnatului proiectoare , vine si randul meu. Am toate piesele, cablurile, si blocul de lumini de la un golf 7(6C0941431)! Intrebarea mea este daca se poate monta acest bloc de lumini pe masina. Stiu ca este diferit si are alt tip de mufa. Am cautat schemade conexiune de la blocul de lumini  pe golf 7 dar nu am gasit-o(incerc sa mai caut). Pot sa schimb mufa de la octavia 2 cu cea de la golf 7 si sa mearga( pinul 1 de la mufa mea la pinul 1 de la mufa noua, pinul 2 la pinul 2,...) fara sa am probleme cand il conectez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!