Jump to content

Cablu Ambreiaj


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Poate cineva sa-mi spuna cum fac sa scap de scartaitul de la ambreiaj ca imi vine sa ma pun cu picioarele pe ea in trafic.....toti care aveti mk1 stiti ca ele in general sunt cam zgomotare datorita varstei....dar scartaitul ala e INSUPORTABIL...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica bucsa de cauciuc de la suportul de pe cuti pt cablu....daca nu schimba cablu...bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge cablul de ambreiaj de mk1 pe mk2?si invers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge cablul de ambreiaj de mk1 pe mk2?si invers?

depinde de motor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Localizeaza exact sursa scartaitului. La mine scartaie plasticul de la capatul cablului de ambreiaj in locasul ei metalic din pedala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...asa s-a rezolvat....am scos cablul si l-am rotit cuu 180grade si nu mai scartaie...am mai si uns cu vasilina (la spray ca sa pot baga tija mai mult pe cablu). Ca o vioara merge acum...

Insa cum masina s-a mai cumintit(nu mai sunt asa de multe zgomote) am identificat unul mai ciudat...cand dau drumul la ambreiaj se aude un "pocanit" (probabil ca vine de la placa aceea care apasa pe arcul diafragma de la ambreiaj)....sper sa nu fie asa de graj..(se aude doar cand dau drumul la pedala nu si cand apas)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...asa s-a rezolvat....am scos cablul si l-am rotit cuu 180grade si nu mai scartaie...am mai si uns cu vasilina (la spray ca sa pot baga tija mai mult pe cablu). Ca o vioara merge acum...

Insa cum masina s-a mai cumintit(nu mai sunt asa de multe zgomote) am identificat unul mai ciudat...cand dau drumul la ambreiaj se aude un "pocanit" (probabil ca vine de la placa aceea care apasa pe arcul diafragma de la ambreiaj)....sper sa nu fie asa de graj..(se aude doar cand dau drumul la pedala nu si cand apas)

Si la mine se aude exact acelasi sunet cand dau drumul pedalei de ambreiaj, eu banuiam o lita rupta din cablu care de agata in camasa...apoi cand s-o rupe de tot il schimb.... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sursa pacanitului-pedalier fisurat sau rupt.Mai exact ghidajul cablului de ambreiaj.Remediere prin sudare sau schimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si sa ma bag si eu in seama... am avut bafta sa mi se rupa cablul de ambreiaj la semafor in centrul aradului...

ca norocu am gasit o parcare apropiata... oricum cablu nou reglabil manual (recomandat si de mecanicu meu) m-a costat 20 de roni... a scartati urechea ce vine la pedala vreo 2 zile dupa care s-a linistit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!